האקרים גרמו להשבתת הדוא"ל ב"הארץ"

פצחנים שהזדהו כ"syrian electronic army" הצליחו לדוג את הסיסמאות לחשבונות הדואר האלקטרוני בארגון; ביום ראשון השחית האקר ישראלי אתר של עיתון סורי רשמי

ליאור קודנר
ליאור קודנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור קודנר
ליאור קודנר

האקרים, ככל הנראה מסוריה, הצליחו לפרוץ ביום שישי למערכת הדואר האלקטרוני של קבוצת "הארץ-TheMarker" וגרמו להשבתתה. לטענתם, הם השיגו כשמונים חשבונות מייל וסיסמאות של עובדים - בהם עורכים בכירים, עיתונאים וחברי הנהלה. 

הפצחנים, שהזדהו בשם "syrian electronic army", חדרו לחשבון הדואר האלקטרוני של המוציא לאור עמוס שוקן, או שהצליחו להתחזות אליו, ושלחו בשמו הודעה לכל העובדים בארגון.

ההודעה כללה קישור, שנראה כמו קישור לכתבה ב"גרדיאן" הבריטי המסקרת את הנעשה בסוריה. תחת הכותרת "חשוב", נכתב: "היקר, אנא קרא את המאמר הבא". בתחתית ההודעה נכתב: "כל הכבוד".

העובדים הסקרנים, שרצו לדעת במה מדובר, לחצו על הלינק, אך הוא הוביל אותם לעמוד הכניסה לחשבון הדואר שלהם. כשהקלידו שם את שם המשתמש והסיסמא, ההאקרים קלטו אותם. מהלך כזה מכונה spear phishing (דיג ממוקד).

הודעת המייל שקיבלו העובדים. לחצו להגדלה

מאוחר יותר פרסמו הפצחנים באינטרנט את כתובות המייל והסיסמאות שהשיגו. להמחשת הישגם הם גם פרסמו צילום מסך של אחד החשבונות הפרוצים. לאחר שהתבהרה התמונה ואנשי המחשוב של החברה הבינו את גודל המשבר, הורד שרת הדואר עד שהנושא יטופל. מקבוצת "הארץ" נמסר כי מחר ישונו כל סיסמאות המייל של עובדי הארגון ותועלה רמת האבטחה. הגלישה באתרי קבוצת "הארץ" לא נפגעה, ופרטיהם של גולשים לא נחשפו.

הפצחנים כתבו באתר האינטרנט שלהם ש"בפעם הבאה נתקוף אתרי ממשל בישראל". נראה שהמעשה קשור לדיווחים בתקשורת הסורית והבינלאומית על תקיפה ישראלית בסוריה מוקדם יותר השבוע.

ההאקרים מציגים את השלל

בתגובה לתקיפה של הארץ השחית היום (ראשון) האקר ישראלי המזדהה כ- YOU-R!-K@N חלק מאתר syriatimes.sy, עיתון רשמי של המשטר הסורי.

באחרונה, גם ה"ניו יורק טיימס", . האקרים סינים פרצו למחשבי העיתון וניסו לגנוב ממנו מידע במשך ארבעה חודשים תמימים. התקיפה החלה בזמן שהעיתון עבד על כתבה שעסקה בהון שצברו בני משפחת ראש הממשלה הסיני, וון ג'יאבאו.

הפורצים השתמשו בתוכנה זדונית כדי להשיג את הסיסמאות של כל עובדי העיתון. הם פרצו לחשבונות של 53 כתבים ועובדים, רובם אנשי חדר החדשות, כדי לחפש מידע הנוגע לכתבה על וון. לדברי עורכת העיתון, ג'יל אברמסון, הפורצים לא גנבו או העתיקו כל מידע רגיש.

באוקטובר ובינואר בשנה שעברה הותקפו שרתי הארץ על ידי האקרים. האקר שהזדהה כ"אנונימוס פלסטין" לקח אחריות על התקיפה לפני שנה, ולאחר מכן : "אנחנו מצטערים, לא ידענו ש'הארץ' הוא עיתון טוב, מתנצלים על כך – תהיו בטוחים שאף אחד לא יפגע בכם שוב", כתב בהודעה שפירסם.

העמוד שנפרץ ב-syriatimes.sy

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ