מה מאיים על ביטחון ארה"ב? הסמארטפונים - גאדג'טים - הארץ

מה מאיים על ביטחון ארה"ב? הסמארטפונים

סגן ראש הסוכנות לפיתוח של הפנטגון סיפר לבית הנבחרים כי ההתפתחויות הטכנולוגיות המואצות מקשות על ארה"ב לשמור על יתרונה הטכנולוגי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

הסמארטפונים שמסתתרים בכל בכל כיס מהווים סכנה ביטחונית, כך מאמינה סוכנות המחקר והפיתוח של הפנטגון (Darpa).

סגן מנהל הסוכנות קייגהם גבריאל אמר לפאנל על איומים חדשים של ועדת בית הנבחרים לכוחות המזויינים כי החל מלפני 15 שנה, מוצרי אלקטרוניקה צרכנית יצרו איומים על ידי מתן יכולות שהיו קיימות רק בקרב מערכות צבאיות למאות מיליוני בני אדם. על פי הדיווח בוויירד, אלה כוללות יכולות חישה, מחשוב, צילום ותקשורת.

הוא הוסיף כי ההשפעה של היכולות האזרחיות החדשות הללו על הביטחון הלאומי ניכרות בתחום הלוחמה האלקטרונית ובתחומים של מניעת גישה.

"זו אינה נקודת תורפה ערטילאית. לא נהנו מעליונות בספקטרום התדרים מאז 1997. עד אז, מערכות הלוחמה האלקטרונית שלנו יכלו לזהות ולהגיב לאיומים המכוונים אלינו ביעילות. ואולם, ב-15 השנה האחרונות, זה הפסיק להיות נכון".

צילום: רויטרס

לדבריו, לכך אחראים שלושה גורמים. ראשית, תהליך המזעור של מכשירים אלקטרוניים הביא לכך שישנם מכשירים מסחריים שמיוצרים במקומות שונים בעולם על ידי כמה חברות, ששווים ביכולותיהם או כמעט שווים למכשירים שמיוצרים במיוחד עבוד משרד הביטחון האמריקאי. בנוסף הוא מציין את השיפור הניכר במעבדים ברי תכנות שמקצרים מאוד את זמני הפיתוח, "משלוש או ארבע שנים עד לשנה וחצי".

"לבסוף, הביקוש שיצאה תעשיית התקשורת הניידת הוביל ליכולת ייצור גלובלית ויעילות כלכלית, שמספקות את היכולות הללו במחירים יורדים והולכים".

"לוחמה אלקטרונית היתה פעם ממלכתם של יריבים-עמיתים מועטים. כיום ניתן לרכוש מוצרי מדף ליותר מ-90% ממוצרי האלקטרוניקה הדרושים למערכת לוחמה אלקטרונית. זה הוריד את הסף לפיתוח, ייצור ופריסה של מערכות כאלה, ואפשר למדינות רבות ושחקנים לא מדינתיים להחזיק ביכולות הללו", אמר.

לדבריו, כ-10 מדינות מפתחות כיום מערכות לוחמה אלקטרונית, וגירסאות חדשות במהירות רבה יותר משארה"ב אי פעם עשתה זאת. הוא הוסיף כי אם אי אפשר לנצח אותם, כדאי להצטרף למשחק ולהשתמש במערכות שקיימות על המדף.

גבריאל השתמש במערכות הנחיית חימוש מבוססות GPS כדוגמא לדרך להתמודדות עם יכולות הלוחמה האלקטרונית המשופרות של שחקנים חדשים. כיום חלק ניכר מהטילים והפצצות של צבא ארה"ב עושים שימוש בהנחיית GPS, שניתנת לשיבוש.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

אחת הדוגמאות המפורסמות והמביכות של שיבוש GPS הוא המקרה של חטיפת מטוס חמקן ללא טייס של ארה"ב בידי איראן בשנה שעברה. מהנדס איראני סיפר לכריסטיאן סיינס מוניטור" כי ארצו הצליחה להשתלט על ה-RQ-170 המתקדם על ידי שינוי את קוארדניטות ה-GPS של המל"ט. האיראנים גרמו לו לחשוב שהוא נמצא בנתיב הטיסה לבסיסו באפגניסטאן (הוא זכה לכינוי המפלצת מקנדהאר), אולם למעשה הוא הונחת על ידיהם באיראן ללא פגע. "ניווט ה-GPS הוא הנקודה החלשה של המל"ט", אמר המהנדס. "על ידי כך ש'הרעשנו' את רשת התקשורת, גרמנו לציפור לטוס באופן אוטומטי, וכך הציפור איבדה את מוחה".

הוא אמר כי כדי להתמודד עם בעיות מהסוג הזה, יש להשתמש בטכנולוגיות מדף כמו מדי תאוצה (accelerometer), שקיימים בסמארטפונים רבים, וג'ירוסקופים כדי לאפשר להשלים את המשימות גם כאשר מערכת ה-GPS אינה פועלת.

גבריאל התייחס גם לנושא אבטחת מידע ואמר כי אין תחום שבו נושא מהירות הפיתוח חשובה כמו בתחום הסייבר. "חיי המדף של מערכות ויכולות הגנת סייבר נמדדות לעתים בימים. על כן, פתרונות אבטחת סייבר מחייבים, יותר מבתחומים אחרים, שאנו נפתח את היכולות מהר יותר, בכמויות גדולות יותר, ומגוון רחב יותר. זה נכון גם לגבי יכולות התקפיות והגנתיות".

הוא ציין כי בעוד שסוכנויות המודיעין השונות פיתחו יכולות סייבר מרשימות, הן התמקדו בעיקר בהשגת מודיעין ותחום ההגנה די נזנח, ואותו יש לפתח. הוא הזכיר עוד כי לא מדובר רק בסכנה לרשתות מחשבים, אלא בנושא ששזור בכל התשתיות, שעושות כיום שימוש ניכר במחשבים.

דברים דומים, וחריפים מאלה השמיע בעבר ריצ'רד קלארק, יועץ לשעבר לבית הלבן. קלארק אמר כי מערכות המחשוב הקריטיות של ארה"ב כה פגיעות ופרוצות, עד שהדבר צריך להרתיע את הממשל מיציאה למלחמה.

"אני באמת לא יודע באיזו מידה מערכות הנשק שפותחו ב-10 השנים האחרונות נחדרו, ובאיזו מידה השבבים פרוצים ובאיזו מידה הקוד נחשף. אני לא יכול להבטיח לכם שמשהו מהציוד שלנו יעבוד, כשנצא למלחמה מול אויב עם מודעות ויכולות בתחום לוחמת המידע", אמר קלארק בשנה שעברה.

כידוע, בשנים האחרונות ארה"ב וישראל פתחו ביוזמות להקמת מטה לוחמת סייבר שיתמודד בדיוק עם האיומים בתחום הזה. מטה הסייבר הישראלי אמור להתמודד עם בין היתר עם תקיפות מקוונות ומעשי טרור רשתי. עם זאת, הממשלה ספגה ביקורת באחרונה על כך שמטה הסייבר הלאומי נותר בעיקר על הנייר. זאת על רקע מתקפות הסייבר הגדולות שהופנו כנגד מה שכונה על ידי מומחים רבים הבטן הרכה של האינטרנט הישראלי - אתרים פרוצים והגולשים עצמם.

גבריאל סיכם את דבריו באומרו ש"כמה מהבחנות עשויות לגרום לתחושת אי נוחות. אפילו לנו. עם זאת, האחריות שלנו היא למה שלא נוח. המשימה של הסוכנות היא לזהות שינויים ואת האיומים וההזדמנויות שהם מייצגים. אלה הם הזרעים של הפתעה אסטרטגית".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ