חוקרים ב-MIT הציגו מצלמה שרואה מעבר לפינות - מדע - הארץ

חוקרים ב-MIT הציגו מצלמה שרואה מעבר לפינות

הפיתוח החדשני עושה שימוש בקירות כבמראות בעזרת שיגור פולסים של לייזר על קירות ופענוח התמונה באמצעות הקרניים החוזרות מהקיר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גרדיאן

מדענים ב-MIT הצליחו לבנות מצלמה שיודעת להציץ מעבר לפינות ולראות אובייקטים שבכל מקרה אחר היו נסתרים משדה הראייה.

הפיתוח החדש עשוי לקדם מכשירים שיהיו מסוגלים להשקיף על שטח הנמצא מחוץ לשדה הראייה. שימוש פוטנציאלי ראשון שמציג החידוש הטכנולוגי, יאפשר את איתורם של אנשים חבויים מעין או לבדוק מרכיבים עמוק בתוך מכונות.

הרעיון מתבסס על בניית תמונות מאור החוזר ממשטחים ומקירות, כשקרני האור נפוצות לכל הכיוונים. לצורך המחשה של השיטה, אפשר לחשוב על אובייקט המוסתר במסדרון שקירותיו עשויים מראות. עקרונית, ניתן יהיה לראות את האובייקט, שכן האור המוטל עליו ישתקף חזרה כלפי חוץ ויעביר דרך המראות תמונה ברורה של האובייקט אל האדם המתבונן.

אלא שקירות רגילים לא מבהיקים כמו מראות. מכאן שהאור חוזר מהם בצורה מפוזרת, ומטבע הדברים כל תמונה תיעלם בהתאם.

קרדיט: NatureVideoChannel

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עם זאת, הצליחו ראמש ראסקה ועמיתיו למחקר לגבור על המגבלה האופטית על-ידי שיגור פולסים של קרני לייזר במהירות עצומה לעבר השתקפות האור החוזר מאובייקט נסתר אל הקירות. חלק מקרני הליזר שהגיעו לאובייקט נשברו חזרה דרך הקיר אל המצלמה.

לאחר מכן, שיחזרו המדענים תמונה מהאובייקט החבוי דרך הקלטת זמן החזרה המשתנה של האור ושינוי מיקום פגיעת קרן הלייזר על הקיר לצורך ההבנייה של התמונה.

על-מנת לקבל תמונת תלת-מימד של האובייקט הנסתר, השתמש הצוות מ-MIT במצלמה מיוחדת המצלמת תמונה אחת כל טריליונית השניה, עד קבלת הדמיית תמונה סופית ברמת דיוק טובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ