מחקר: במולקולות הדנ"א של אדם יש יותר מידע מכפי שמאכסנת כל האנושות

נכון ל-2007, יכולת אכסון המידע של האנושות - בספרים, עיתונים, מחשבים, כרטיסי אשראי ואמצעים אחרים - עמדה על 296 מיליארדי ג'יגהבייט

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

מחקר אמריקאי חדש המתפרסם בכתב העת Science ניסה לכמת את שטף המידע העצום שאנו מאכסנים, נפח תעבורת המידע ויכולת העיבוד של מידע בשני העשורים האחרונים. כדי לעשות זאת בחנו החוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה 60 קטגוריות של טכנולוגיות דיגיטליות ואנלוגיות מ-1986 ועד 2007.

מהממצאים עולה ש-2002 מסמנת את תחילת העידן הדיגיטלי, כשכמות המידע באכסון דיגיטלי עקפה לראשונה את המידע באכסון אנלוגי: בשנת 2000, 75% מהמידע אוכסן בפורמט אנלוגי; שבע שנים אחר כך, 94% מהמידע כבר אוכסן בטכנולוגיה דיגיטלית.

נכון ל-2007, השנה האחרונה שנתונים נבדקו במחקר, יכולת אכסון המידע של האנושות - בספרים, עיתונים, מחשבים, כרטיסי אשראי ואמצעים אחרים - עמדה על 296 אקסהבייט, שהם 296 מיליארדי ג'יגהבייט.

מרטין הילברט, מעורכי המחקר, אמר שעדיין יש יותר בייטים של מידע בצירוף כל מולקולות הדנ"א בגופו של אדם מבוגר. כדי להעניק קנה מידה אסטרונומי לנתונים, הילברט ציין ש"אם היינו רוצים לתת שם שונה לכל כוכב ביקום, היינו יכולים לאכסן את שמות של אלפית מהכוכבים בחלד".

ב-2007 העבירה האנושות 1.9 זטהבייט (טריליון ג'יגהבייט) באמצעי שידור כטלוויזיה, רדיו ואפילו GPS; הדבר שווה ערך לכך שכל אדם בעולם יקרא 174 עיתונים מדי יום במשך שנה.

לדברי הפרופ' שיזף רפאלי, ראש המרכז לחקר חברת המידע באוניברסיטת חיפה, "המסרים היותר חדשים במאמר הם שלא מדובר רק בעידן מידע - רעיון שמסתובב כמה עשורים בספרות - אלא שמדובר בעידן דיגיטלי שבו המידע כבר אינו על צלולואיד, נייר או תקליטים. מעבר לכך, מעניינת ההשוואה בין הדיגיטלי לביולוגי. זו תחרות חדשה יחסית. לראשונה אפשר לומר שסך כל יכולת החישוב היחסית דומה לסך יכולת החישוב של מוח".

בעשור האחרון, יכולת עיבוד הנתונים של מחשבים לשימוש כללי הכפילה את עצמה מדי 18 חודשים; מ-1987 עד 2007, יכולת עיבוד המידע של מחשבים גדלה ב-58% מדי שנה; יכולת האכסון הכפילה את עצמה רק כל 3.4 שנים. כמות המידע שאנשים חלקו זה עם זה ב-2007, בכלי תקשורת דו-כיווניים כטלפונים או צ'טים, היא 65 מיליארד ג'יגהבייט - כמות מועברת לקורא של שישה עיתונים מדי יום, לאורך שנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ