בעקבות האסון ברחובות

כללי זהירות למניעת שריפות ממכשירי חשמל

אמנם במכבי האש מבהירים כי שריפות בגלל מטענים של טלפונים סלולריים פחות שכיחות, אבל כללי הזהירות חלים על כל המכשירים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

אם ההערכות הראשוניות נכונות, השריפה שגבתה את חייהם של חמשת ילדי משפחת שאער ואביהם ברחובות, פרצה בגלל התלקחות במטען חשמלי, היא אינה הראשונה שפרצה בשל בעיה כזו. היו כבר מקרים בעבר שבהם שריפות נולדו בגלל מטעני סלולריים וגאדג'טים אחרים. אבל בועז רקיע, מפקד שירותי כיבוי גבעתיים וחוקר שריפות בהכשרתו, מבהיר שמטעני סלולרים וגאדג'טים נוספים הם גורמים דווקא פחות שכיחים לפרוץ שריפות.

"מה שקרה שם נכלל בהגדרה הרחבה של מה שאנחנו קוראים לו כשלים חשמליים", הוא מבהיר. "זה אחד הגורמים השכיחים ביותר לפרוץ שריפות בדירות מגורים". לדבריו, ישנם כמה צעדים שניתן לעשות כדי להקיטן את סכנת השריפות.

לוודא שמערכת החשמל מעודכנת

במקרים רבים, בעיקר בבתים ישנים, האשם תלוי במערכת החשמל עצמה, שנוצרה במחשבה על צריכה מסוימת וכמות מסוימת של מכשירים, ולא עברה התאמה לעומסים הקיימים עמה היא צריכה להתמודד. כדי להתמודד עם בעיה זו יש להזמין מהנדס או טכנאי חשמל שיבדוק את העומס. גם השקעים בבית צריכים להיבדק, מפני שבמקרים רבים מדובר בשקעים ישנים, שהחוטים בהם מתרופפים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

לא להעמיס

רקיע מזהיר מפני חיבור של כמות גדולה מדי של מכשירים למפצל חשמל אחד. כשהוא נשאל מה עם מחשבים נייחים, הוא מסביר כי במקרה זה הבעיה פחות חמורה, מפני שמדובר בצרכני חשמל קטנים. הבעיות האמיתיות מתחילות כאשר מחברים צרכני חשמל גדולים כמו מייבש, מזגן או מכונת כביסה על אותו שקע.

לא לשכוח מכשיר בחשמל

רקיע, כמו גם דני גימפל, מנהל חנות הניידים ומעבדת התיקונים Vmobile, מסבירים כי אסור להשאיר מחוברים לחשמל ללא הרף. "מכשיר חשמל לא אמור להישאר מחובר ללא הפסקה", אומר רקיע. הוא מוסיף כי הנטייה להשאיר מזגנים או תנורים פועלים ללא הרף בחורף או בקיץ מובילה ללא מעט שריפות. במקרה שמטען סלולרי מתחמם יתר על המידה, רקיע מציע לנתק אותו ולתת לו להתקרר.

גימפל מציין שבכלל לא מומלץ להשאיר סמארטפון בטעינה אחרי שהסוללה התמלאה, מפני שזה פוגע בסוללה עצמה. ככלל, הוא מציין, לא כדאי לטעון מכשירים סמוך לראש, בשל הקרינה הקיימת.

לשים לב לסימנים המעידים

רקיע מסביר כי אנשים נוטים להתעלם מהאזהרות שמערכת החשמל מספקת לנו. אחת האזהרות הכי שכיחות היא קפיצה של פקק. במקום לעשות את הדבר שכמעט כולנו עושים במקרה הזה - להרים את הפקק ולהתעלם משורש הבעיה. לדברי רקיע, קפיצה של פקק מעידה על תקלה במכשיר, וממליץ לבדוק איזה מכשיר גרם לבעיה ומה התקלה.

סימנים מעידים נוספים לפני דליקה הם ריחות של שריפה שעולים ממכשירים חשמליים, ושקעים או בתקעים בהם ניתן לראות נקודות חמות או עיוות כתוצאה מהתחממות. "גם זאת התחלה של שריפה", מזהיר רקיע.

לאוורר

רקיע מציין כי אסור לחסום את פתחי האוורור של מחשבים, ומכשירים חשמליים נוספים. זאת מפני שהדבר עלול להוביל להתחממות יתר ואף לשריפה.

מטען עם אבא

גימפל מציין כי גם בעיות רבות בסלולרים נובעות ממטענים "בלי אבא", כלומר בלי שום ציון או שם של חברה. הוא מציין שלא חייבים שיהיה מדובר בחברה כמו LG, סמסונג או אפל, אבל שלפחות יהיה שם של חברה סינית שאפשר לאתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ