השר איתן: הפיילוט למאגר הביומטרי לא עומד בהגדרות החוק

במכתב לראש הממשלה כתב איתן כי חוו"ד של הרשות למשפט טכנולוגיה ומידעמצאה כי הפיילוט המוצע "לא יוכל לעמוד בהוראות החוק, ולכן לא יוכל להוות תקופת מבחן לצורך יישום החוק"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

השר מיכאל איתן פנה לראש הממשלה בבקשה לכנס בדחיפות את ועדת השרים ליישומים ביומטריים, על מנת למנוע את הפעלת פיילוט המאגר הביומטרי בנוסח הנוכחי. זאת בעקבות חוות דעת הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים, שקבעה כי "הפיילוט לא יוכל לעמוד בהוראות החוק".

השר איתן, שהיה מהמתנגדים הנחרצים לחוק, כתב כי לאחרונה נודע כי משרד הפנים פועל לקביעת תקופת מבחן (פיילוט) להפעלת המאגר הביומטרי.

החוק מסביר כי תקופת המבחן תאפשר בחינה "מהימנה וקונקרטית בתנאים הקיימים במדינת ישראל של אופן יישום החוק על כל מרכיביו". בתקופה זו אמורה להיבחן הפעלת המאגר אל מול שורה של היבטים - ציבוריים, טכנולוגיים, תפעוליים וכן היבטים הנוגעים להגנה על הפרטיות.

אבל, איתן כותב במכתבו כי עיון בחוות דעתה של הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים מגלה שורה של קשיים מקצועיים וחוקתיים בהפעלת הצו. נציגי הרשות כותבים כי "הפיילוט שהוגדר לא יוכל לעמוד בהוראות החוק, ולכן לא יוכל להוות תקופת מבחן לצורך יישום החוק".

השר איתן מחה במכתבו על כך שהממשלה קברה חלופה שהציג פרופסור עדי שמיר, למרות תמיכה רחבה שקיבלה מגורמים בממשלה. שמיר שהציע "לנוון את הקשר" בין מאגר המידע הביומטרי של טביעות האצבע למאגר המידע שבו נשמר מידע הזהות של האזרחים. על פי הרעיון של שמיר, שפורסם בשעתו ב-Ynet, יש לחלק את אוסף טביעות האצבע לקבוצות קטנות יחסית וכך גם את אוסף פרטי הזהות של האזרחים. המאגר הביומטרי אמור, לפי שיטה זו, להכיל רק את מפתח ההצפנה בין שתי הקבוצות. כך שגם אם מישהו הצליח לפרוץ את המאגר, לא יהיה בידו מידע מדויק על אזרחים

"לנוכח חשיבותה של הצעת פרופ' שמיר והתמיכה הרחבה לה זכתה, ראוי היה שתובא לבחינת ועדת השרים ... ולא תוכרע בדיונים פנימיים ובחטף", כתב איתן. הוא הוסיף עוד כי אינו מתנגד לתעודת זהות ביומטרית, אלא רק למאגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ