צה"ל חסם גישה לאינטרנט מרוב המחשבים שבבעלותו

כוונת הצבא כפולה: להילחם בפריצה חיצונית או במתקפת סייבר ולמנוע זליגת מידע

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בחודש שעבר הושלמה תוכנית הכפר הגלובלי שבמסגרתה אופיינו מחדש רשתות המחשוב של צה"ל בכל הנוגע לחיבורן לאינטרנט. כך הוגדר אילו מחשבים יכולים בכלל להיות מחוברים לרשת, שהם רק אחוזים בודדים מהמחשבים הפעילים בצבא, שרובם מסווגים ולא ניתן לחברם כלל לרשתות תקשורת חיצוניות. למחשבים שניתן לחבר לרשת, הוגדרו פרופילים מאוד ספציפיים של אילו אתרים ניתן לגלוש אליהם.

בין השאר, נמנעה כניסה מכל האתרים המספקים שירותי דואר אלקטרוני כמו ג'ימייל והוטמייל, כך שלמעשה אין יכולת לקבל או לשלוח דואר אלקטרוני במחשבים אלה, מלבד דרך הרשת הממשלתית (gov.il). התקנות החדשות גרמו לתלונות רבות, בעיקר בקרב קצינים בקבע, המשרתים ביחידות מבצעיות ולא מגיעים הביתה, לפעמים במשך שבוע או שבועיים. "בעידן שבו כמעט כל דבר אתה מסדר באמצעות מיילים - לימודים, מגורים, חשבונות וכו', זאת פגיעה מאוד משמעותית באורח החיים", אומר סגן אלוף שמשרת בחטיבה מרחבית. קצין אחר מספר שבעקבות המצב החדש, עלה מאוד מספר הקצינים שרוכשים מכספם הפרטי מחשבי לפטופ ואייפדים עם חיבור סלולרי עצמאי.

סא"ל גדי, ראש ענף ביטחון מערכות תקשוב במחלקת ביטחון מידע (ביטחון שדה) באגף המודיעין, אומר שעד כה לא הגיעו למחלקתו תלונות של קצינים. "להפך, קיבלנו בינתיים תגובות טובות". לדבריו, פרויקט הכפר הגלובלי "נועד לתת אינטרנט מאובטח בצבא באופן שמתאים לאיומים של 2011".

בפרויקט הוחלט לחלק את המחשבים בעלי הנגישות לאינטרנט "לשתי סביבות". במועדונים של היחידות הקרביות הוצבו מחשבים המוגדרים "מחשבי ת"ש (תנאי שירות)", שלדבריו בהם "יש גישה דומה למה שיש בבית. שם הצבא מצא לנכון לספק אינטרנט כמעט ללא הגבלות. המחשבים האלה עוברים תהליך ניטור ובקרה שלנו ואפשר להיכנס בהם לפייסבוק, ג'ימייל, טוויטר, הכל".

הסביבה השנייה כוללת מחשבים לצורכי עבודה במשרדים ובלשכות. "במקומות מהסוג הזה", מסביר סא"ל גדי, "הוגדרו מספר פרופילים לצורכי גלישה של הצבא, כשברור שזה לא מחשב פרטי ולכן השירותים יותר מוגבלים. לדוגמה, לא צריכים במחשבים האלה פייסבוק לצורך עבודה, כשהחריג היחיד לזה אלה המחשבים של דובר צה"ל שמשתמשים בפייסבוק ככלי להסברה". בנוסף, יש גם קצינים שאיפשרו להם להשתמש בפייסבוק לצרכים מודיעיניים, כמו לעקוב אחרי קבוצות פלסטיניות המארגנות הפגנות בפייסבוק.

קבוצה מצומצמת של קצינים המפקדים על יחידות שדה - מפקדי גדודים וחטיבות - קיבלו פטור מהתקנות החדשות כיוון שהם שוהים עם יחידותיהם בשטח שבועות רבים והם כרגע היחידים שיכולים להיכנס לתוכנות דואר אלקטרוני ממחשבי העבודה שלהם. "המפקדים האלה לא רואים את הבית", מסביר סא"ל גדי את החריגים אבל מדגיש שבינתיים לא מאפשרים לקצינים בעלי משפחות בדרגות אחרות, אבל במצב דומה, כמו מפקדי פלוגות או קציני מטה ביחידות הלוחמות ובחטיבות המרחביות, ליהנות מאותה הטבה.

"צה"ל נדרש להגן על המידע שלו לנוכח האיום הגובר. אלה הכללים שנקבעו. מה יותר חשוב, שקצין ישלם את החשבון פלאפון שלו ויפתח יישומים שיש בהם סיכון לפגיעה בביטחון מידע?". לדבריו, מדובר גם בניסיון לחסוך כסף לצבא. "אינטרנט זה משאב שעולה הרבה כסף ולכן אנחנו מצמצמים מאוד את עמדות האינטרנט בצה"ל. רק למי שצריך את זה לעבודה".

במחלקת ביטחון מידע מודעים לכך שבכל מקרה, לחיילים וקצינים יש כיום דרכים עצמאיות להיכנס לרשת ולשלוח דואר אלקטרוני, באמצעות סמרטפונים ומחשבי לפטופ פרטיים. "יש הנחיות מפורשות לגבי מה מותר להעלות לאינטרנט, רק חומרים בסיווג בלמ"ס (בלתי מסווג). אנחנו גם עושים מסעות הסברה משמעותיים בצבא ומציגים לחיילים את הסיכון. גם לביטחון המידע בצה"ל וגם לביטחונם האישי", מסכם סא"ל גדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ