האינטרנט נותק, אבל המצרים ממשיכים להתחבר

כשמפגינים במצרים ופעילים ברחבי העולם ממשיכים להילחם בניתוק האינטרנט, גם מודמים טלפוניים ופקסים הופכים לנשק מהפכני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ניתוק האינטרנט במצרים ביום שישי הוא הגרוע בתולדות האינטרנט, למרות שלדברי ארגון Open Net Initiative, העוקב אחר חסימות אינטרנט, הוא רק "כמעט חסר תקדים". עם זאת, האזרחים במצרים והתומכים בהם ברחבי העולם המשיכו בסוף השבוע לחפש דרכים לעקוף את החסימות.

בבלוג של פרויקט TOR שנועד לאפשר גלישה אנונימית ומאובטחת ברשת, ציינו אתמול כי גילו שבעוד שהספקיות וודאפון, אורנג', TE Data וספקיות נוספות נחסמו לחלוטין, ספקית האינטרנט נור המשיכה לאפשר גלישה ללא צנזורה. עוד ציינו כי שני החיבורים התת ימיים המרכזיים של מצרים לא נותקו פיזית. ב-TOR הזכירו עם זאת, כי גם המשתמשים בשירותי נור צריכים לזכר כי ייתכן שיש מעקב ורישום של כל הפעילות ברשת.

אבל, גם לנוכח החסימה הכמעט מוחלטת של האינטרנט, מצאו משתמשים דרכים להגיע לעולם. כל מי שעוקב אחרי התגיות (האשתג) הרלוונטיות למצרים בטוויטר - #Jan25 ו-#Egypt - זוכה לקבל שלל הסברים על דרכים לעקוף את החסימה לצד טוויטים שלועגים לצנזורה ודיווחים שוטפים מהרחובות.

אחת הדרכים הנפוצות שמשתמשים המליצו היתה לחזור אחורה לחיבורי Dial Up - לפחות למי שמצויד במודם מהסוג הזה. גם ספקיות אינטרנט בחו"ל נרתמו כדי לסייע למצרים להתחבר באמצעות הצעת מספרי טלפון שעימם הם יכולים להתחבר. אחת החברות שהציעה עזרה היא Data Network הצרפתית, שנשיאה אמר ל-Computer World כי כל כמה דקות מישהו מתחבר אליה ממצרים.

הניתוק לפי חברת ארבור נטוורקס

אבל לא לכולם יש מודם טלפוני, אז רבים מעלים הסברים כיצד ליצור שרת BBS, חיבור Dial up באמצעות טלפון סלולרי ורשימות ארוכות של ספקים אליהם אפשר להתחבר בחו"ל.

בנוסף לכך נכנסו לתמונה ארגונים כמו אנונימוס, הידוע בהתקפותיו על הסיינטולוגיה ועל הגופים השונים שהתנתקו או התנכלו לויקיליקס. חברי אנונימוס הלכו אף רחוק יותר בחיפוש אחר טכנולוגיה "עתיקה" שתסייע להפיץ מסרים להמונים במצרים ופנו לפקס - חברי הארגון החלו לשלוח מסמכים של ויקיליקס המפרטים התעללות של השלטון במתנגדי משטר למספרים במצרים בתקווה להגיע לפקסים. הארגון העלה מסמך המתעדכן באופן קבוע ובו מפורטים מספרי פקס של בתי ספר במצרים.

קבוצת אקטיוויסטים נוספת בשם טלקומיקס הצטרפה גם היא למאמץ משלוח הפקסים, והיא הוסיפה גם מסמך המתעדכן על ידי חברי הקבוצה ומציע לינקים רלוונטיים ושורה של מספרים מהם ניתן להתחבר בחיבור Dial up.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ