דו"ח: אפל מתעלמת מאחריותה לעובדים ולסביבה

"אפל לא מכבדת את המחויבות שלה לבטיחות בעבודה, אחריות סביבתית ולמתן כבוד לעובדים בשרשרת הספקים", קובע ארגון חברה וסביבה סיני

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

אפל סופגת מטח חדש של ביקורת מכיוון לא צפוי - ארגון סיני להגנת הסביבה. הדו"ח שפרסם המוסד לענייני חברה וסביבה (IPE), בשיתוף עם ארגונים נוספים, על שרשרת הספקים של יצרנית הגאדג'טים האמריקאית קובע כי "אפל לא מכבדת את המחויבות שלה לבטיחות בעבודה, אחריות סביבתית ולמתן כבוד לעובדים בשרשרת הספקים".

מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס

"אפל מתעניינת רק במחיר ובאיכות מוצריה ולא בנושאים של אחריות סביבתית וחברתית. הם גורמים לספקים שלהם לחתוך פינות בכמה דרכים", מסר מה ג'ון, מה-IPE.

אפל דחתה את הטענות באומרה כי היא מנהלת מדיניות פיקוח נוקשה על הספקיות שלה, וכי היא מנהלת חקירות תכופות של פעילותן. "דו"חות האחריות של הספקים שלנו מעידים על תוכנית הפיקוח הנרחבת שלנו מאז 2006", מסרה החברה.

בשנה שעברה אפל הובכה בעקבות גל של התאבדויות במפעל של פוקסקון, ספקית של החברה, שהואשמה כי עובדיה נאלצו לעבוד בתנאים קשים ובתרבות מיליטריסטית. מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס, דחה את הטענות ואמר כי פוקסקון אינה סדנת יזע.

חברות מערביות רבות, ובהן יצרנית הצעצועים מאטל, העבירו את הייצור לרשתות ספקים סבוכות בסין. במקרה של מאטל זה הוביל לשערורייה לאחר שתברר כי חלק ממוצריה הכילו צבע רעיל מבוסס עופרת. אותן חברות מתקשות לפקח על כל הספקים של מוצריהן. אולם לדברי IPE, שמכירה בקושי, "חברות מקבילות עושות הרבה יותר כדי להתמודד עם הנושא".

המחקר המקיף גילה כי לפחות 49 פועלים במפעלים שמייצרים את מוצרי אפל חלו . מפעל ליאנג'יאן טכנולוגיה בעיר סוג'ו, שלדברי IPE אחראי לאספקת מסכי מגע לאפל, הואשם בשימוש ב-N-Hexane הרעיל לניקוי המסכים - מה שהוביל להרעלה של 47 פועלים לפחות. Wintek יצרנית מסכי מגע נוספת מטייוואן צויינה כמשתמשת בחומר. אולם, דובר החברה מסר כי הם הפסיקו את השימוש בחומר.

מה סיפר כי נדהם מחוסר ההיענות של אפל לחקירת הארגון. לדבריו, מהיחס של החברה עולה תחושה כי "היא לא מאמינה שהיא חייבת דין וחשבון לגופים לא ממשלתיים, לקהילות ואפילו לעובדים המורעלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ