המורה, הכלב אכל לי את האייפד

מספר הולך וגדל של בתי ספר בארה"ב מחלקים אייפד לתלמידים. האם הגאדג'ט מבית אפל יכול באמת לשפר השגים בלימודים?

ניו יורק טיימס
ויני יו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ויני יו

מספר הולך וגדל של בתי ספר ברחבי ארצות הברית מאמצים את הגאדג'ט העדכני ביותר בנמצא כדי ללמד קפקא במולטימדיה, היסטוריה דרך משחקים בסגנון "ג'פרדי" ומתמטיקה באמצעות אנימציה. במסגרת תוכנית ניסיונית חולקו לפני כחודש בתיכון רוזלין שבלונג איילנד 47 מכשירי אייפד למורים ולתלמידים. היא לספק בהדרגה מכשירי אייפד לכל 1,100 תלמידי בית הספר. המכשירים, שעולים 750 דולר ליחידה, נועדו להחליף את ספרי הלימוד, לאפשר לתלמידים להתכתב עם המורים ולהכין בהם שיעורי בית, וכן לשמר רישומים של עבודות התלמידים בתיקים דיגיטליים. "זה מאפשר לנו להרחיב את הכיתה מעבר לארבעת הקירות", אומר לארי ריף, מורה לאנגלית, שכעת מעלה לרשת את כל חומר הלימוד בשיעוריו.

ואולם, כמה הורים ואנשי אקדמיה העלו חששות כי בתי ספר מזדרזים להשקיע במכשירים לפני שהוכח ערכם הלימודי. "יש מעט מאוד ראיות שילדים לומדים יותר חומר, מהר יותר או טוב יותר בעזרת מכשירים אלה", אומר לארי קובן, פרופסור לחינוך באוניברסיטת סטנפורד. הוא מאמין שמוטב להשקיע את הכסף בגיוס והכשרה של מורים. "אייפד הוא מכשיר נפלא כדי ליצור עניין בקרב ילדים, אבל אז החידוש נשחק ומגיעים לסוגיות הליבה של הוראה ולימוד".

אבל רבים אחרים אומרים שאייפד הוא לא רק צעצוע מגניב חדש, אלא מכשיר רב עוצמה ורב תכליתי ובו שפע של תוכנות, שלאלפים מהן יש שימושים חינוכיים. "אם אין תוכנה שעושה משהו שאני צריך, במוקדם או במאוחר תהיה", אומר ריף, המספר שהשתמש לאחרונה באפליקציה שכוללת את כל מחזות שייקספיר.

מחנכים מהללים גם את מסך המגע הגדול של האייפד ואת עיצובו השטוח, המאפשר לתלמידים לשמור על קשר עין עם המורים. התלמידים אוהבים את משקלו הקל ואת העובדה שבזכותו נפטרו מהספרים הכבדים שהכבידו על גבם.

בבתי הספר הציבוריים בעיר ניו יורק הוזמנו יותר מ-2,000 מכשירי אייפד בסכום של 1.3 מיליון דולר. יותר מ-200 בתי ספר ציבוריים בשיקאגו הגישו בקשות לרכישת מכשירי אייפד בסכום כולל של 450 אלף דולר. ובשש חטיבות ביניים בארבע ערים בקליפורניה מלמדים את קורס האלגברה הראשון המבוסס בלעדית על אייפד.

אבל מצדדי טכנולוגיה - כמו אליוט סולוויי, פרופסור להנדסה באוניברסיטת מישיגן, וקאתי נוריס, פרופסור לטכנולוגיה באוניברסיטת צפון טקסס - תוהים אם מנהלי בתי הספר נשבו בקסמי האייפד עד כדי כך שהם מתעלמים מאפשרויות זולות יותר כמו סמארטפונים, שהם בעלי יתרונות דומים ועולים הרבה פחות.

אלכס קרטיס, מנהל בית ספר פרטי בניו ג'רסי, שרכש 60 מכשירי אייפד ב-36 אלף דולר, השתמש לאחרונה באפליקציה שעולה שני דולרים בשם "קולורספלאש", שמסירה או מוסיפה צבע לתמונות, כדי להדגים את חשיבות הצבע בציורים של קרוואג'ו בסמינר שהוא מלמד על אמנות הבארוק. "כשהתלמידים היו מסוגלים להשפיע על הדימוי בעצמם, זה נהפך לחי", הוא אומר.

ד"ר דניאל ברנר, המפקח בתיכון רוזלין, אומר שבטווח הארוך מכשירי האייפד גם יחסכו כסף על ידי הפחתה של הדפסות נייר ועלויות ספרי לימוד. "לא מדובר באפליקציה מגניבה", הוא טוען. "אנחנו מדברים על שינוי בדרך שבה אנחנו עושים עסקים בכיתה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ