חברה לבדיקת DNA טוענת ש"זו חובה מוסרית" לשתף נתונים עם המשטרה

אחרי שלכדו את "רוצח הגולדן סטייט", הרשויות פיתחו תיאבון לדליית מידע מהבנקים הגנטיים ההולכים ומתרבים. בדרך אל עתיד ללא פשע ייתכן ונצטרך לוותר כליל על הפרטיות, ויש מי שחושב שזה מחיר כבד מדי

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנא
איתן לשם
איתן לשם

בדצמבר האחרון נרעשו אתרי החדשות - כולל שלנו - ודיווחו על פענוח אחת הפרשיות העתיקות, המסתוריות והאכזריות בתולדות ארצות הברית: לכידת "הרוצח מגולדן סטייט". ג'וזף ג'יימס דיאנג'לו חשוד בלפחות 13 מקרי רצח ולמעלה מ-50 מעשי אונס, שהתפרשו על פני תקופה של 12 שנים. סיפור מעצרו היה גדול וחשוב גם מהבחינה הפלילית, אך הוא טמן בחובו גם משמעויות נוספות, בעיקר בגלל הפרקטיקה שהובילה ללכידתו.

חוקרי ה-FBI השתמשו במסד נתונים גנטי של חברת GEDmatch, אחת מחברות רבות שמציעות שירותי בדיקות גנטיות כדי לאתר קרובים אבודים, או להתחקות אחר ההיסטוריה האישית של הלקוח. החוקרים הצליבו מידע של קרובי משפחתו של החשוד עם הממצאים שנאספו בזירות השונות, הצליחו ליצור התאמה וכנראה שלחו את החשוד לכלא לשנים רבות. המקרה הזה הדגים את הקלות בה ניתן למשוך מידע גנטי מלא על לקוחות, ללא השגת צו בית משפט וללא סמכות חוקית כלשהי, אלא רק בעזרת רישום פשוט לשירות אותו מציעות חברות רבות.

כעת מגיע דיווח חדש אודות חברה אחרת שמציעה שירותי בדיקות גנטיות ביתיות, והוא מטריד הרבה יותר. חברת FamilyTreeDNA  שינתה את כללי האבטחה שלה, כך שתאפשר לרשויות החוק גישה למסד הנתונים שלה כדי להיעזר בה ללכידת פושע החשוד בעבירות אלימות. הרשויות עדיין יצטרכו להציג צו או סמכות חוקית, ולמשתמשים תינתן האפשרות לבחור האם לשתף את הנתונים הגנטיים שלהם עם הרשויות באם יידרשו לכך, אך העובדה שלרשויות תינתן גישה מלאה לנתוני גנום מלאים מפחידה רבים בארצות הברית ובעולם כולו.

בהצהרה לתקשורת אמר מנכ"ל חברת FamilyTreeDNA כי "זו מחויבותנו המוסרית לעזור למשפחות שסובלות ונואשות למצוא סיום לסיפור שלהן, על ידי תפיסת האחראי לכאב ארוך השנים". לצורך הדגשת החשיבות של שיתוף הפעולה עם רשויות החוק, גייסו למערכה את אד סמארט, שבתו אליזבת נחטפה והוחזקה בשבי במשך תשעה חודשים. סמארט מככב בסרטון פרסומת ואומר למצלמה כי "במקרה שילד נפגע בתקרית אלימה, המשפחה מחפשת תשובה. DNA הוא הממצא הפורנזי שנמצא בכמויות הגדולות ביותר בזירת הפשע, והבדיקה שלכם יכולה לספק את החוליה החסרה בדרך לפתרון הפשע".

הפרסום הזה אודות שיתוף הפעולה מרצון של החברה הצית גל פרנויה, יש שיגידו מוצדקת, מצד אלה שכבר שיתפו את נתוניהם ב"בנק הגנטי" ומצד אלה שחשבו לרכוש לאחד מקרוביהם ערכת DNA ליום ההולדת. בעולם בו כל מסד נתונים מסיים בסופו של דבר כידיעה חדשותית על פרצת אבטחה שחשפה את נתוני המשתמשים, אי אפשר להאשים את האזרחים שפוחדים שמידע כל כך רגיש יגיע לידיים הלא נכונות.

החששות נוגעים לעובדה שמתוך מאגר של כשני מיליון וחצי בני האדם ששיתפו את נותניהם עם שתי החברות הנ"ל, רשויות החוק יכולות לקשור כמעט כל אזרח אמריקאי לקרוב משפחה כזה או אחר. כך הרשויות יכולות לנצל בני משפחה כדי ללחוץ על חשודים, לגלות מידע מביך אודות חייהם הפרטיים של חשודים כדי לגרום להם להודות בפשעים או לעשות שימוש אחר בנתונים. יתרה מכך, ברגע שהלקוח חותם על ויתור סודיות, ההסכמה היא בלתי הפכיה והנתונים יהיו לעד נתונים לבחינה עתידית על ידי הרשויות. מהצד השני של הפחד ממתין עולם ללא רוצחים סדרתיים או אנסים מקצועיים, אך הדרך לשם עלולה לעבור בוויתור מוחלט על הסודיות האחרונה שלנו - הגנטיקה האישית שלנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ