1880-2012

העידן הדיגיטלי הכריע את חברת הצילום קודאק

המצלמה הדיגיטלית שהיא עצמה המציאה, אך גנזה, הביאה לגסיסה ארוכה של חברת הצילום, שאף פעם לא הצליחה להסתגל לעידן החדש

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אסף שטול-טראורינג

אחרי תקופה ממושכת של הפסדים כבדים, פיטורי עשרות אלפי עובדים ואובדן המעמד המוביל בשוק המצלמות הבינלאומי, הודיעה אתמול חברת קודאק, מעצמת הצילום של המאה ה-20, על הגשת בקשה רשמית לפשיטת רגל. עם זאת, הודיעה החברה כי ענקית הפיננסים סיטיגרופ תממן את המשך פעילותה בזמן הקרוב במחיר של 950 מיליון דולר.

הידרדרותה הפיננסית של קודאק בעשור האחרון נובעת בעיקר מחוסר הצלחתה להסתגל לשוק המצלמות הדיגיטליות, שדחקו הצדה את מוצרי הפילם. באופן מיידי יותר, ההכרזה על הגשת הבקשה לפשיטת רגל באה אחרי שקודאק לא הצליחה למכור 1,100 פטנטים שהיו אמורים להגביר את הנזילות הפיננסית שלה. בהודעה שפרסמה קודאק מהמטה שלה ברוצ'סטר, ניו יורק, נאמר כי הבקשה לפשיטת רגל אינה נוגעת לפעילות חברות הבת מחוץ לגבולות ארצות הברית.

חברת איסטמן-קודאק נוסדה ב-1880 על ידי ג'ורג' איסטמן, צעיר מצפון מדינת ניו יורק שלא סיים את לימודי התיכון. בתוך כמה שנים הציגה החברה שורה של חידושים טכנולוגיים שהביאו לנסיקתה ובהם גליל הפילם, כמו שאנו מכירים כיום.

תחנות בתולדות קודאק - לחצו להגדלה

ב-1888 הציגה החברה את המצלמה האישית הראשונה, שאותה ליוותה הסיסמה: "אתה לוחץ, אנחנו עושים את היתר". ב-1932 הציגה קודאק את סרט הצילום הצבעוני הראשון - הקודאכרום - שזכה להצלחה מסחרית רבה. במשך העשורים הבאים המשיכה קודאק לבסס את עצמה כמונופול בתחום הצילום, הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה שיווקית, עד שב-1976 חלשה על 90% משוק סרטי הפילם ו-85% משוק המצלמות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות של הארץ היישר לפייסבוק

לאורך השנים הפך הלוגו האדום-צהוב של החברה למותג בינלאומי מוכר ולחלק אינטגרלי מהלקסיקון של התרבות הפופולרית. קודאק אחראית לכמה מהתמונות החשובות בהיסטוריה ובהן צילומי הנוף הירחי של האסטרונאוט הראשון על הירח, ניל ארמסטרונג, ב-1969. ארמסטרונג השתמש במצלמה בגודל קופסת נעליים.

שנות ה-80 סימנו מפנה לרעה באיתנותה הכלכלית של קודאק. זאת, עקב התחרות הקשה שהציבו לה חברות יפאניות, כמו פוג'יפילם, בשוק העולמי. בתחילת אותו עשור השיקה קודאק את מצלמת הדיסק שהתבררה ככישלון מסחרי. גם רכישת חברת התרופות סטרלינג תמורת יותר מ-5 מיליארד דולר התבררה ככישלון שהוביל להפסדים גדולים. לכל אלה נוסף בשנים האחרונות הכישלון שהתברר כקש ששבר את גב הגמל - המעבר הלא מוצלח לטכנולוגיות הדיגיטליות.

המצלמה הדיגיטלית נשארה על המדף

למרבה האירוניה, היתה זו קודאק שפיתחה ב-1975 את המצלמה הדיגיטלית הראשונה. ארבע שנים לאחר מכן, כתב בכיר בחברה מסמך שבו העריך ששוק המצלמות יעבור לטכנולוגיה דיגיטלית עד 2010. בעקבות כך, החליטו בקודאק להשאיר את הפיתוח על מדף המעבדה. כשהגיע המוצר לראשונה למדפי החנויות, מצאה את עצמה קודאק רודפת אחרי יריבותיה ובראשן פוג'יפילם, המפיצה הראשונה של המצלמה הדיגיטלית.

מכירותיה של קודאק ממוצרים דיגיטליים אמנם הלכו וגדלו, אך התמחור הנמוך של המצלמות החדשות לא איפשר להפוך אותן למקור איתן לרווחים. במקביל, ניסתה קודאק לקדם מהלך לייצור מדפסות הזרקת דיו, אולם סדרת המוצרים החדשה שלה לא הצליחה להוציא אותה מהמשבר. גם הניסיונות להגדיל רווחים באמצעות הגשת תביעות נגד חברות מתחרות בגין הפרת זכויות על פטנטים - לא צלחו.

מנכ"ל קודאק, אנטוניו פרז, אמר אתמול כי מאז 2003, בעקבות המעבר המהיר של צרכנים למוצרים דיגיטליים, נאלצה החברה לסגור 13 מפעלים ו-130 מעבדות וכן לפטר 47 אלף עובדים. הנפגעים העיקריים מהמהלך היו תושבי אזור רוצ'סטר, שקשרו את גורלם הכלכלי בגורל החברה במשך דורות רבים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ