נמשכת מתקפת הסייבר הגדולה בעולם

לאחר שאמש נרשמה האטה משמעותית בגלישה ברשת, נראה כי המתקפה נמשכה גם הבוקר ופגעה גם בקווי התקשורת של ספקיות האינטרנט בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתקפת הסייבר העולמית שהגיעה אמש לשיאה - נמשכה גם בשעות הבוקר. גם בישראל הורגשה האטה, בשל תקיפת קווי התקשורת של ספקיות האינטרנט. מדובר בסכסוך בין ארגון "ספאמהאוס" (Spamhaus), שנלחם בדואר זבל (ספאם), לבין חברה הולנדית לאחסון אתרים ברשת, שהידרדר לאחת ממתקפות הסייבר הגדולות אי פעם, שחוללה האטה בתעבורת האינטרנט ושיבשה תשתיות חיוניות ברחבי העולם. אמש דווח בוול סטריט ג'ורנל ובכלי תקשורת נוספים כי ההתקפה הסתיימה, אולם נראה כי היא נמשכה גם הבוקר.

על פי דיווחים בארה"ב מיליוני גולשים נתקלו בעיכובים בשימוש בשירותים רבים ולא הצליחו לפתוח כמה אתרים למשך זמן רב.

"ספאמהאוס" (Spamhaus), ארגון ללא מטרות רווח המנטר את הרשת כדי לזהות גורמים המפיצים דואר זבל (ספאם), הוסיף חברה הולנדית בשם "סייברבונקר" לרשימה השחורה של מפיצי דואר זבל, דבר שגרם לתגובת נגד של קבוצה או קבוצות האקרים, שתקפו שרתים מרכזיים ברשת וגרמו להאטה משמעותית בגלישה סביב העולם.

"בהתבסס על העוצמה המדווחת של המתקפה, שהוערכה ב-300 ג'יגה בייט לשנייה, אנחנו יכולים לאשר שזה אחד ממבצעי ה-DDoS הגדולים ביותר עד כה", אמר אמש גרגורי פונארו מצוות המחקר והניתוח של מעבדות קספרסקי. "כמות זרימת המידע שמיוצרת בכזאת מתקפה יכולה להשפיע על צמתי רשת כשהיא עוברת בהן, וכך לפגוע בפעולות של שירותי רשת רגילים שאין להם כל קשר לספאמהאוס או סייברבונקר".

ניר גייסט, מייסד חברת ניוטרון אבטחת מידע, אמר גם הוא כי "מאחר והמתקפה מתבצעת מעל גבי רשת האינטרנט, הקורבן הישיר הוא לא הנפגע היחיד. רשת האינטרנט היא סבוכה, ומורכבת מצמתים רבים המחברים, בסופו של דבר, מדינות שונות ואתרים רבים בעולם.צמתים אלה והרכיבים המרכיבים אותם, לא שונים משרתי הקורבן, וגם הם מוגבלים ביכולת הספיגה שלהם, והטיפול בבקשות תקשורת.גם אם אינם קורסים לחלוטין, ישנה השפעה על חלוקת המשאבים ברגע שישנה כמות כה גדולה של בקשות. פגיעה מסוג זה בצמתים מרכזיים, קריסתם או שיבושם, מביאים בסופו של דבר לתגובת שרשרת כלל עולמית".

מארק גפן, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת Incapsula ביקש להרגיע משתמשים בישראל ואמר כי המתקפה פגעה בעיקר בתעבורה בעורקים הראשיים בארה"ב, באירופה ובאסיה.

היו גם מי שערערו על עוצמת המתקפה. חברת Renesys המנטרת את מצב הרשת מסרה לגיזמודו כי לפי המידע שלהם "האינטרנט כולו לא סבל מהפרעות נרחבות", ודברים דומים מסרה לה גם חברת NTT. ככלל, בגיזמודו האשימו את Cloudflare בניפוח האירוע שזכה לדיווח נרחב. גם משה ישי, מנכ"ל חברת האבטחה קומסק, ביקש להבהיר שמדובר "רק" בהטרדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ