הסמארטפון רצח את ענף המצלמות והשמיד את עולם המחשבים. וזוהי רק ההתחלה

תעשיות רבות הולכות ונעלמות בשל החיבה האנושית לסמארטפונים, והקורבן הטרי היא המצלמה המקצועית שהתרסקה לשפל היסטורי. עם זאת, מוצר אחד משמש דוגמה לעתיד אפשרי למוצרים אחרים שהפכו מפורצי דרך למיותרים

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצלמה
איתן לשם
איתן לשם

רבות נכתב על העבודות שהרובוטים עתידים לרשת מבני האדם ובכך להפוך אותם למובטלים, לרבות השקת מחשבון מיוחד שימדוד את הסיכויים של כל בעל מקצוע להגיע למשרד ולגלות שמקומו נתפס על ידי בוט. אולם, במקביל להתפתחות הבינה המלאכותית והרחבת האוטומטיזציה של מגוון פעולות במשק, ישנו גורם אחד שכבר הופך מקצועות שהיו משגשגים למתים מהלכים - הסמארטפון. הקורבן האחרון הוא תעשיית המצלמות, שעם הצגת נתוני המכירות של 2018 הפכה רשמית להיות "תעשיית וינטג'", אבל היא בהחלט לא האחרונה שתיפגע.

על פי דו"ח של מגזין הצילום LensVid, ענף מכירות המצלמות חווה ירידה של 84% בתוך שמונה שנים. ב-2010, שנת השיא של ייצור מצלמות ברחבי העולם, יוצרו 121 מיליון מצלמות, זאת לעומת 19 מיליון בלבד שיוצרו במהלך 2018. בין 2017 ל-2018 חלה ירידה של 24% אחוז במצלמות שנשלחו ללקוחות, כשהירידה חלה גם על חלקי חילוף למצלמות - כלומר, גם אנשים שרכשו מצלמות יקרות משתמשים בהן פחות.

מנכ"ל קאנון הודה בראיון לאחרונה כי הירידה הזו לא מתכוונת לעצור, וכי "ייתכן שהשוק יגיע לקרקעית של ממש עם ייצור של מיליונים בודדים של מצלמות בכל שנה". הירידה במכירות מגיעה במקביל לעלייה יחסית ברווחים, במין מעגל קסמים בעל כשל לוגי. הכנסות חברות הצילום ירדו רק ב-4.5%, לעומת ירידה של 24% במכירות הכלליות. הנתון הזה מסמן את הכיוון אליו צועדת התעשייה, שבשל ביקוש נמוך מעלה מחירים, מבריחה לקוחות חדשים והופכת את התחום לנישתי יותר.

הגורל העגום של שוק המצלמות לא נוגע לו בלבד, כשענפים רבים מביטים בדאגה על הפיתוחים החדשים של הסמארטפונים ומתחילים לחשב את קיצם. המגזין geckoandfly ערך רשימה של 50 מוצרים שיוחלפו (או כבר הוחלפו) על ידי הטלפון הנייד שלכם. בין המוצרים ניתן למצוא את הרדיו, מצלמת הווידאו, פנס, מצפן, מחשבים ניידים ושעוני יד. 

אף תעשייה אינה חסינה מפני הבליץ אוכל הכל של הסמארטפון, כשתעשיית המחשבים היא דוגמה טובה לכך. כל מוצרי חברות המחשבים הציגו ירידות תלולות בשנים האחרונות, "הודות" לחיבה האנושית למחשב הכיס שלהם. מחשבים נייחים ספגו ירידה של 40% במכירות מאז שנת 2000; הטאבלטים - להיטים לרגע - חוו ירידה של 35% במכירות מאז השיא של 2004; ומצבם של הלפטופים נהדר בהשוואה אליהם - 22% ירידה במכירות "בלבד" מנקודת השיא של 2011.

האם התעשיות שמסומנת להן נקודה אדומה על המצח צריכות להיכנע ולחכות למותם? ישנו מוצר אחד שהצליח לצאת מנצח מיריב עיקש אחר - שעון היד. למרות תחרות עזה החל משנות ה-70, אז הגיח לעולם השעון הדיגיטלי וכולם החלו מספידים את שעוני המחוגים, תעשיית השעונים השכילה למתג את עצמה כענף יוקרתי וקברה מאחוריה את השעון האנלוגי. דו"ח חדש של התעשייה מציג צפי של עלייה בת 6.5% במכירות עד 2022 - האנלוגיה לענפים אחרים היא על אחריותם בלבד, אבל ידם השמאלית המעוטרת של עשירי העולם מוכיחה שיש חיים אחרי גם אחרי המצאת הסמארטפון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ