גוגל רומזת: להסרת תוצאות החיפוש אין קשר לאיש העסקים הישראלי שהיה מרגל רוסי‎

בשבוע שעבר חשף ח"כ מיקי רוזנטל כי האיש הוא מרגל סובייטי שהפך לסוכן כפול של השב"כ. גוגל הסירה תוצאות חיפוש הקשורות לזהותו, ואולם גורם בחברה מבהיר: להסרה אין קשר לאיש העסקים‎

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גוגל הסירה תוצאות חיפוש שנוגעות לאיש עסקים ידוע, ששימש בעבר סוכן כפול של הקג"ב והשב"כ ושמו נאסר בפרסום בהוראת הצנזורה הצבאית, ומתוקף חוק השב"כ, כך דווח ביום ראשון באתר העין השביעית. ואולם, בגוגל רומזים כי ההסרה אינה קשורה לצנזורה אלא לתביעות דיבה. גורם בגוגל, שביקש להישאר בעילום שם, אמר כי החברה לא קיבלה בקשות הקשורות לאיש העסקים. 

דובר החברה, שסירב להתייחס לשאלה נקודתית בנושא, הסתפק בתשובה רשמית, שמרמזת על כך שסיבת ההסרה שונה ממה שהעריכו קודם לכן. "ישנם מקרים מאוד ספורים שבהם אנחנו מסירים לינקים לאתרים מתוצאות החיפוש שלנו, כמו במקרים שבהם אנחנו מגיבים לדרישות חוקיות לגיטימיות להסרת תוכן שמפר חוקים מקומיים כולל טענות לדיבה", נמסר מהחברה.

ראיה תומכת לכך שייתכן כי אין כל קשר לצנזורה הישראלית, טמונה בתוצאות החיפוש של גוגל, בהן עדיין אפשר למצוא קישורים לעמודים שמציינים במפורש פרטים על עברו של האיש בעולם הביון. ראוי לציין כי גם כאשר מסירים קישורים לאתרים הקשורים למילות חיפוש אחרות בגלל בקשה משפטית, אותם אתרים לא יופיעו כלל בחיפושים - גם באלה שאינם קשורים לדרישת ההסרה. במקרים רבים קשה לדעת מאין הגיעה בקשת ההסרה.

העניין המחודש באיש העסקים, שנחשב מקורב לרבים בשלטון, התעורר בשבוע שעבר לאחר שחבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ציין בכנס בירושלים כי האיש שימש בעבר סוכן כפול של השב"כ והקג"ב, זאת למרות שהצנזורה אוסרת את פרסום שמו. לאחר הכנס, אמר הח"כ ל"עין השביעית" כי לא ידע שהמידע אסור בפרסום.

בעמותה לדמוקרטיה מתקדמת הבחינו כי עמוד תוצאות החיפוש של שמו של איש העסקים כולל הודעה על כך שכמה תוצאות חיפוש הוסרו מהעמוד. על פי הודעת גוגל, תוצאות החיפוש הוסרו "בתגובה לבקשה משפטית". באתר החברה של איש העסקים המדובר מצוין כי בין לקוחותיו נמצאת גם חברת גוגל. 

בהודעות ההסרה מפנה החברה למאגר המידע בנוגע להסרת חומרים מהאינטרנט. ואולם, הקישורים מובילים לעמודים שבהם נכתב כי ההודעה טרם זמינה לצפייה. "צוות לומן יעלה את ההודעה כאשר נעבד אותה", מציינת ההודעה. באתר טרם השיבו לשאלת "הארץ" בנושא.

לא ברור מתי התבקשה גוגל להסיר את תוצאות החיפוש, אבל הקישורים מרמזים לכך שההסרה בוצעה עוד לפני חודש נובמבר. כפי שקרה לאחרונה גם בנוגע להסרה של תוצאות חיפוש הנוגעות לאתר המחאה "באים לבנקאים", ההודעה המדוברת לא מופיעה בגרסאות אחרות של מנועי גוגל כמו google.com.

מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת נמסר כי "לבדיקתנו בהחלט בוצעה הסרת תוצאות חיפוש מהערך הנושא את שם איש העסקים המדובר... ביממה האחרונה ערכנו השוואה-בדיקה. הכנסנו את שם איש העסקים בעברית לגוגל-רוסיה, גוגל-אנגליה, גוגל-גרמניה וגוגל-ברזיל - בכל המקרים האלה הכתבה המדוברת מחו"ל הופיעה בעמוד 5 או 6 לתוצאות החיפוש. כשהקשנו את אותו ערך בגוגל-ישראל (שמו של איש העסקים בעברית) תוצאת הכתבה מחו"ל לא הופיעה באף אחד מ-19 העמודים שתחת הערך הנושא את שמו בעברית. אנו מדגישים שבדקנו כמה פעמים. מישהו "ניקה" את התוצאה הזו מהערך האמור. ייתכן ו"נוקו" גם תוצאות נוספות שלא עלינו עליהם.

לדברי העמותה, "הפעולות האלה מעלות סימני שאלה מדאיגים או לגבי אפשרות הפעלת קשרים של גורמי עסקים מסוימים עם גוגל-ישראל, או לגבי פעולות צנזורה ביטחונית שלא התאימה עצמה לאופי וקצב ההתפתחויות התקשורתיות במאה ה-21".

ההודעה שמופיעה עם חיפוש שמו של איש העסקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ