זה דיונון, כוכב ים או רובוט?

מדענים פיתחו רובוט גמיש שמסוגל להשתחל בחרכים צרים ולהגיע למקומות שאחיו המתכתיים לא יוכלו להגיע. לפחות עד שהמתכת הנוזלית מ"שליחות קטלנית 2" תהפוך למציאות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

חוקרים בהרווארד בנו סוג חדש של רובוט גמיש שיכול להשתחל דרך חללים צרים. זהו האב טיפוס האחרון בתחום המתפתח של רובוטים עם גוף גמיש. חוקרים שואבים יותר ויותר השראה מהטבע בניסיון ליצור מכונות שהן יותר ורסטיליות וגמישות יותר מאלה שעשויות ממתכת.

צוות החוקרים, בראשות ג'ורג' ווייטסיידז, קיבל השראה מדיונונים, כוכבי ים וחיות חסרות חוליות אחרות. הם יצרו רובוט קטן עם ארבע גפיים, שמזכירה את הדמות גאמבי מסדרת הטלוויזיה המצוירת בארה"ב.

בשנים האחרונות מדענים התעסקו עם רובוטים רכים, לעיתים מוזרים למראה, שנועדו להידחק דרך חריצים צרים לאחר אסונות כמו רעידות אדמה, או למצוא את דרכם בשדה הקרב.

"היכולת הייחודית של רובוטים גמישים לשנות את צורתם מאפשרת להם להגיע למקומות אליהם רובוטים מוכרים, בעלי שלד קשיח, לא יכולים להגיע", אומר מתיו וולטר, חוקר רובוטיקה ב-MIT.

צוות באוניברסיטת טאפטס הציג מוקדם יותר השנה רובוט דמוי זחל שיכול להתגלגל לכדור.

קרדיט: George M. Whitesides/Harvard

הפרויקט בהרווארד, שזכה למימון מזרוע המחקר של הפנטגון, פורסם ביום שני ב-Proceedings of the National Academy of Sciences.

הרובוט החדש שנבנה במשך כחודשיים הוא באורך 12.7 ס"מ. ארבע הרגליים שלו נשלטות על ידי הזרמת אוויר לתוכן, באופן ידני או באמצעות מחשב. זה מאפשר לו מנעד רחב של תנועות, כולל זחילה.

חוקרים בחנו את הגמישות של הרובוט כשנתנו לו להזדחל מתחת ללוח זכוכית בגובה פחות משני ס"מ. החוקרים העבירו את הרובוט 15 עמים במרווח הצר באמצעות שילוב של תנועות. ברוב המקרים לקח לו פחות מדקה לעבור מצד לצד.

החוקרים רוצים לשפר את המהירות של הרובוט, אבל הם שמחים שהוא לא התקלקל בשל הכיווצים והניפוחים החוזרים.

"זה מספיק קשה לשרוד", אמר ד"ר רוברט שפרד, חוקר בהרווארד, שציין כי הרובוט יכול לעבור במגוון של משטחים, כולל בד, חצץ, בוץ ואפילו ג'לי.

יש עדיין חסרונות. הרובוט קשור למקור חשמל חיצוני, ומדענים צריכים למצוא דרך לשלב את מקור הכוח בגוף לפני שניתן יהיה להשתמש בו מחוץ למעבדה.

"יש הרבה אתגרים לרובוטים ניידים רכים, ואין פתרונות פשוטים" אמר ברי טרימר, שעבד בפיתוח הרובוט-זחל של טאפטס.

חוקר הרובוטיקה כרמל מג'ידי, שמנהל את מעבדת המכונות הרכות באוניברסיטת קרנגי מלון אמר כי הרובוט החדש מחדש, למרות שהוא מתבסס על מחקרים קודמים. "זה רעיון פשוט, אבל הם משיגים תנועות דמויות צורות חיים ביולוגיות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ