ואצלנו במעון, GPS לכל ילדון

מעונות יום בשוודיה מתחילים להצמיד משדרי GPS לילדים כשהם יוצאים לטיולים. למרות שהיתרונות ברורים, יש מי תוהה מה יהיה המחיר החברתי

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מעונות יום בשוודיה מתחילים להשתמש במערכות GPS כדי לעקוב אחר ילדים במהלך טיולים מחוץ לגן - בצעד שעורר שאלות אתיות ופרקטיות כאחד.

כמה הורים חוששים שהמעונות ישתמשו בטכנולוגיה כדי להחליף את אנשי הצוות. אחרים תוהים אם העובדה שהילדים יתרגלו לחיים תחת מעקב בגיל צעיר, תוביל לשינוי תפיסת הפרטיות שלהם כשיגדלו.

מוניקה בלנק-הדקוויסט, מנהלת מעון יום בעיר בורלאנג אמרה לאי-פי כי אנשי צוותה השתמשו במכשירים בטיולים ליער. הילדים לבשו וסטים עם משדרים, שאנשי הצוות יכולים לעקוב אחרים על מסך. "זה נהדר, זה עשה רק טוב", אמרה.

ילדי גן שוודים בטיול. בקרוב עם GPS?צילום: אי–פי

המכשירים משמשים כדי לספק ביטחון נוסף כששלושה מורים שומרים על כ-20 ילדים, והם מאפשרים להם לגלות במהירות אם מישהו מהם מתרחק מהקבוצה.

פר סטורם, סופר ופרשן בנושאי פרטיות וטכנולוגיה שדיבר עם סוכנות הידיעות TT, היה אמביוולנטי. "מצד אחד אני יכול לראות את היתרונות הפרקטיים במקרים מסוימים. בה בעת, אתה מרגיל את הילדים למעקב בלתי פוסק מגיל מאוד צעיר".

"כמה חבל שאנחנו לא משתמשים בכסף ובאנרגיה על משכורות (לעובדי מעונות יום) במקום", כתבה מלין וולין בעיתון אפטונבלדט, כל מי שאי פעם החזיק טלפון סלולרי, טלוויזיה או מחשב, יודע שלפעמים טכנולוגיה עושה בעיות".

יוהן סטרומהג', דובר חברת Purple Scout המייצרת מכשירי GPS, אמר כי הם נועדו להשלים ולסייע לצוות ולא להחליף אותו. הוא גם הדגיש כי המערכת אינה שומרת מידע פרטי.

Purple Scout בוחנת את המוצר במעון יום בדרום שוודיה, אבל היא כבר קיבלה הזמנות מעשרות מוסדות דומים, אמר.

אריק ג'נסון מהוועדה לפיקוח על מידע בשוודיה, אמר כי הם עשויים לבחון את הנושא. "זה עשוי להיות כלל לא מזיק, או שעשויות להיות לכך השלכות על הפרטיות", אמר, זה תלוי איזה סוג של אינפורמציה תוזן לתוך המערכת, ולמה היא תשמש.

בעיות עלולות לצוץ אם המכשירים יאגרו מידע פרטי או מידע על מיקום המשתמש, אמר והוסיף כי אפילו אם המערכת פותחה למטרות טובות, היא עלולה לשמש למטרות שונות בתכלית בעתיד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ