הצד הבעייתי של קוראי ספרים אלקטרוניים

קוראי ספרים אלקטרוניים עלולים לשמש כלי נוח להפצת וירוסים, מזהירים בחברת האבטחה הישראלית מגלן

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

האם קוראי הספרים האלקטרוניים שהולכים והופכים פופולריים בשנים האחרונות בטוחים? לא אם תשאלו את שי בליצבלאו, מנכ"ל חברת מגלן-טכנולוגיות הגנת מידע. בשולי הראיון שהתקיים איתו בשבוע שעבר, התייחס בליצבלאו גם לנושא הקוראים האלקטרוניים שהלכו והפכו כה נפוצים גם בארץ, אבל בעיקר בחו"ל. גם בתור האקר ותיק, שחש בנוח בסביבה עתירת אלקטרוניקה וכוח עיבוד, קשה שלא להבחין בחיבתו לעולם הישן, כמו רבים אחרים, גם הוא מעלה באוב את "ריח הדפים", אבל הוא גם מציע טיעונים כבדי משקל נגד חלק ניכר מהמכשירים.

לדבריו, רבים מהם, ובהם גם ה-Evrit של סטימצקי וקבוצת ידיעות אחרונות, הסוני רידר, Kobo ואחרים, סובלים מבעיות אבטחת מידע וטומנים בחובם סכנות של פגיעה בפרטיות. "אתה מכיר את זה שאתה מתיישב מתחת לעץ עם ספר, החוויה האישית האולטימטיבית? עם הקוראים החדשים זה נגמר. אפשר למצוא אותך בדיוק של שלושה מטרים".

זאת אולי הפחותה בבעיות שגילתה המעבדה לחקר אבטחת מידע של מגלן. לדברי בליצבלאו, הקוראים האלקטרוניים החדשים נוצרו בלי הרבה מחשבה על סוגיות של אבטחה והתוצאות ניכרות בשטח. הקינדל הפופולרי של אמזון הוא מקרה יוצא דופן של קורא אלקטרוני מאובטח יחסית, אבל לאו דווקא בשל רכיב אבטחת מידע גאוני שהוכנס בו, אלא בגלל "האופי הסגור והמוגבל מאוד שלו", זאת בשל הרצון של אמזון להגן על זכויות היוצרים שלה.

בליצבלאו מסביר כי המכשירים הללו חסרים רכיבי אבטחה, וכך "אם אתה יושב בכיכר מסריק הידועה לטובה באמצעי ה-wifi - השידור לא מוצפן, הוא קליר טקסט - כל ילד יכול לאסוף אותו בסניפינג (האזנה לתעבורת ה-wifi)".

הוא ציין עוד שחוקרי החברה העלו קישור לקובץ שהתחזה לספר חינמי, ובו הוסתר וירוס דמה. תוך דקה הוא זכה ל-1,762 הורדות. "אנחנו יכולים בצורה כזאת להפוך את הקורא הדיגטלי לפלטפורמת הפצת וירוסים חסרת תקדים".

בליצבלאו מסביר כי מרגע החיבור הראשון של קורא הספרים למחשב, המשתמשים מגדירים אותו כבטוח, כך שהפיירוול לא מגן מפני הקבצים שעוברים מהמכשיר לתוך המחשב. "איפה ראיתי הרבה קורא דיגיטלי? פגשתי אותם בבתי חולים - רופאים ואחיות בבתי חולים בשעות מתות יושבים עם ספר דיגיטלי. את הספרים הם מעבירים זה לזה דרך המחשב של בית החולים . הוא הופך לרכיב הפצה במקומות שאתה לא מדמיין".

ממיזם עברית נמסר בתגובה כי "הקבצים שלנו הם קבצים מוגנים ומוצפנים ולכן הסיכוי שיחדור אליהם וירוס הוא בסבירות נמוכה. במידה ולקוח מוריד למכשיר קבצים לא מאתר עברית אין לנו שליטה על הנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ