דו"ח המבקר: ליישם תעודת זהות חכמה גם ללא אמצעי זיהוי ביומטריים

המבקר לינדנשטראוס קבע כי הדרישה לכרוך את הנפקת תעודת הזהות החכמה באמצעי זיהוי ביומטריים הביאה לסחבת משמעותית בקידום התעודה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, מתח בדו"ח המתפרסם היום (שלישי) ביקורת על העיכוב המתמשך בהנפקת תעודת זהות חכמה. בשל העיכוב, מציע המבקר לקדם את יישום התעודה, גם ללא אמצעי הזיהוי הביומטריים.

בדו"ח עולה ביקורת על העיכוב בקידום תעודת הזהות החכמה שנמשך 15 שנים. זאת על אף שכבר אז הוחלט שיש צורך לשנות את תעודת הזהות כך שיהיה קשה ככל האפשר לזייפה. למרות ההוצאות הגדולות, כך קובע המבקר, טרם הונפקו תעודות הזהות החכמות ולכן נמשכים הכשלים והסיכונים הנלווים לשימוש בתעודות הישנות.

תצלום: בלומברג

לדברי המבקר, גורם מעכב בהנפקת התעודות היה שינוי המדיניות באמצע שנת 2007, אז דרש שר הפנים לכרוך את הנפקת תעודת הזהות החכמה באמצעי זיהוי ביומטריים. כשנתיים וחצי לאחר מכן התקבל בכנסת חוק הכללת אמצעי זיהוי הביומטריים שזכה לביקורת רחבה בשל החשש מחדירה לפרטיות. לפי החוק, הכללת אמצעי הזיהוי הביומטריים בתעודת הזהות החכמה תיעשה בהדרגה במשך תקופת מבחן של שנתיים עד ארבע שנים, שבמהלכן יחול החוק רק על תושבים שייתנו את הסכמתם לכך.

עוד קובע החוק כי כדי להוציאו לפועל להקים רשות ביומטריה, שטרם הוקמה. תקציב הפרויקט, לרבות הנפקת דרכונים ביומטריים לשנים 2009-2014, עומד על כמיליארד שקל והוא כולל הוספת 69 תקנים ללשכות רשות האוכלוסין.

"הטיפול בנושא זה נקלע למצב בלתי נסבל של היעדר פתרון", כותב המבקר וממליץ ליישם את התכלית המוצהרת של משרד הפנים שהוגדרה כצורך לאומי והיא החלפת התעודות לשם מניעת זיופן, על ידי הנפקת התעודות גם ללא אמצעי הזיהוי הביומטריים. "המשך השימוש בתעודות במתכונתן הנוכחית מאפשר לגורמים שונים לנצלן לרעה לשם ביצוע עבירות פליליות וכלכליות, הגירה בלתי חוקית ופעילות הפוגעת בביטחון המדינה", נכתב בדו"ח.

מרשות האוכלוסין נמסר כי "רשות האוכלוסין וההגירה פעלה נמרצות למימוש הפרויקט. פרויקט תעודת הזהות והדרכונים החכמים הוא פרויקט בסדר גודל לאומי, המחייב היערכות במישור הארגוני, הטכנולוגי, הלוגיסטי, ההסברתי, המשפטי ועוד. הפרויקט כולל הקמת מפעל לייצור ידע שלא היה בארץ, התקשרויות בינלאומיות, שינוי חקיקתי נרחב, איגום משאבים גדולים וצעדים נוספים. כיום עומדת רשות האוכלוסין וההגירה בשלבי ביצוע סופיים של הקמת המערך ליישום הפרויקט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ