ניו יורק טיימס
סטיבן ארלנגר

גניבות אלה הובילו בשנה שעברה לגל אלימות במטרו, באוטובוסים וברכבות הפרברים, זאת על פי דיווחי משרד הפנים שפורסמו בשבוע שעבר. לפי הדיווח, שיעור הגניבות הלא אלימות עלה ב-10%. מפקד משטרת פאריס מישל גודן, אמר בישיבת מועצת העיר שהתקיימה בדצמבר, כי כמחצית מהגניבות במערכת התחבורה הציבורית הן של טלפונים סלולריים, שעה ששיעור "הגניבות הקלאסיות של תיקים או ארנקים, הוא כ-33% מכלל האירועים".

בנובמבר האחרון דווח על גניבה של 2,813 חפצים במערכת התחבורה הציבורית של פאריס והפרברים, ו-1,395 מהם היו טלפונים סלולריים. מכלל הטלפונים הגנובים 64% היו סמארטפונים. כ-28% מכלל הטלפונים שנגנבו היו אייפון של "אפל".

אלאן גרדר, הממונה על הביטחון בכוח המשטרתי החדש שהוקם לצורך המאבק בפשיעה בפאריס והפרברים, אמר כי "אופנת הסמארטפונים היקרים גרמה לעלייה במספר מקרי הגניבה, שהפכו גם לאלימים יותר, והתופעה אינה מצטמצמת רק ל'אייפון 4', שנחשב לדגם מבוקש ביותר".

נשק חם נחשב נדיר בפאריס, אולם שוד אלים כולל לעתים שימוש בסכינים או באגרופנים. בדרך כלל הטלפונים נחטפים מידי בעליהם בשניות שלפני סגירת דלתות הקרונות. הגנבים נוהגים לפעול בקבוצות, כדי שהרכוש הגנוב יועבר לידיים אחרות במקרה שבעליו הזועם יצליח במרדף אחר הגנב.

גורמים במשטרה אמרו כי רבים מהגנבים הם צעירים שמגיעים מהפרברים העניים, ומחפשים "גניבה מזדמנת". המשטרה קראה לנוסעים, בדפי מידע ובמודעות, לנהוג בזהירות כשהם משתמשים במסך המגע של הטלפונים החדשים שלהם. כן נמסר מהמשטרה כי לא ידוע כמה טלפונים נגנבו מנוסעים שלא דיווחו על כך.

עד כה נמנו מקרי מוות ספורים כתוצאה מגניבות סמארטפונים. בסוף דצמבר דווח כי צעירה בת 27 מתה לאחר שהגנב אחריו רדפה בתחנת מטרו דחף אותה במדרגות. היא נחבלה בראשה. יומיים לאחר מכן נהרגה קשישה שנדחפה בידי גנב בן 14. גם אירוע זה התרחש בתחנת מטרו. בבית הנבחרים קראו מחוקקים לנסח חוק שידרוש מחברות הסלולר לפתח שיטה שתמנע שימוש במכשיר הטלפון לאחר גניבה, ולא רק תבטל את מספרו. לטענתם, אם המכשירים יהיו חסרי תועלת, שוק הטלפונים הגנובים ייעלם בהדרגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ