האם רובה טבעות גז יוכל להחליף את מטולי הרימונים המסוכנים? - גאדג'טים - הארץ

האם רובה טבעות גז יוכל להחליף את מטולי הרימונים המסוכנים?

חברה בשם באטל פיתחה את רובה המערבולת שיורה טבעות אוויר למרחק של כמעט 50 מטרים. היא מקווה שיוכל לסייע לכבאים לצלוח חדרים אפופי עשן או לשמש לפיזור הפגנות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ

פיתוח חדש עשוי לאפשר ירי ממוקד של גז מדמיע או לסייע לכבאים לראות בחדר אפוף עשן. רובה המערבולת (Vortex) של חברת Battelle משתמש בטכנולוגיה שהיתה בשימוש בשוק הצעצועים זה שנים, ומנסה לנצל אותה ליישומים מעשיים.

הרובה החדש של חברת באטל יורה טבעות גז טעונות במטען חשמלי במהירות התחלתית של כ-140 קמ"ש ולמרחק של יותר מ-45 מטרים. לדברי החברה, הטבעות נותרות יציבות גם במקרים של רוח צידית.

ג'ים דבורסקי, האחראי על הפיתוח בחברה אמר ל-InnovationNewsDaily, כי "מה שקורה הוא שהמטען החשמלי נמשך לחלקיקי העשן. זה גורם לחלקיקי העשן לנוע לכל שטח זמין - רהיטים, תקרה, רצפה". כך מקווים בחברה, כבאים יוכלו להתמודד בקלות עם חדרים אפופי עשן, זאת ללא הצורך במאווררים.

בתחום שונה, המפתחים מקווים כי הרובה יוכל לשמש גם לירי ממוקד של גז מדמיע או גז פלפל. וכך להחליף, לפחות חלקית את רימוני הגז המסוכנים, ולצמצם את הפגיעה הסביבתית מהתפזרות הגז.

רימוני גז נועדו להיות נשק אל-הרג, שמפזר מפגינים בכוח הגז שמתפזר מהרימון לאחר הירי. אולם, כפי שראינו לא אחת בארץ, הרימונים שנורים ממטולים שונים עלולים להיות קטלניים בפגיעה ישירה. רק היום דווח כי צעיר פלסטיני נפצע באורח אנוש מפגיעה ישירה של רימון גז. הוא מצטרף לשורה של מקרים, ובהם פציעתה של אזרחית צרפת בעורפה מירי רימון, והריגתו של באסם איבראהים אבו רחמה בהפגנה בבלעין לפני שלוש שנים.

הרעיון של הרובה החדש הוא לירות טבעת ממקדת, שלא יכולה להרוג, אבל היא יכולה לפגוע ישירות באדם והחומר יכול לדבוק בעורו ובבגדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ