בתוך שלוש שנים יהיו יותר הודעות טקסט משיחות

בני הנוער ויתרו על הטלפון מזמן, ובחמש השנים האחרונות נראה כי גם המבוגרים הצטרפו למגמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
פמלה פול

התופעה הזו אינה ייחודית למבוגרים. בני הנוער ויתרו על הטלפון מזמן, בשעה שבעבר טקס החניכה האולטימטיבי היה מכשיר טלפון בחדר או קו נפרד. בחמש השנים האחרונות נראה כי גם המבוגרים הצטרפו למגמה, וזה כולל את כל הווריאציות: קווי, נייד או מענה קולי. על פי חברת המחקר Nielsen Media, אפילו בטלפונים סלולריים, הולך ומצטמצם מספר השיחות, ובתוך שלוש שנים צפוי שיעור הודעות הטקסט לעבור את שיעור השיחות.

"אני לא משתמש בטלפון בכלל", אומר מעצב הפנים ג'ונתן אדלר. "לפעמים, בדרך לעבודה, אני מתקשר לאמי כי היא תשמח לפטפט קצת. אבל אני בכלל לא מעלה על דעתי אף אחד שירצה לדבר אתי". אבל הוא גם לא רוצה שיתקשרו אליו: "למדתי לא ללחוץ על ?דחה' בנייד שלי כי אז האנשים יודעים שאני שם". אדלר מוסיף כי הוא זוכר שבנעוריו, "הכלל היה ?אל תתקשר אחרי עשר בלילה'. עכשיו הכלל הוא: אל תתקשר בכלל".

שיחות טלפון הן דבר לא מנומס, פולשני, משונה. "תודה רבה ששמת לב למשהו שמיליוני אנשים לא שמו לב אליו מאז המצאת הטלפון ועד עכשיו", אומרת המומחית לנימוסים והליכות, ג'ודית מרטין. "אני טוענת את זה כבר עשרות שנים. לטלפון יש נטייה גסה מאוד להפריע לאנשים באמצע". מרטין מסבירה שעם השנים ה"מפלצת" אולפה במידת מה באמצעות המענה הקולי והשיחה המזוהה, אולם המתקשר בטלפון ממשיך להתעקש "שנניח את מה שאנחנו עושים ותקשיבו לי".

"כשאני מסתובב במשרד, אף אחד לא מדבר בטלפון", אמר ג'ונתן ברנהם, סגן נשיא בכיר ומוציא לאור בהוצאת HarperCollins. גם טבען של השיחות העסקיות הנדירות השתנה. "כיום השיחות נוטות להיות ממוקדות מאוד. וכמעט כולם שולחים קודם אימייל ושואלים אם זה בסדר להתקשר".

"אני זוכר שלפני חמש שנים היה לי פנקס ובו רשימת שיחות שאני צריך להחזיר. כיום אני מדבר בטלפון רק פעמיים או שלוש ביום", אומר מתיו בלאסט, מנהל פרסום בכיר. "אתה מתקשר לאנשים רק כשאתה לא מבין מה כתבו לך באימייל".

אם פעם נהגנו להתקשר בקביעות לחברים, כיום אנחנו מתאמים את הדברים האלה דרך האימייל או במסרונים. "הטלפון שימושי כדי להתעדכן בסוגיות הורות עם הבעל לשעבר", אומרת לורי לנרד, אשתו לשעבר של לארי דיוויד, הכוכב של "תרגיע", "לפעמים כשלא בא לך להקליד, יותר קל לדבר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ