מחליפים ילדים בכיתות ומנקים אסון גרעיני: המהפכה הרובוטית כבר כאן

בבריטניה השיקו תכנית שתקרב ילדים עם מוגבלויות לכיתות, ביפן החלו לפנות את הדלק הגרעיני מפוקושימה ובקליפורניה התגברו על המחסור בענף החקלאות. המשותף לכולם - רובוטים פותרי בעיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רובוט AVI בכיתה בבריטניה
רובוט AVI בכיתה בבריטניה. מסייע לילדים הנעדריםצילום: צילום מסך מערוץ היוטיוב No Isolation
איתן לשם - צרובה
איתן לשם

המהפכה הרובוטית לא תתרחש בבוקר בהיר אחד, אלא תתקדם לאט - צעד רובוטי אחר צעד רובוטי - לקראת עתיד שכולו מכונות. שניים מהפיתוחים האלה הגיעו השבוע משני קצוות של העולם, בריטניה ויפן, כששני רובוטים התקדמו בעזרה שהם מגישים לבני האדם.

בבריטניה הושק הרובוט "AV1", שפותח בהשקעה ממשלתית של 544,000 ליש"ט. הרובוט מיועד להחליף ילדים בעלי מוגבלויות שאינם יכולים להשתתף בשיעורים בכיתה, או ילדים חולים שנאלצים ללמוד מהבית. "AV1" מצויד במצלמות וחיישני שמע, שמעבירים לילד בבית את כל המתרחש בכיתה, ורמקולים מיוחדים שמאפשרים לו להשמיע את קולו של הילד בכיתה. מערכת של אורות וחיווים מסמנת למורה מתי הילד מעוניין לדבר, וכך נשמרת האינטראקציה של האחרון עם המורה והכיתה גם כשהוא נמצא רחוק ממנה. בשלב ראשון יחולקו 90 רובוטים ב-10 מסגרות לימודיות, כשבעתיד, תלוי בהצלחת הניסוי, הרובוט עשוי להפוך לנוכח קבוע בכיתות הממלכה.

מנהלת השיווק של "No Isolation", החברה הנורבגית שפיתחה את הרובוט הנשלט על ידי אפליקציה, סיפרה לטלגרף הבריטי על הההשפעה החיובית של הרובוט על התלמידים בכיתה. "ברגע שהעיניים שלו נדלקות והראש שלו מתרומם, רואים איך הכיתה מקבלת את הנוכחות של הילד ומתחשבת בו. זה מקסים", היא סיפרה.

מן העבר השני של הספקטרום הרובוטי, ביפן עדיין מנסים להכיל את האסון הגרעיני של הכור בפוקושימה. שמונה שנים אחרי שהכור הותך בעקבות רעידת אדמה עוצמתית וצונאמי שבא בעקבותיה, הכור נותר פעיל ועדיין פולט חומרים רדיואקטיביים. מאחר ובני אדם אינם יכולים לרדת אל הכור ולאסוף את חתיכות הבטון הנגועות, רובוט מיוחד נשלח למשימה.

הרובוט - שהוא למעשה זרועות מכאניות הניתנות להפעלה ושליטה מרחוק - מנסה לכווץ את החומר, לרכז אותו ואז להעביר אותו למכולה סגורה. כך מקווים השלטונות להשתלט סוף סוף על האסון. בין אם יצליח במשימתו ובין אם לאו, הרובוט כבר אחראי לכמה צילומים נהדרים של חומר רדיואקטיבי נמחץ בידיו הקרות.

ואולי לא צריך להרחיק למחוזות קיצוניים כדי להבין שהמהפכה הרובוטית כבר מתרחשת. בפלורידה ובקליפורניה, שתי מדינות עם חקלאות מפותחת שסובלות ממחסור חמור בכוח אדם (בין היתר בשל ירידה בכמות המגרים ממקסיקו), מנהלים בימים אלה ניסוי שעשוי להוות מהפכה בחקלאות העולמית. בשתי המדינות נשלחו רובוטים לקטוף תותים ואוכמניות, לבצע עבודות חקלאות פיזיות ואפילו לנער את הענפים כדי שהפירות ייפלו לקרקע. בינתיים הרובוט עומד בקצב וקוטף פרי כל ארבע שניות, אך זוהי רק תחילתו של עידן הרובוטים שנמתח לכל אורך הגלובוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ