עודד ירון

הם חכמים, חזקים ומהירים מרוב המחשבים שהיו לי בימי חיי (דרגון, תואמי IBM זוכרים?) והם זוכרים הרבה יותר ממני (לא שזה קשה). אבל איכשהו ככל שאני מתקדם בעולם הטלפונים והסמארטפונים, נראה לי שבחלק מהדברים הם רק הולכים ומסבכים את החיים.

קחו את הפונקציה הכי פשוטה והכי קריטית לעתים - שעון מעורר - משהו שכל חתיכת פלסטיק עם בטריית שקר כלשהי יכולה לעשות בשיא הפשטות. רוצים לקום בבוקר לפני הציפורים? אין בעיה, ודאו שהשעון פועל, סובבו את המחוג של המעורר לשעה הרצויה, הרימו את הכפתור (לחילופין לחצו עליו), שימו אותו ליד המיטה ואתם מסודר.

אבל מאז שהטלפונים בלעו יותר ויותר גאדג'טים בעוד הם הלכו והפכו מתוחכמים בהרבה מאיתנו, הם גם הצליחו לסבך את הפעולה הפשוטה הזאת.

מה היה רע לכם בזה?

נתקלתי בזה לראשונה ביום בו הייתי אמור להגיע לישיבה בשעות אחר הצהרים המוקדמות, אחרי שעבדתי חלק ניכר מהלילה. היה לי אז סוני אריקסון k800, שהיה כבד ומכוער דיו גם כדי להפחיד ג'וקים או לחסל אותם בעת הצורך, אבל, היה מספק לצרכים שלי - חוץ מעניין הקימה בבוקר, כמובן, אבל אני לא ידעתי את זה אז.

בסך הכל היו לו הרבה יתרונות לכאורה - יכולת לקבוע לך כמה שעות מוגדרות מראש ואז לבחור אחת מהן כשצריך. אבל היתה לו בעיה אחת, אחרי שהגדרת לך את השעה וחשבת שהכל בסדר, היית במרחק לחיצה אחת על מקש ה"אישור" מהפעלה של השעון. הלחיצה היחידה הזו עלתה לי בשיחת טלפון לא נעימה עם הבוס. ולמרות שלמדתי להכיר את המכשלה הזאת, היא שבה והיכתה מדי פעם - בעיקר כשכיוונתי את השעון דקה לפני שהעיניים נעצמות, כלומר השעה שבה בדרך כלל נוהגים לכוון שעונים.

לאחרונה התקדמתי לגלקסי, וחשבתי שעם הקדמה גם תבוא הגאולה. אבל, גם המילה ה(כמעט) אחרונה מביאה איתה סיבוכים משלה. גם שם אפשר להגדיר כמה שעות השכמה ולהפעיל אותן בקלילות בשעת הצורך. אבל אחרי שהגדרת לך שעה וחשבת שבכך נגמרו העניינים, הוא מצפה שתפתח תת תפריט של ימי השבוע ותבחר את היום הנכון - אחרת אתה עלול לגלות שהטלפון יצלצל בעוד שבוע, כי שכחת לספר לו שאתה רוצה להתעורר מחר.

ואז מגיע הרגע הרגיש של ההתעוררות. תכננת לקום חרישית לפני כל בני הבית ולהתחיל בעמל יומך? אז למה לא הנמכת את צלצול ההשכמה? כי הוא נמצא מתחת למסך כיוון השעון ולא ידעת שצריך לגלול למטה כדי לשלוט בו. עכשיו, לך תגיד את זה לתינוקת הצווחת ולאשה שמעט שעות השינה שנותרו לה נחמסו בשל כשלונך הטכנולוגי. ועוד משהו, מיליוני שנות אבולוציה הכינו את האדם למשימות מסובכות כמו גישוש מנומנם אך היסטרי המסתיים בחבטה בראשו של שעון פלסטיק. אף אחד לא סיפר לאוסטרלופיתיקוס (חביבה החדש של בתי) שהוא יצטרך למצוא בחושך סמארטפון ולמשוך בעדינות אך במהירות את הקו הנכון על המסך.

ועכשיו התברר לי שגם כל העניין של שעון קיץ/שעון חורף הוא מעבר לשליטתי. פעם ידעת, שאו שאתה משנה את השעון מראש, או שמכין שם לך שעון מעורר לפי השעון הנוכחי, ומשנה אותו למחרת. אבל אתמול כשעשיתי את זה וכיוונתי את השעון לפי שעון הקיץ, לא תכננתי שפלאפון תתערב לי בשעון, תתאים אותו לשעה החדשה ותספק לי עוד שעת שינה, כלומר פחות שעת עבודה מתוכננת.

תגידו לי RTFM (תקרא את המדריך המזויין), תגידו לי שאני אשם ולא הטכנולוגיה. הכל נכון, אבל מי שיצר אותה צריך לזכור שהיא נועדה לשרת גם (ובעיקר) אנשי מערות כמוני, ושעון מעורר צריך להיות פשוט, יעיל ועובד, ובשביל שעון מעורר לא צריך מדריך. או שכן?

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ