אפל, גוגל, טסלה ומיקרוסופט נתבעות בגין עבדות ילדים במכרות בקונגו

תביעה ראשונה מסוגה דורשת אחריות משפטית מענקיות הטכנולוגיה, שלפי הטענות "החזיקו בידע מדויק אודות העסקת קטינים בתנאים קשים"

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכרה קובלט בקונגו
העולם מתמכר אליו ויש מי שמשלם את המחיר. מכרה קובלט בקונגוצילום: SCHALK VAN ZUYDAM / ASSOCIATED P

אפל, גוגל וטסלה הן בין חברות הטכנולוגיה שנמצאות במרכזה של תביעה שמאשימה אותן בשיתוף פעולה עם עבדות ילדים במכרות בקונגו. התביעה הוגשה בבית משפט באמריקה על ידי אגודת עורכי דין לזכויות אדם. עורכי הדין הגישו את התביעה בשם 14 משפחות קונגולזיות שאיבדו את בניהן בתאונות במכרות הקובלט השונים במדינה. קונגו אחראית ל-60% מכריית הקובלט בעולם, שהוא מינרל קריטי לייצור סוללות ליתיום-יון שנמצאות בשימוש נרחב בלפטופים, סוללות של מכוניות חשמליות וסמארטפונים.

כתב התביעה כולל גם את ענקית האלקטרוניקה דל וחברת התוכנה מיקרוסופט, בנוסף לחברות הכרייה Zhejiang Huayou Cobalt וגלנקור. התובעים טוענים כי חברות הטכנולוגיה היו מודעות לכך שהליכי הכרייה כללו עבדות ילדים בתנאים קשים. בשם 14 המשפחות, עורכי הדין תובעים פיצויים בגין עבודות כפייה, מצוקה רגשית ופיקוח רשלני, שהרי החברות כשלו ביצירת מנגנון פיקוח כלשהו על החברות שכרו בעבורן את המינרל. כתב התביעה, שהגיע לידי כתבים של הגרדיאן, קובע כי החברות "סייעו וגרמו למקרי מוות ופציעות קשות של קטינים".

תחום כריית הקובלט שילש את היקפו בחמש השנים האחרונות, עדות לצורך הבלתי נגמר של חברות טכנולוגיה במינרל שמאפשר הפעלת מכשירים רבים. כתב התביעה חושף גם את התנאים הקשים של העבודה במכרות, שכוללים שכר של שני יורו ליום, שימוש בכלים עתיקים וחציבה בעזרת הידיים בסלעים קשים במנהרות חשוכות.

המשפחות מאשימות את חברות הטכנולוגיה האמריקאיות כי לא רק שידעו על עבדות הילדים במכרות והתנאים הקשים, אלא עזרו ועודדו את חברות הכרייה להשיג זיכיונות ורווח כספי אדיר, תוך ניצול של החלשים ביותר בחברה של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. כריית הקובלט פוגעת לא רק בחיי הכורים, אלא גם משמידה קהילות שלמות שנאלצות להעתיק את מקום מגוריהן בעקבות חשיפת מכרות נוספים שנמצאים על שטח המגורים שלהן.

במיקרוסופט טענו כי הם "מחויבים לכרייה חוקית, ואם נפל רבב בהתנהגות של מי מנותני השירות שלנו, נחקור זאת כדי שמקרים כאלה לא יחזרו". באפל הבהירו כי "הובלנו את התעשייה בדרישות הקפדניות שלנו לגבי תנאי העסקה", בעוד חברת הכרייה מסרה כי היא "מכבדת ואוכפת זכויות אדם כפי שנקבעו על ידי האו"ם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ