שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון
עודד ירון

הצבא האמריקאי עשה לאחרונה כותרות, כשה"ניו יורק טיימס" חשף את תוכניתו לאפשר לדיסידנטים להתחבר לאינטרנט גם כאשר דיקטטורים מנסים לחסום את הרשת. מדובר במזוודת אינטרנט, שניתן יהיה להביא אותה ולחבר באמצעותה לרשת אזור נרחב.

הצבא האמריקאי מתבסס על פיתוחים של קהילת הקוד הפתוח, שניסתה לאפשר ליצור חיבורים מקומיים לאינטרנט באמצעות הנתבים הביתיים. קבוצה של פעילים מנסה כעת להביא לארץ את הרעיון של אינטרנט מקומי חופשי. רעיונות דומים יושמו כבר במקומות רבים בעולם, למשל אתונה, ברצלונה ודרמסלה שבהודו.

הטכנולוגיה נקראת רשת אריג (Mesh) והיא פועלת באמצעות נתבי WiFi ביתיים, שבמקום להפוך אותם רק לנקודה המתחברת בחיבור קווי לספקית האינטרנט, הופכים אותם לתחנת ממסר המתקשרת עם נתבים אחרים. לדברי אמיר שגיא, ממובילי פרויקט אריג הישראלי, "הכל התחיל בגרמניה, במה שנקרא 'רדיו חופשי', כשניסו לפרוש תשתית של סיבים אופטיים, אבל הפרויקט נכשל. חבורה של פעילים לקחו מחשבים ישנים, העלו אותם לעליות גג וחיברו להם אנטנה. כך הם הצליחו ליצור רשת מקומית".

לדברי שגיא, ניתן לצאת מהרשת המקומית לאינטרנט הכללי. "במקומות כמו קהיר או סוריה", הוא אומר, "אנשים שיש להם טלפון חכם עם חיבור אלחוטי לאינטרנט, אולי לא יוכלו לדבר עם העולם, אבל הם עדיין יוכלו לדבר בינם לבין עצמם".

"זה לא מסע צלב נגד ספקיות האינטרנט", הוא מבהיר למי שחשש שהרשת החדשה תחליף את הקיימת. "המטרה שלנו היא לפעול במודל האוסטרי, שבו כל מחשב שמשתמש ברשת יכול במקביל גם להתחבר לאינטרנט בצורה הרגילה". כך הוא מקבל סט נוסף של יכולות ברשת, באופן שדווקא עשוי לסייע לספקיות האינטרנט להוריד מהעומס.

שגיא מציין שגם במקרה של רעידת אדמה, פיגוע ואסונות אחרים, שעשויים להביא להפלת רשתות תקשורת, האריג יכול לסייע להעביר מידע, בין אם דרך נקודות קבועות או באמצעות האינטרנט הסלולרי.

לרשת האריג יש גם יישומים יום-יומיים מגוונים. אחד מהם הוא mesh potato חומרה ייעודית בדמות קופסה קטנה, שיוצרת אריג טלפוני. החומרה נועדה לאפשר לתושבי כפרים מרוחקים בעולם השלישי, ליצור בקלות אריג טלפוני במקום מוגבל. כך, כל מי שיש לו גם חיבור לאינטרנט יכול להפוך לספק טלפוניה מקומי.

AWMN guifi

בארץ לעומת זאת, העניין עדיין בחיתוליו. שגיא וקומץ פעילים אחרים מנסים לקדם את העניין. בשלב הראשון הם רוצים לחבור לפעילים נוספים עם קצת יכולת טכנית כדי לקדם את הנושא וליצור את הבסיס לרשת. רק אחר כך הם מתכננים לקדם פרישה רחבה יותר ופנייה למשתמשים מהשורה.

ומה בדבר החשש שמעלים מומחי אבטחה מפני פתיחת רשת ה-WiFi לזרים? "אנחנו רוצים לקדם מחשבה רגועה", אומר שגיא. "הרעיון הוא לא שהאבטחה לא חשובה, אלא שהתפקוד כממסר, לא חושף את המשתמשים להרבה יותר סיכון מהחיבור לאינטרנט". *

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ