שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אסף שטול-טראורינג
אסף שטול-טראורינג

מאות בני נוער נלהבים למדי עודדו בשאגות את החברים ששלטו ברובוטים מרחוק. הם באו עם הוריהם ומוריהם מתיכונים בתל אביב, רעננה, בנימינה, משגב, כפר ג'ת, עכו, דימונה, עוספיא ומקומות רבים אחרים ברחבי ישראל, כדי להשתתף בתחרות הרובוטיקה של עמותת First הבינלאומית, שמתקיימת זו השנה השביעית בארץ. שש הקבוצות המובילות בתחרות יזכו להשתתף בתחרות בארה"ב, שתתקיים השנה, לצד צוותים של בני נוער אמריקאים וקנדים.

ההתרגשות, והרצינות שבה התייחסו התלמידים לתחרות, ניכרו. "האווירה שהיתה היום בהיכל - האדרנלין, התחרות - זה מטורף. אין דברים כאלה", אמר תומר סלטון, תלמיד כיתה י"ב בתיכון חדש בתל אביב, שקבוצתו השתתפה השנה לראשונה בתחרות.

האירוע אתמול היה שיאו של מיזם שהחל רשמית לפני שישה שבועות, כאשר 52 צוותים של בני נוער התבקשו לפתור בעיה משותפת בהתאם לחוקים זהים ועם ערכת חומרים זהה. העלות של הערכה היתה כ-12 אלף דולר; התלמידים נדרשו לגייס את הכספים בעצמם, כפי שנדרשו גם לבנות את הרובוט מן היסוד. הנחיה ניתנה להם מטעם First בדמות מורים ומנחים המתמחים בתכנות, רובוטיקה ועוד.

בני הנוער בצוותים המתחרים לא היו רק תלמידי המקצועות הריאליים, אלא מגוון רחב של בני נוער. "קצת הופתעתי מזה", אמר תומר; "חשבתי שיבואו אנשים כמוני שלומדים פיזיקה ומחשבים. אבל בקבוצה שלי השתתפו בצוות התכנות ובצוות החשמל אנשים שלא תכנתו לפני זה".

לכך בדיוק קיווה אסף אגמון, מנכ"ל עמותת First בישראל: "המטרה היא לתת השראה לבני נוער להתעסק במדע ובטכנולוגיה, להראות שזה אתגר מעניין וכיף על מנת שירצו לבחור בזה בלימודים גבוהים. יש פה תלמידים מישיבות, מקיבוצים, מהפריפריה, מהערים הגדולות, ערבים ויהודים. אתה פוגש פה ילדים מבית שאן שבחיים לא היו בהיכל נוקיה ובטח שלא על הפרקט, והם רואים שהם יכולים להתחרות כשווים עם תלמידים מתל אביב ורעננה".

בכל סבב של התחרות שיתפו פעולה שלוש קבוצות מול מספר דומה של צוותים, ושיתוף הפעולה הזה הביא לפרגון רב בין התלמידים. "שמע", אמר לי ניצן בן ה-18, שסיים באחרונה את לימודיו באורט בנימינה והנחה את תלמידי הקבוצה מהתיכון שלו לאור הניסיון שצבר בתחרויות קודמות, "כולם פה חברים, אין יריבויות מטופשות. כולם באו ליהנות. ברגע שמכריזים על הזוכים כולם עולים על המגרש. החבר'ה שנגדנו, למשל, מתיכון הנדסאים בהרצליה, הם קבוצה מדהימה, אני מת עליהם".

בעוד חולצותיהם של חלק מהמשתתפים היו מעוטרות בצפיפות בלוגואים של נותני חסות כגון בואינג, ג'נרל מוטרס ו-Bosch הרי שמחוץ להיכל ניתן היה להיתקל בתלמידים מכפר ג'ת, שזכו לתרומה נדיבה מדיסקונט השקעות אך גם הוציאו מכספם 6,000 שקלים. הם נפלטו בשלב מוקדם מהתחרות, אך כפי שמחמוד ג'מל בן ה-16 דיווח, "היתה באמת חוויה". בשנה שעברה הגיעה הקבוצה לחצי הגמר.

הזוכים בקטגוריה המרכזית של התחרות השנה היו תיכון משגב, אורט בנימינה והמכללה הטכנולוגית של חיל האוויר בבאר שבע. אסף ישראלית, קפטן קבוצת משגב, רקד עם חבריו הנרגשים. "אין דברים כאלה. אין לי מה להגיד. עבדנו על ההכנה של הפרויקט ארבעה חודשים, כל יום עד הלילה, יצא לנו רובוט מדהים והיתה לנו ברית מעולה עם הקבוצות האחרות. אין דברים כאלה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ