פיקוד הסייבר האמריקאי פתח במבצע נגד תשתית דאעש באינטרנט

מטרת המבצע היא למנוע הפצת תעמולה ברשתות החברתיות ולפגוע בניהול הפעולות הפיננסיות של הארגון ברשת, אולם סוכנויות המודיעין מזהירות כי המבצע גם יקשה לאסוף מודיעין על הארגון

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דאעש ברשתות החברתיות. פגיעה בפעולות המקוונות של הארגון
דאעש ברשתות החברתיות. פגיעה בפעולות המקוונות של הארגוןצילום: רויטרס

צבא ארה"ב פתח במבצע ברשת נגד פעילים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בניסיון לפגוע ביכולת של הארגון להשתמש באינטרנט כדי לגייס לוחמים ולהפיץ תעמולה.

בכירים בארה"ב אישרו כי הפעולות שיוזם פיקוד הסייבר האמריקאי במפקדת הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) נועדו לפגוע בפעילויות המקוונות של הארגון. לדבריהם, המאמץ כולל ניסיון להשתמש בשלל פעולות כדי לראות אילו מהן יעילות. הם סירבו להיכנס לפרטים, מאחר שחלק ניכר מהמבצע מסווג כסודי.

הבכירים הסכימו לחשוף כי המאמצים נועדו למנוע הפצה של תעמולה, סרטונים ומסרי גיוס ברשתות החברתיות ובאינטרנט. מתקפות נוספות עשויות לשמש לפגיעה בניהול פעולות פיננסיות או לוגיסטיות ברשת.

התחזקות המבצעים באינטרנט נגד הארגון מגיעה לאחר חודשים של לחץ משר ההגנה האמריקאי אשטון קרטר, שהביע בעבר תסכול רב נוכח העובדה שהפנטגון, ובמיוחד פיקוד הסייבר, מפסידים את המלחמה בזירה המקוונת.

קרטר נפגש עם מפקדים בשלהי שנה שעברה ונתן להם 30 יום להציע חלופות לדרכי פעולה מבוססות כלי סייבר נגד הארגון. לדברי הבכירים, הוא אמר למפקדים כי זו שעת מבחן עבורם וכי הם צריכים להוכיח את היכולת ואת הרצון לנהל את המלחמה ברשת.

אולם פעילות בתחום המקוון מוגבלת בשל התרעות של סוכנויות מודיעין כי חסימה של פעילות האינטרנט של הארגון עלולה גם לפגוע באיסוף המודיעין על דאעש. קרטר אמר כי הוא מעוניין בדרכים יצירתיות שלא יפגעו ביכולות איסוף המודיעין על הקבוצה.

בכירים אמריקאים נוספים אמרו כי בפגישה בין קרטר לבין ראש המטות המשולבים, ג'וזף דנפורד, הוא היה מתוסכל מכך שלמרות ההתפתחות הניכרת בפיקוד הסייבר, אנשיו עדיין ממוקדים בפעילות נגד מדינות כמו איראן, רוסיה וסין. זאת, במקום לפעול לחסימת התקשורת והתעמולה של ארגוני טרור הפועלים ברשת.

"למה שהם יוכלו לתקשר? למה שהם יוכלו להשתמש באינטרנט?", שאל קרטר לאחרונה בעדות בבית הנבחרים האמריקאי. "אין סיבה שהאינטרנט ישמש למטרה זאת". הוא הוסיף כי ארה"ב יכולה לנהל מבצעי סייבר תחת אותה סמכות חוקית שמשמשת לפעולות קיימות נגד דאעש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ