קיר הלייזר הבלתי נראה שיעצור את היתושים

קרן ביל ומלינדה גייטס השקיעה מיליון דולר במחקר על שימוש בלייזר כדוחה יתושים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

המלחמה ביתושים היא בעיה ברמה הגלובלית וברמה האישית, והפתרונות הקיימים נושאים בחובם בעיות משלהם - בין אם זה הריח הנוראי של דוחה היתושים, הכילות, שמשום מה תמיד יש יתוש אחד שמצליח לחדור ועושה שמות בשינה שלך, או ההחומרים שמופצים באמצעים האלקטרוניים.

קרן ביל ומלינדה גייטס מנסה זה זמן רב למצוא פיתרון מוצלח אותו יוכלו ליישם כדי לסייע למלחמה במלריה בעולם השלישי, והיא עסקה בין היתר בנושא של לייזר כאמצעי נגד יתושים. בשבוע שעבר היא העניקה מענק של מיליון דולר לחוקר המפתח קרן לייזר שנועדה לדחות יתושים מפיצי מלריה וחרקים אחרים.

זאבולץ' מארקה, אסטרו פיזיקאי מאוניברסיטת קולומביה, לא משתמש בלייזר כאמצעי לסיכול ממוקד של יתושים, אלא כדוחה יתושים. "רציתי להשתמש בידע שלי מתחומים כמו אסטרו-פיזיקה, אופטיקה ולייזר למטרות הומניטריות", הסביר מארקה בסרטון של האוניברסיטה.

מארקה, ושותפיו למחקר - אשתו סוזנה ואימרה ברטוש - יצרו בעזרת קרן הלייזר מחסום בפני יתושים. מערכת הלייזר אמורה ליצור מעין קיר בלתי נראה כפי שמארקה ציין זאת. לדבריו, החרקים מגיעים ל"קיר האור " ומיד נסוגים, לא ברור מאיזו סיבה. הוא סיפר כי נתקלו בתופעה במקרה. הרעיון הוא ליצור קיר בלתי נראה מסביב למשפחה ישנה וכך למנוע מיתושים וחרקים נוספים לעקוץ.

קרן גייטס שכבר השקיעה 100 אלף דולר במחקר של מארקה ב-2008 הוסיפה כאמור מיליון דולר בשבוע שעבר. בדיילי טלגרף ציינו כי זהו אחד מהמחקרים הבודדים לו העניקה הקרן סבב שני של מימון.

קרדיט: אוניברסיטת קולומביה
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ