לקחי המנהיגות של סטיב ג'ובס - מפי הביוגרף שלו - גאדג'טים - הארץ

לקחי המנהיגות של סטיב ג'ובס - מפי הביוגרף שלו

וולטר אייזקסון, שכתב את ספרו ביוזמת ג'ובס, עונה לכל מי שניסה לסכם את הלקחים מסגנון ההנהגה של מייסד אפל. האם הגסות והכוחנות של ג'ובס הפכו אותו לבן אדם רע? אייזקסון לא חושב כך

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

מותו של סטיב ג'ובס בשנה שעברה עורר גל אדיר של הערצה לאיש שחתום על שורה של מהפכות בתחומי המחשבים, המוסיקה והקולנוע. רבים ניסו לסכם את השיעורים שיש ללמוד מג'ובס, ובעיקר מסגנון הניהול שלו. אבל, בתוך כל גלי ההערצה לדמותו, עדיין יש קולות עקשניים שממשיכים לטעון שהסגידה הזו נעשית לאדם שלא היה בדיוק טלית שכולה תכלת. למעשה, הם טוענים שהוא היה, איך לומר בלי עדינות, חרא של בנאדם.

הביוגרפיה של וולטר אייזקסון, שנכתבה ביוזמתו של ג'ובס ויצאה לאור זמן קצר אחרי מותו, הפכה לאחד הכלים המרכזיים בניסיונות לסכם את לקחי הניהול של ג'ובס, וכעת גם אייזקסון עצמו עונה למקטרגים, ובה בעת מסכם את השיעורים שהוא מאמין שאפשר ללמוד מג'ובס.

במאמר ארוך ומפורט שפרסם אייזקסון בהרווארד ביזנס ריוויו, הוא מגן על הצדדים הפחות נעימים באישיותו של ג'ובס. זה כלל בין היתר אגרסיביות וגסות רוח שהתבטאה בהתפרצויות על אנשים, מניפולטיביות ונטייה לעיוות האמת, שזכתה לכינוי "שדה עיוות המציאות". כל זאת בתוספת אגו שהלם את ההערצה הגדולה אליו, ואולי אפילו עלה עליה.

לדבריו של הסופר, כל אלה הם בסך הכל חלק מהתמונה הכללית של מנהיגותו של ג'ובס, ואין להעצים את חלקם במכלול של אישיותו. "המהות של ג'ובס, אני חושב, היא שהאישיות שלו היתה אינטגרלית לדרך שלו לעשות עסקים. הוא התנהג כאילו החוקים הרגילים לא חלים עליו. התשוקה, העוצמה והרגשות הקיצוניים שהביא לחיי היום יום היו דברים שהוא גם הכניס במוצרים שיצר. הכעסים וחוסר הסבלנות שלו היו חלק מהחבילה הכוללת של הפרפקציוניזם שלו", כתב אייזקסון.

הסופר סיפר גם על מקרה שבו ג'ובס עצמו השיב לשאלתו בנושא. "תסתכל על התוצאות", השיב לו ג'ובס. "כל מי שאני עובד איתו הם אנשים חכמים, וכל אחד מהם היה יכול לקבל משרה מרכזית במקום אחר אם הם באמת היו מרגישים שמתעללים בהם. אבל הם לא. ואנחנו מצליחים לעשות דברים מדהימים".

14 מתוך 14 |
1 מתוך 14 |
2 מתוך 14 |

בסופו של דבר אייזקסון מאמין שצריך לשפוט את ג'ובס בדיוק לפי אותה שורה תחתונה עליה הוא עצמו דיבר - של מה שהוא השיג, וזה גם הלקח שצריך ללמוד ממנו. אייזקסון ציין, כפי שכבר נאמר בעבר, שג'ובס עצמו ראה ביצירת אפל - חברה משגשגת ופעילה - את ההישג הגדול ביותר שלו - יותר מכל מקינטוש או אייפון, iTunes או אייפד.

הסופר מנה באריכות את הלקחים החשובים ביותר מחייו של ג'ובס. רובם כבר נמנו באי אלו רשימות וכתבות על חייו של מייסד אפל, וכמובן שהם גם הוזכרו בצורה כזו או אחרת גם בספרו של אייזקסון עצמו.

אלה רק כמה מהעצות שאייזקסון ציין:

מיקוד

אייזקסון סיפר על הנוהג של ג'ובס כמנכ"ל אפל , לכנס את כל האנשים לכתיבת רשימה של עשרת הדברים הבאים שהחברה צריכה לעשות על לוח לבן. אחרי שנבחרו העשרה, ג'ובס היה מודיע להם - עכשיו אנחנו צריכים לבחור שלושה. זו גם העצה שהוא השיא ללארי פייג' בפגישתם, זמן קצר לפני שתפס את המושכות כמנכ"ל גוגל. פייג' אכן יישם זאת בקיצוץ שורה ארוכה מאוד של שירותים פחות מצליחים שהחברה הפעילה. ג'ובס קיים את הפגישה למרות שבערוב ימיו הוא ראה בגוגל את הנמסיס שלו בעקבות מה שראה כהעתקה של האייפון עם יצירת האנדרואיד, מערכת ההפעלה הניידת של החברה.

פשטות

אפל ידועה בממשק הרזה, הפשוט והנוח, בדרך כלל, של מוצריה - וההתעקשות הזאת היא אחד הגורמים החשובים ביותר ליצירת עדת המעריצים של החברה.

אייזקסון ציין כי ג'ובס רצה בפשטות שנובעת מהצלחה בהשתלטות על מנגנוני הפעלה וממשקים מסובכים, ומובילה למנגנון נוח ופשוט, לא בכזאת שנובעת מההתעלמות מהם. כך למשל אפל הצליחה להיפרד מכפתורים, כמו כפתור ההפעלה באייפוד, שהיו בגדר מוסכמה חברתית ועד אז.

נקודה נוספת שאייזקסון מציין שהיתה אולי קריטית בתהליך שהאפשר זאת, היא היכולת של ג'ובס לשלב בין תחומים של מדעי הרוח למדע - אותה יכולת הביאה אותו ואת אפל ליצור מוצרי אלקטרוניקה לבני אדם.

אם אתה מאחור - זנק קדימה

באחד הראיונות למגזין וויירד בשנות ה-90 ג'ובס הודה כי אפל הפסידה את הקרב על המחשב האישי למיקרוסופט. "שוק המחשבים נכנס לימי הביניים, והוא הולך להישאר בימי הביניים ב-10 השנים הבאות, או לפחות עד סוף העשור".

הפופולריות של מחשבי המקינטוש הלכה וגאתה בשנים האחרונות, לפחות בארה"ב. ואולם, מה שבאמת הפך את החברה את החברה לחשובה ביותר בתחום המחשוב האישי היו האייפון והאייפד, ששינו לגמרי את שוק הטלפונים הניידים, והם גם משנים את שוק המחשוב האישי. אייזקסון מציין כי כך קרה גם כשאפל יצרה את iTunes, בין היתר כתשובה לחיסרון בצורב דיסקים במחשבי ה-iMac.

המוצרים חשובים מהרווחים

אייזקסון מספר על תהליך ייצור המקינטוש, שג'ובס הוביל תחת המוטו "אל תתפשרו". המחשב הראשון אמנם היה יקר מדי, ולא הצליח. אבל בדגמים הבאים ההשקעה השתלמה, והוא גם נתן השראה לאחרים. "התשוקה שלי היתה לבנות חברה בת קיימא, שבה אנשים מונעים ליצור מוצרים מדהימים. כל השאר, היה משני", ציטט אייזקסון את ג'ובס.

אל תהיה עבד לקבוצות מיקוד

כמו שפעמים רבות צוטט ג'ובס, הוא ידע יותר טוב מהצרכן מה הוא רוצה. גם אם הצרכן כלל לא ידע שהוא רוצה את זה. "ג'ובס היה קבוצת מיקוד של איש אחד, כתב אייזקסון.

פרפקציוניזם

אייזקסון מספר שבכל מוצר שאפל אי פעם יצרה, היה שלב שבו ג'ובס "לחץ על כפתור ה-Pause" וחזר לשולחן השרטוט כי המוצר לא נראה לו מושלם מספיק. אייזקסון מציין כי כך קרה גם עם האייפון הראשון, שבשלב מסוים ג'ובס הודיע לג'ונתן אייב, סגן הנשיא לעיצוב תעשייתי בחברה, כי הגב העשוי אלומיניום לא מספיק טוב, או יותר נכון הוא טוב מדי, וגוב את אור הזרקורים מהתצוגה. כמובן שהם שינו את העיצוב.

אייזקסון מציין גם את היכולת של ג'ובס לראות את התמונה הגדולה ואת הפרטים הקטנים.

עקם את המציאות

אייזקסון ורבים אחרים ראו באחת התכונות השנואות והמושמצות אצל ג'ובס גם את אחד הגורמים החשובים ביותר להצלחה האדירה שלו. היכולת שלו לעוות את המציאות הובילה אחרים להאמין בחזון שלו ולהצליח בדברים שהם לא האמינו שהם אפשריים.

אל תסבול את מי שאינו הטוב ביותר

ג'ובס תמיד דאג לכאן באה לידי ביטוי עוד תכונה מושמצת של ג'ובס - הגסות המפורסמת שלו. הוא אמנם דאג לאסוף את האנים המוכשרים ביותר שהצליח למצוא, אולם ההתנהגות שלו אליהם היתה גסה ורודנית, אבל אייזקסון ציין כי היא לוותה גם ביכולתו של ג'ובס להוות מקור השראה.

"למדתי עם השנים שכשיש לך אנשים באמת טובים, אתה לא חייב להתייחס אליהם כאל תינוקות" אמר ג'ובס לאייזקסון. "בכך שאתה מצפה מהם להשיג דברים מדהימים, אתה יכול להביא אותם לעשות דברים מדהימים".

העצה האחרונה שאייזקסון משיא למבקשים ללכת לאורו של ג'ובס היא האמרה "השארו רעבים, השארו מטופשים", שאותה ג'ובס שאב מהמגזין Whole Earth Catalog, ששילב בין התרבות האלקטרונית שהחלה לצמוח בשנות ה-70 לבין תרבות ההיפים של שנות ה-60, שתי תרבויות שעיצבו גם את דמותו של ג'ובס.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ