500 מצלמות שיהפכו בעיטה טובה למושלמת

דקה אחת של צילום באולפן הפאן-אופטי של אוניברסיטת קרנגי מלון לוכדת מאה אלף נקודות תנועה בדקה ויוצרת סרטון של 500 גיגהבייט

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

חוקרים בקרנגי מלון יצרו מתקן צילום וידיאו ענק שמאפשר לצלם אובייקטים מכל זווית אפשרית. המתקן שמכונה אולפן פאן-אופטי, הוא כיפה גיאודזית שמורכבת מ-20 לוחות שבכל אחד מהם קבועות 24 מצלמות. בעזרת 30 מצלמות HD נוספות וחיישני עומק מסוגלת המערכת ללכוד יותר ממאה אלף נקודות תנועה בדקה.

"דקה אחת של וידיאו תופסת 500 גיגהבייט. זו כמות עצומה של נתונים. כדי לאחסן את הנתונים הללו יש צורך ב-120 כוננים קשיחים רק לצילום הזה", אמר הניבול ג'ו, חוקר באוניברסיטה.

אחרי הצילום מעובד הווידיאו באמצעות אלגוריתמים המאפשרים לחוקרים להפוך את 500 סרטוני הווידיאו השונים לשחזור תלת מימדי מדויק לפרטי פרטים.

לדברי ג'ו, שחזורים אלה יכולים לשמש בקשת רחבה של יישומים. היישום המיידי ביותר הוא בספורט, שבו היכולת לנתח ולתקן אפילו תנועות זעירות תסייע להפוך בעיטה טובה למושלמת.

"המטרה העיקרית של המערכת היא לנתח תנועות דינמיות מעניינות מאוד דוגמת תנועתם של ספורטאים. בעזרת המערכת נוכל להשוות תנועות זו לזו, ולהיעזר בהן כדי ללמד ספורטאים כיצד לנוע נכון".

לטכנולוגיה הזו יש פוטנציאל מלהיב עוד יותר,בתחום מדעי החברה וההתנהגות. יכולתו של האולפן ללכוד תנועות זעירות ביותר עשויה, בבוא היום, לאפשר לרופאים לזהות סימנים מוקדמים ביותר של מחלות, החל בשיטיון וכלה באוטיזם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ