סין מסמנת עוד יעד: כיבוש פסגת המחשוב העולמי

מחשב-על שפותח במחוז שנז'ן במדינה הוכתר כ"מכונה השנייה במהירותה בעולם"

ניו יורק טיימס
ג'ון מרקוף
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניו יורק טיימס
ג'ון מרקוף

מחשב-על סיני זכה לתואר "המכונה השנייה במהירותה בעולם", לאחר שמהירותו עלתה על מהירותם של מחשבים אירופיים ויפאניים. מחשב "ערפיליות השחר" (Dawning Nebulae) הממוקם ב"מרכז הלאומי למחשבי-על" בשנז'ן, הצליח לפעול במהירות של 1.27 פטה-פלופים, המקבילה לאלף טריליון פעולות מתמטיות בשנייה, בדירוג החצי-שנתי של 500 המחשבים המהירים ביותר בעולם.

המחשב הסיני מדורג כעת למעשה כמחשב המהיר ביותר בעולם בכל הנוגע למהירות הביצועים התיאורטיים, אך מהירות זו נחשבת לפחות חשובה ממהירות הפעולה הממשית שהושגה במבחן לקביעת תקני מחשוב.

המחשב המהיר ביותר בעולם ממשיך להיות מחשב העל "קריי ג'גואר" (Cray Jaguar) שנמצא במעבדה הלאומית באוק רידג', טנסי, והמשמש בעיקר להדמיית נשק גרעיני. בנובמבר של השנה שעברה הוא פעל במהירות של 1.75 פטה-פלופים.

ארה"ב ממשיכה להיות היצרנית הדומיננטית של מחשבי-על וגם המדינה שבה מספר המחשבים הגדול ביותר בדירוג ה-500. השנה מצויים בתחומה 282 מהמחשבים המהירים ביותר בעולם, עלייה מ-277 בנובמבר של השנה שעברה. ואולם, נראה שהסינים נחושים בדעתם לקרוא תיגר על העליונות האמריקאית.

ארה"ב תיכננה את המכונות החדשות שקיבלו את התואר "מחשבי-על" בשנות ה-60, ורק לעתים נדירות הודחה ממעמדה כמובילה בתחום הטכנולוגיה. ואולם, ב-2002 גרם המחשב "מדמה כדור הארץ" (Earth Simulator) של ממשלת יפאן לזעזוע בוושינגטון, כשתפס באופן זמני את המקום הראשון ברשימת ה-500.

ארה"ב משקיעה הון עתק במערכות מחשבים המשמשות לצרכים מדעיים והנדסיים, החל מהדמיית אקלים ועד לעיצוב כלי רכב חלליים.

הכל חוץ מפלופ

1.2 פטה-פלופים - מהירות המחשב הסיני החדש

1,200 טריליון הפעולות המתמטיות שהוא מחשב בשנייה

70 אלף שבבים מרכיבים את המחשב

384 מיליון מספר בעלי חיבור לאינטרנט בסין

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ