רויטרס והארץ

ועדת הסחר הבינלאומית בארה"ב (ITC) קבעה כי HTC הפרה פטנט של אפל, בפסיקה שלפי מומחים מהווה ניצחון מוגבל בלבד עבור יצרנית האייפון והאייפד. זאת בין היתר מפני שבתביעה המקורית נטען כי HTC הפרה ארבעה פטנטים של החברה.

הפטנט עוסק בטכנולוגיה שמסייעת למשתמשים ללחוץ על מספרי טלפונים ועל סוגים אחרים של מידע בתוך מסמכים כמו אימיילים, בין אם לצורך חיוג ישיר או כדי להרחיב את המידע. ITC אסרה על HTC לשווק מכשירים העושים שימוש בפטנט, החל מאפריל 2012.

התביעה לא צפויה לפגוע ב-HTC כפי שהיא חששה, מפני שיהיה לה מספיק זמן לפתח תחליפים לטכנולוגיה שמוגדרת כמפרה. היא עצמה בירכה על ההחלטה. "אנחנו מאוד מרוצים מהקביעה ומכבדים אותה. עם זאת הפטנט הוא חלק קטן מחוויית המשתמש ו-HTC תסיר אותו לחלוטין מכל הטלפונים שלה בקרוב", מסרה החברה.

פיטר טורן, עו"ד לזכויות יוצרים בחברת שולמן רוג'רס בארה"ב הסביר כי "זה ניצחון מוגבל לאפל בשל סיבות רבות". מלבד המעקף ש-HTC כבר עובדת עליו, ההשפעה של האיסור תורגש רק זמן רב לאחר מכן. 

HTC Incredible

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עם זאת, השפעת ההחלטה עשויה להגיע ליצרניות אנדרואיד נוספות, מכיוון שבפטנט נעשה שימוש נרחב כמעט בכל הסמארטפונים. אפל יכולה להשתמש בתקדים נגד חברות אחרות השתמשות במערכת ההפעלה של גוגל.

"עם הפסיקה של ה-ITC, אני חושב שחברות טלפון אחרות מגרדות כולן את ראשיהן איך לפתור את אותה טכנולוגיה שבה הם משתמשים", אמר מלווין לי, יועץ לענייני פטנטים בחברת Heslin Rothenberg Farley & Mesitic PC האמריקאית.

פלוריאן מולר, בלוגר העוסק רבות בנושא, כתב כי אם גוגל תוכל ליישם את אותה טכנולוגיה בשיטה שלא תפר פטנטים של אפל, לא צפויה להיות לקביעה כל השפעה על גוגל.

המאבק של אפל על הפטנטים מול HTC מהווה חלק ממאבקה הכולל של אפל באנדרואיד, מערכת ההפעלה הניידת של גוגל - מאבק אותו הוביל המייסד המנוח של אפל, סטיב ג'ובס. כזכור, הוא צוטט בביוגרפיה של ג'ובס, מאת וולטר אייזקסון, כאומר: "אני אשמיד את אנדרואיד כי היא מוצר גנוב. אני מוכן ללכת למלחמה גרעינית על הדבר הזה".

אולם, מומחים אומרים כי הפסיקה הנוכחית היא רק חלק קטן באותה מלחמה שאסר ג'ובס על גוגל והיצרניות העובדות איתה.

"זו היתקלות אחת בקרב אחד, שהוא חלק ממלחמה גדולה בהרבה ובה לכל צד עדיין יש תחמושת שלא נורתה", אמר דייוויד וילסון, מומחה לזכויות יוצרים בחברת הרברט סמית הבריטית.

אפל מצידה מסרה כי היא "חושבת שתחרות היא בריאה, אבל מתחרים צריכים ליצור את הטכנולוגיה המקורית שלהם. לא לגנוב את שלנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ