איש המסתורין שהמציא את הביטקוין נחשף: יזם אוסטרלי בשם קרייג רייט

אחרי אינספור נסיונות לחשוף את זהותו, אישר רייט בשורת ראיונות לתקשורת: אני האיש מאחורי המטבע הווירטואלי. יו"ר איגוד הביטקוין: רגע מרגש, אך עוד לא ראינו הוכחה חותכת

עודד ירון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עודד ירון

אחרי אינספור ניסיונות לחשוף את זהותו של ממציא הביטקוין, סאטושי נקאמוטו סוף סוף נחשף בעצמו. קרייג רייט, יזם אוסטרלי אותו הצליחו לזהות מגזין וויירד ואתר גיזמודו, שפרסמו עליו כתבה נרחבת בדצמבר האחרון, אישר הבוקר (שני) בראיון לשלושה כלי תקשורת כי הוא אכן האיש שעומד מאחורי הכינוי סאטושי נקאמוטו, אף כי ציין שהוא עבד על הפיתוח עם קבוצה של אנשים נוספים.

רייט התראיין בבי-בי-סי, באקונומיסט וב-GQ. את ההוכחה לזהותו בראיון בבי-בי-סי הציג כשהשתמש בחתימה דיגיטלית באמצעות מפתח הצפנה שקשור לסאטושי נאקמוטו. לדברי הבי-בי-סי, חברים בולטים בקהילת הביטקוין ובקבוצת הפיתוח המקורית אישרו את הדברים.

היזם האוסטרלי קרייג רייט
היזם האוסטרלי קרייג רייטצילום: מתוך ראיון לבי-בי-סי

בראיון עם הבי-בי-סי הסביר רייט כי כלל לא רצה להיחשף אבל נדחף לכך לדבריו, בגלל הלחץ שיצרה החשיפה הכפויה על חבריו ובני משפחתו. "הייתי מעדיף להישאר לא מוכר היום", אמר בראיון.

רייט אכן סבל מהחשיפה בשנה שעברה. שעות לאחר פרסום הכתבה בוויירד, שהתבססה על מיילים מודלפים, מסמכים ועל נבירה בארכיוני רשת, שוטרים נשלחו למשרדי החברות שלו ולביתו. רייט הוא הבעלים של חברת Demorgan שמתמקדת בפתרונות כספיים אלטרנטיביים.

"אני לא חושב שאני חייב להיות חשוף. אין שום דבר שאני חייב לעולם, שאני חייב לומר אני איקס, אני וואי. אף אחד לא צריך לעשות את זה. זו זכותי לא לומר עשיתי משהו. אם פרסמתי מסמך שמועיל לאנשים למה אני צריך לקחת עליו קרדיט?". לשאלת הכתב אם זה לא מקור לגאווה להיות מוכר כסאטושי נאקמוטו השיב רייט: "כן, אבל זה לא אומר שאני צריך לקפץ מול מצלמות טלוויזיה". 

לפרסום של וויירד קדמו כמה וכמה כתבות אחרות של כלי תקשורת שונים שהאמינו שהצליחו לחשוף את נאקמוטו האמיתי. אחת הבולטות מהן היתה כתבה של ניוזוויק שזיהתה אזרח אמריקאי ממוצא יפני כממציא הביטקוין.

על כן, יש עדיין שמחכים להוכחה פומבית מלאה. מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין אמר היום כי: "חשיפתו של ד"ר קרייג רייט כמי שעומד מאחורי השם סאטושי נאקמוטו היא אכן רגע מרגש עבור כל מי שעוסק במהפכה הפיננסית האדירה של הביטקוין והמטבעות הדיגיטליים.

"עם זאת, חשוב לציין כי את הוכחת הזהות ניתן לעשות בצורה פשוטה ופומבית וכרגע לא ראינו הוכחה כזו המוצגת באופן גלוי. למעשה, אנחנו נשענים על דיווחים של כלי תקשורת, על כך שלהם הוצגה הוכחה. אך עד שזו לא תוצג באופן פומבי ותיבדק לעומק ע"י מפתחי הקהילה לא ניתן יהיה לקבוע זאת בוודאות", אמר רוזנפלד. 

"זאת ועוד, בלוקצ'יין וביטקוין כבר עברו את השלב בו הם זקוקים לפנים שיקדמו את הטכנולוגיה. הבלוקצ'יין כבר עומד על רגליים יציבות המאפשרות שימושים מגוונים ברחבי העולם, שימושים שבוודאי יוכפלו עשורת מונים בשנים הקרובות. אני מאמין כי סאטושי נקומוטו, והאיש מאחורי השם הזה ייזכר לשנים ארוכות בשורה אחת עם סר טים ברנרס-לי וחלוצי האינטרנט המודרניים כאנשים האחראים לאחת המהפכות הגדולות ביותר בתולדות האנושות".

הקריפטו-מטבע ביטקוין נולד ב-2008, במאמר מדעי שפרסם נאקמוטו ב-metzdowd.com, רשימת תפוצה על קריפטוגרפיה, תחת הכותרת "ביטקוין: מערכת מזומן אלקטרוני עמית-לעמית". המטבע מאופיין בכך שאין ממשלה או בנק מרכזי ששולטים בו ויכולים לבצע בו מניפולציות, הוא נכרה באמצעות פעולות חישוב, מספר המטבעות שאפשר יהיה לכרות ממנו מוגבל, והעברות הכספים שנעשות באמצעותו חשופות לכל, אולם אפשר להחזיק בו בשמות בדויים. במאמר תואר ביטקוין כ"מזומן אלקטרוני [ש]יאפשר לשלוח תשלומים מקוונים ישירות מצד אחד לאחר בלי לעבור דרך מוסד פיננסי". בתחילת 2009 השיק נאקמוטו את הארנק-האלקטרוני הראשון של ביטקוין, תוכנה שמאפשרת להחזיק בכסף ולבצע בו העברות, והחל בכריית מטבעות הביטקוין. 

בנובמבר האחרון הוגשה מועמדותו של ממציא ביטקוין לפרס נובל לכלכלה, על ידי הפרופ' למימון בגוואן צ'ודרי מאוניברסיטת UCLA בארה"ב. "הצרכנים יהיו המרוויחים הגדולים מביטקוין, והחלקים העניים והשוליים של החברה ייהנו מפירות ההשתלבות הפיננסית והחברתית בעשורים הקרובים", כתב צ'ודרי במאמר שפרסם באתר האפינגטון פוסט. "אני מתקשה לחשוב על חידוש אחר בתחום הכלכלי והפיננסי בעשרות השנים האחרונות שתרומתו לרווחה עולה על זו הטמונה בהמצאתו המבריקה והפורצת דרך של סאטושי נאקמוטו".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ