צאו מהשוחות, האייפון ואנדרואיד יסתדרו בלעדיכם

האם אתה שוב עומד לבזבז את המכסה השנתית של סימני קריאה רק כדי להוכיח שאנדרואיד מערכת הפעלה גרועה? האם את מתכננת לאנפרנד את זה שלא מבין ש-iOS מערכת סגורה? עצרו! אתם יוצאים טמבלים, ואף אחד לא משלם לכם על זה

גד גניר
גד גניר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גד גניר
גד גניר

לפני כשנה וחצי עלה לכותרות סיפור על שני שותפים לחדר באוניברסיטה בארה"ב שדקרו זה את זה במהלך קטטה על נושא פיקנטי במיוחד: מה עדיף, אייפון או אנדרואיד. הכותרות הדגישו את נושא הוויכוח, אך בחרו להשאיר לגוף הכתבה את העובדה החשובה בסיפור: שני הבחורים היו שיכורים, וסביר להניח שאם לא היו דוקרים זה את זה בעקבות ריב על מה אינטואיטיבי יותר, הם כנראה היו דוקרים זה את זה בשל ויכוח מטופש אחר.

לא יצא לי עדיין לשמוע על מקרה דומה בישראל. ישראלים, בניגוד לנוער האמריקאי השטחי, לא פוצעים זה את זה על נושאים כאלו. אנחנו משאירים את האלימות לנושאים הרי גורל אחרים כמו קבוצת הכדורגל שנכון לאהוד, ויכוחים על חניה וכמובן על פוליטיקה, כאילו שלפוליטיקאים בימינו אכפת באמת מאידיאולוגיה. ולמרות זאת, אנחנו ישראלים. רק תנו לנו נושא לויכוח, בטח כזה שבו אנחנו יכולים להשויץ במומחיות שלנו על פני הצד השני וזה ייתן לנו זריקת אדרנלין שתספיק לכמה שעות טובות.

מאיפה מגיעה המומחיות שלנו בטכנולוגיה? שאלה טיפשית. אנחנו הסטארט אפ ניישן. המוח היהודי של כל אחד מאיתנו מחזיק את הסוד לאפליקציה שתשנה את העולם, והאקזיט שיהפוך אותנו למולטי מיליונרים הוא רק עניין של זמן. עם כזה מצבור של גאונות, ברור שהטלפון שקנינו מריץ את מערכת ההפעלה הטובה יותר, ומערכת ההפעלה של החברה המתחרה היא גם בסדר, אם אתם מוגבלים שמפחדים מטכנולוגיה, או לחילופין קמצנים שמוותרים לעצמם. מאיפה שלפתי את הטיעונים האלו? מקבוצות פייסבוק שאני חבר בהם, מפורומים, ולא תאמינו, גם מהטוקבקים באייטמים שסיקרו את הקטטה שדיברתי עליה בפסקה הקודמת.

מי התחיל? אפל. בכל תחום שאפל נכנסה אליו, היא עשתה הכל עם יותר סטייל, יותר אינטואיטיבי, ועם פחות מקום למשתמשים להתעסק בקרביים של המכשיר כדי שלא יהרסו דברים. ככה זה היה עם המחשבים שלה, ככה זה היה עם האייפוד, וככה זה עם האייפון. בניגוד לתחומים אחרים, במקרה של האייפון המתחרה העיקרית שלה נכנסה לשוק אחריה. ב-2007, עת הוצג האייפון הראשון, אנדרואיד היתה רק על שולחנות השרטוט, וגם שנתיים לאחר השקתה סבלה עדיין מהמון מחלות ילדות שמנעו ממנה להציב אלטרנטיבה אמיתית לאפל. בשנים האלו רוב השוק התקדם לסמארטפונים, ובשנים האלו התגבשו המון סטיגמות שמלוות את אנדרואיד כמערכת הפעלה עד היום, למרות שמזמן כבר אינן רלוונטיות, לפחות לא במכשירי אנדרואיד של מותגים מוכרים: על אנדרואיד ישאר תמיד כתם הלידה של מערכת הפעלה שאינה יציבה, איטית, עם מעט מדי אפליקציות, אנימציות שאינן חלקות כמו באייפון, תגובה לקויה למגע וכו'.

גם אני קניתי אייפון באותה תקופה. אישית, המעבר ממכשיר N73 עם מערכת ההפעלה סימביאן, למסך המגע ולממשק הנפלא של אפל היו כמו לשים משקפי ראייה בפעם הראשונה. אפל שיחררה המון פלונטרים שליוו סמארטפונים שנים לפני יציאת האייפון. אנשים חיו בשלום עם הפלונטרים האלו, עם הדרך העקומה לעשות דברים, מתוך חוסר ידיעה ואמונה שניתן לעשות דברים אחרת. יחד עם התרת הפלונטרים, האייפון הביא איתו מספר מגבלות, בעיקר בכל מה שקשור לשיתוף קבצים בין מכשירים שונים, שינוי רינגטון, הצורך באייטיונז לסנכרון, ועוד. המגבלות האלו קיימות עדיין, משמשות היטב את מי שרוצה לנגח את מעריצי האייפון, אך אינן באמת רלוונטיות למשתמשי סמארטפונים בימינו. מתי בעשור האחרון מצאתם את עצמכם רוצים להעביר קובץ בבלוטות' בין שני סמארטפונים, מתי ישבתם והגדרתם רינגטון אישי לסמארטפון שלכם?

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ