בית המשפט העליון בארה"ב קבע: מעקב GPS מחייב צו - גאדג'טים - הארץ

בית המשפט העליון בארה"ב קבע: מעקב GPS מחייב צו

הרכב של תשעה שופטים קבע פה אחד כי הצמדה של מכשיר GPS למכוניתו של אדם מהווה חיפוש; ארגוני זכויות אדם: ניצחון לפרטיות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אי-פי

בית המשפט העליון בארה"ב קבע פה אחד כי המשטרה חייבת לקבל צו משופט לפני שהיא משתמשת בטכנולוגיית GPS כדי לעקוב אחרי חשודים.

ההחלטה מהווה מכה לממשל ולסוכנויות אכיפת חוק בארה"ב, והיא מציבה אתגר לא פשוט בפני יחידות משטרה בכל רחבי המדינה ,שנוטות להסתמך יותר ויותר על ציוד מעקב מתוחכם אחרי חשודים, שכולל בין היתר גם שימוש בסוגים שונים של משדרי GPS.

הכל החל ב-2005 כאשר שוטרים הלכה התקינו מכשיר GPS על ג'יפ הגרנד צ'רוקי של אנטואן ג'ונס, בעל מועדון לילה בוושינגטון, שהיה חשוד בסחר בסמים. המעקב סייע להם לקשר את ג'ונס לבית שבו הוסתרו כסף וסמים. הוא נידון למאסר עולם בטרם בית המשפט לערעורים הפך את הרשעה.

השופט אנטונין סקאליה אמר כי ההתקנה של מכשיר ה-GPS והשימוש בו כדי לעקוב אחר תנועות כלי רכבו של ג'ונס מהווים חיפוש - כלומר הם מצריכים צו. "כשחיברו את המכשיר לג'יפ השוטרים חדרו לאזור מוגן", כתב סקאליה, שקבע, בהסכמת שמונת עמיתיו כי הצמדת המכשיר לכלי הרכב ללא הצו מהווה הסגת ועל כן חיפוש בלתי חוקי.

ההחלטה זכתה לשבחים מארגוני זכויות אדם כמו ה-American Civil Liberties Union שקבע כי מדובר ב"ניצחון חשוב לפרטיות". יו"ר ועדת הסנאט לחוק ומשפט, הדמוקרט פטריק ליהי מוורמונט אמר כי מדבור ב"ניצחון לזכויות לפרטיות ולחירויות אזרחיות בעידן הדיגיטלי".

מכשיר מעקב של האף-בי-אייצילום: אי-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ