חקירה בגרמניה נגד צוקרברג ופייסבוק: לא מנעו הסתה

תלונתו של עורך דין על מאות מקרים שבהם פייסבוק איפשרה פרסומים גזעניים ומסיתים נדחתה בהמבורג אבל מטופלת בבוואריה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוקרברג. חקירה נגדו ונגד תשעה בכירים בפייסבוק
צוקרברג. חקירה נגדו ונגד תשעה בכירים בפייסבוקצילום: רויטרס

תובעים בגרמניה פתחה בחקירה נגד מארק צוקרברג ובכירים אחרים בפייסבוק, כך נמסר ממשרד התביעה במינכן בסוף השבוע. זאת, בעקבות תלונה לפיה פייסבוק עברה על חוקים נגד פרסומי שטנה והסתה לאחר שלא הסירה פרסומים גזעניים ברשת. הדובר סירב לספק פרטים נוספים. ההכרזה האחרונה מגיעה בתגובה לתלונה שהגיש עורך הדין צ'אן־ג'ו ג'ון בספטמבר ובה דרש כי צוקרברג ותשעה בכירים נוספים בפייסבוק יחויבו לעמוד בדרישות החוקים נגד פרסומי שטנה ולהסיר פוסטים מעודדי אלימות או גזעניים מהאתר. ג'ון הרכיב רשימה של 438 פרסומים שלא הוסרו במרוצת השנה האחרונה אף שנשלחו לחברה תלונות אודותיהם. חלקם הם לא יותר משחרור קיטור פוליטי, אבל יש בתוכם גם דוגמאות ברורות לפרסומי שטנה וקריאות לאלימות שכוללות התייחסויות לשואה.

החוקים של פייסבוק אוסרים על בריונות, הטרדה ושפה מאיימת, אבל מבקרים טוענים כי היא לא עושה די לאכוף אותם, והיא כשלה בהתמודדות עם גלי גזענות ופוסטים מאיימים שפורסמו בתגובה לגל הפליטים מאפריקה והמזרח התיכון.

תובעים בהמבורג דחו תלונה דומה שהגיש ג'ון מוקדם יותר השנה, בטענה שפייסבוק, שמשרדיה הראשיים באירופה נמצאים באירלנד, נמצאת מחוץ לתחום השיפוט של בית המשפט האזורי. "בבוואריה יש תפיסה שונה", נמסר מחברת עורכי הדין של ג'ון. "בעקבות הבקשה של ג'ון, שר המשפטים הבווארי ווינפריד באוסבק אמר כי התפיסה של המבורג מוטעית וכי החוק הגרמני אכן ישים לחלק מהעבירות".

פייסבוק מסרה כי לא הפרה את החוק הגרמני, והיא פועלת כדי להילחם בפרסומי שטנה. "אנחנו לא מגיבים על חקירה אפשרית, אבל יכולים לומר שהטענות חסרות ביסוס וכי אין כל הפרה של חוק גרמני מצד פייסבוק או עובדיה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ