מטיילים בנבאדה? תיזהרו מהג'י-פי-אס

זוג קנדים אבדו בשממה בגלל הניווט הלווייני; האשה נמצאה אחרי 48 ימים שבהם אכלה רק ממתקים

לורה צוקרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לורה צוקרמן

רויטרס

מטיילים במערב ארה"ב צריכים להיזהר שלא להסתמך אך ורק על מכשיר הניווט הלווייני (ג'י-פי-אס) שלהם, כך הודיעו הרשויות באזור אחרי שזוג תיירים קנדי אבד בשממות נבאדה במשך 48 ימים. אלבר כרטיאן, בן 59, ואשתו ריטה, בת 56, חיפשו את הדרך הקצרה ביותר בין בויז שבאיידהו לג'קפוט שבנבאדה, כחלק מטיול שערכו מקולומביה הבריטית ללאס וגאס. אלא שדרכם הסתבכה והם איבדו את דרכם ונתקעו. כדי לשרוד, שתתה ריטה כרטיאן ממי מעיינות ואכלה מנות קטנות מהאספקה של בני הזוג, שהיתה בעיקרה ממתקים. היא ניצלה כשציידים מצאו אותה ביום שישי. לעומתה, בעלה אלבר נעדר מאז 22 במארס, אז יצא לבדו לחפש עזרה.

הזוג כרטיאן נעזרו במכשיר הג'י-פי-אס. בעקבות הניסיון האומלל שלהם, אמרו הרשויות וצוותי החיפוש כי יותר מדי תיירים מאפשרים לטכנולוגיה להטעות אותם ולנסוך בהם ביטחון שקרי. "יש רגעים שבהם צריך לכבות את הג'י-פי-אס ופשוט להסתכל מחוץ לחלון", אמר הווארד פול, איש חילוץ ממועצת החיפוש וההצלה של קולורדו, שהתנדב לארגן את מבצע החיפושים אחר הזוג. משרדי השריפים באזורים מבודדים באידהו, נוואדה וואיומינג דיווחו כי בשנתיים האחרונות עלה מספר התיירים המשתמשים בג'י-פי-אס ומסתבכים בצרות אחרי שהם יורדים מהדרכים המרכזיות והמסומנות.

בעקבות העלייה במקרים בתקופה האחרונה, פירסמו רשויות שמורת עמק המוות בקליפורניה אזהרה באתר האינטרנט של הפארק, לפיה "המסלולים שמציע הג'י-פי-אס לאתרים מרוחקים כמו עמק המוות הם בלתי אמינים בצורה מסוכנת". כשהדרך מתפצלת במערב ארה"ב, תבחרו את זו המתוירת יותר, אומרים ברשויות.

"יש תיירים שנוהגים ישירות לאמצע שדה, משום שמכשיר הניווט הראה להם דרך קצרה ומהירה יותר. כמובן, בסופו של דבר היא לא", אומר רוב דברי, סגן השריף במחוז אלבני בוואיומינג. לדבריו, חיפוש אחר תיירים שמעדיפים לא לנסוע בכבישים מהירים במחוז כה גדול הוא יקר, גוזל זמן ומסוכן גם למחלצים.

ג'רי קולסון, שריף מחוז קארבון, פירסם החורף אזהרה לתיירים וקרא להם להישאר על הכביש המהיר. זאת, לאחר שכמה אופנוענים נועצו במכשירי ג'י-פי-אס כדי לעשות קיצורי דרך ונקלעו לסופת שלג בדרך לשום מקום. "המכשיר אולי יגיד לכם מהי הדרך המהירה יותר, אבל הוא עלול שלא לקחת בחשבון שיש בה קניונים בלתי עבירים", אומר דקיל קרנדל, שריף מחוז אווהי באידהו.

קווין מקיני, בלש במשרד השריף במחוז אלקו בנבאדה, המנהל את מבצע החיפוש אחרי אלבר כרטיאן, אומר כי אופנוענים מסתכנים בנסיעה בדרכים לא סלולות או ישנות בשמורות הפראיות של צפון נבאדה, שבהן הטכנולוגיה אינה מועילה. לדבריו, "הארץ הזאת חסרת רחמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ