שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מדענים מזהירים: השמש עלולה להרוס לכם את ה-GPS

המדען הראשי של ממשלת בריטניה: סערה סולארית רצינית על השמש יכולה לפגוע בלווינים וברשתות חשמל ברחבי העולם ולהוביל ל"קתרינה גלובלית"

גרדיאן
אלוק ג'הה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן
אלוק ג'הה

סערה סולארית על השמש יכולה להרוס את המערכות האלקטרוניות על כדור הארץ, כך מזהיר המדען הראשי של ממשלת בריטניה, שקורא להתייחס לסיכון ברצינות.

לדבריו, סערה סולארית רצינית על השמש יכולה לפגוע בלווינים וברשתות חשמל ברחבי העולם ולהוביל ל"קתרינה גלובלית" שתעלה לעולם עד שני טריליון דולר.

סערה מגנטית. תרשים מוויקיפדיה: נאס"א

"הנושא של מזג האוויר בחלל חייב לקבל התייחסות רצינית", אמר היועץ המדעי הראשי לממשלת בריטניה, ג'ון בדינגטון, בפגישה השנתית של האיגוד האמריקאי לקידום המדע בוושינגטון. "הייתה לנו תקופה רגועה יחסית במזג האוויר בחלל ואנו יכולים לצפות שהתקופה השקטה תסתיים. בו בזמן, בתקופה השקטה הפגיעות הפוטנציאלית של המערכות שלנו גדלה באופן דרמטי. בין אם זאת הרשת החכמה במערכות החשמל, או השימוש ב-GPS, שנפוץ כמעט בכל דבר בימינו".

"זה סביר להניח שיהיו עוד אירועים כאלה (סערות סולאריות)", אמרה ג'יין לובצ'נקו מהרשות האמריקאית הלאומית למנהל אוקינוגרפי ואטמוספרי. "מילות המפתח הן לצפות ולהתכונן".

הפעילות של השמש עולה ויורדת במחזורים של 11 שנה פחות או יותר והתקופה הבאה של גאות בפעילות צפויה ב-2013. סערה סולארית מתחילה בלהבה שמלווה בפרץ של קרינה אלקטרומגנטית. כשהיא מגיעה לכדור הארץ היא גורמת ליינון של האטמוספירה החיצונית. על הקרקע, אנחנו בטוחים,אבל זה עלול להשפיע על לוויינים ובהם לווייני GPS.

"ג'י-פי-אס משחק תפקיד קריטי כמעט בכל דבר שאנחנו עושים", אומר תומס בוגדן מנהל המרכז לחיזוי מזג האוויר בחלל בקולורדו. בוגדן מדבר על "הצורך הרב באספקת כוח בלתי מופרעת. בכל פעם שאתה נוסע לקנות דלק עם כרטיס אשראי, אתה משתמש בשירותים מבוססי לוויינים, וכמובן שגם תעופה ותקשורת. הפכנו את החיים שלנו תלויים מאוד בדברים כאלה, אבל כל אחד מהם סובל מפגיעויות למזג האוויר בחלל".

10-20 דקות לאחר הלהבה הראשונה צפוי פרץ של פרוטונים, שלדברי בוגדן מסכן את הלוויינים הנמצאים במסלול גאוסטציונרי, שבו הלווין נותר למעשה באותו מקום ביחס לנקודה מסוימת בכדור הארץ. וכ-10-30 שעות לאחר מכן צפויה פליטה מסיבית של חלקיקי רוח מעטרת השמש להגיע למגנטוספירה של כדור הארץ ותגרום לזרמים חשמליים בצינורות נפט ובחוטי חשמל. זה עלול לגרום להפסקות חשמל כמו זו שאירעה בקוויבק ב-1989.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ