מסע אחר הסיבה שבגינה נבדק המחשב בנמל התעופה

בעוד שמחשבים ניידים מסורתיים נבדקים במיוחד בשדות תעופה, סמארטפונים, טאבלטים וגם ניידים קטנים כמו מחשבי האולטרה-בוק עוברים ללא בעיה

מאט ריכטל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאט ריכטל, ניו יורק טיימס

לאחרונה הזדמן לי לעמוד בתור לעמדת הבידוק הביטחוני בנמל התעופה של סאן פרנסיסקו. כשמשפחתי מאחוריי, הוצאתי מהתיק בצייתנות מחשב נייד והנחתי אותו בסל פלסטיק נפרד בדרכו למסע יחיד במערכת הסריקה הממוחשבת. מאחר ובתיק הגב שלי היה גם אייפד, צדתי את מבטה של אשת ביטחון ושאלתי אם יהיה צורך להוציא גם אותו. נעניתי בשלילה, אבל היא הוסיפה כי "ייתכן שבשדות תעופה אחרים נהוגים נהלים שונים".

זה לא היה הרגע לשאלות נוספות, אבל התעוררה בי הסקרנות: מה ההבדל בין שני המכשירים? אחרי הכול הם דומים בצורתם החיצונית ויש די הרבה פונקציות זהות בשניהם. מחשב הלוח אמנם דק יותר, אבל לא משמעותית. האם האייפד מהווה סיכון ביטחוני נמוך יותר? ומה בנוגע למחשבים אחרים כמו נטבוקים ואולטרה-בוקים? ומה אומרים כללי הביטחון על מכשירי סמארטפון?

בשובי לחוף המבטחים של המשרד, בו אין כל חשש מעיכובים בסדרי הטיסות, התחלתי לחקור יותר לעומק את מה שנראה כשאלת מפתח בעידן דיגיטאלי: מה מגדיר בעצם מחשב נייד?

הלא קיימת ודאי סיבה לכך שדווקא המחשב הנייד נחשב לילד הרע של המכשירים האלקטרוניים בשדות התעופה. או שמאז שיצא ב-2001 נוהל הביטחון הנ"ל, ומאחר שבזמנו מחשבי הלוח והסמארטפונים עוד היו בחיתוליהם ועולם הגאדג'טים התקדם כה מהר – כך שלמעשה אנשי הרגולציה הפדראליים פשוט לא עמדו בקצב?

בידוק בנמלי תעופה בארה"ב

  עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  טלפנתי לברוס שנייר, ראש מערך הביטחון של חברת בריטיש טלקום שיחד עם חגורתו– שאותה בחר במיוחד לנסיעות כך שלא תצפצף בבידוק – בילה חלק נכבד מחייו בנמלי תעופה. "מחשב נייד עבה יותר באינץ', רחב יותר מפיסת נייר, כחול יותר מהשמיים? למי אכפת? הכול שטויות", פסק שנייר, החתום בין השאר על ספר חדש בנושא הפסיכולוגיה של האבטחה: "Liars and Outliers".

  התחנה הבאה: המינהל לביטחון אמצעי התחבורה (T.S.A), גוף הממונה בין היתר על הביטחון בנמלי תעופה בארה"ב. הם ללא ספק ידעו את התשובה, הרי בסופו של דבר זה הגוף שקבע את הכלל. לדבריו של דובר המינהל, ה-T.S.A מקפיד לשמר את כלל הביטחון לפיו נדרשים נוסעים להפקיד מחשבים ניידים שברשותם לבידוק בסל נפרד, "מסיבות השמורות עם הארגון".

  ככל שהוספתי לבדוק, ההיגיון מאחורי הכלל הפך חמקמק כמו שקע חשמל פנוי בטרמינל. תהיתי האם הגודל הוא העניין? במידה והתשובה חיובית, לפי מומחי הביטחון, המחשבים הנייחים כיום דקים בהרבה מכפי שהיו בעבר.

  הייתכן שהסיבה קשורה בעובדה שבניידים יש תא סוללה גדול יותר וכונן קשיח מתפרק, שעקרונית ניתן היה להטמין בהם פצצה בקלות רבה יותר? אלא שמספר לא מבוטל של מחשבי מחברת ומחשבי אולטרה-בוק כוללים מאפיינים דומים, מבלי שיצריכו סריקה נפרדת. אז גם האפשרות הזו נפסלה.

  אולי, חשבתי, הכלל נשמר בגלל שקל יחסית להחליף את תוכנית המעגל החשמלי של ניידים במכשיר לשליחת אותות אלקטרו-מגנטיים כדי לשבש את מערכת הבקרה האווירית המפקחת על המראות ונחיתות. אבל עד מהרה הופרכה גם האפשרות הזו משנודע לי שמערכת דומה יכולה להיות מותקנת באותה מידה גם בטלפונים, שעונים וקונסולות משחק המותרים לנשיאה בטיסה.

  התחלתי לראות עצמי כמו דמות מתוך מונטי פייתון והגביע הקדוש, רוכב על סוסי המדומיין ומקיש בשתי קליפות חלולות של אגוז קוקוס לקבלת קול פרסות בדהרה.

  ה-T.S.A לא יספק מן הסתם תשובה בנוגע להסתברות של תא הסוללה להכיל מטען נפץ, אבל הבלוג הרשמי של הסוכנות דווקא נגע בסוגייה, במספר התייחסויות שפורסמו בפוסטים המכירים בבלבול שנוצר סביב הנושא עקב ריבוי המכשירים הניידים שנוספו בזמן האחרון.

  "קראתי פוסטים של אנשים שתהו אם יידרשו להוציא מחשב כזה או אחר מכבודת היד, בדומה לנוהל השמור למחשבים ניידים", נכתב בפורום הבלוג של מינהל הביטחון האמריקאי באפריל 2010. בתשובה, נענה הכותב על ידי בלוגר של המינהל בשם בוב "שאלה מצוינת!", והסביר כי מותר לשאת בתיק היד מכשירים אלקטרוניים בתנאי שיהיו קטנים "ממידותיו של מחשב נייד סטנדרטי". מחשבים ניידים ומכשירים גדולים מצריכים סריקה פרטנית על מנת שהבודקים יבחנו אותם ביתר תשומת לב ויראו טוב יותר מה מכיל התיק. "זה עד כדי כך פשוט" סיכם בוב.

  אייפד 3צילום: אי–פי

  נכון, התשובה פשוטה ממש כמו תיאוריית הקוואנטים. כעבור שישה חודשים, כתב בוב פוסט עדכני בתשובה לשאלות לגבי מחשבים מדגם מקבוק אייר שבדיוק החלו להופיע כחלק מקו חדשני ודק יותר של מחשבים ניידים מתוצרת אפל. על נימוקיו הקודמים של בוב נוסף הסבר חדש שהתייחס הפעם לגודל המסך, הנמדד באינצ'ים. "בהינתן הכללים הידועים, דגמי מקבוק אייר עם מסך בגודל 11 אינץ' יכולים להישאר בתיק, אבל דגמים עם מסכי 13 אינץ' חייבים לעבור קודם סריקה".

  אז רגע אחד. אם ככה גודל המסך הוא העיקרון המנחה של הבידוק? לפחות, ידידי הנוסעים, מסתמן כאן קצה חוט. שבתי על עקבותיי להציג את האקדח המעשן בפני אנשי הביטחון.

  מייקל מקארת'י, דובר נוסף של ה-T.S.A, רק חזר על העמדה המוכרת של המינהל ביחס למחשבים ניידים בטיסות, מבלי שחידש בעצם דבר. אם לא הבהרות, לפחות סיפק בלוג המינהל איחולים לבביים לנוסעים. וכך, בהודעה שפירסם מקארת'י בנובמבר נכתב: "הוצאת מחשבים ניידים וכל מכשיר דומה מהתיק הפכה לחלק בלתי נפרד מדי-אן-אי הביטחון שלנו, אז חשבנו לשלוח הודעת רענון לעובדי המינהל. תהנו מהגאדג'טים שלכם! אני כבר נהנה".

  פניתי לרוברט מאן, אנליסט תעשיית תעופה אזרחית, שסיפק לראשונה - או לפחות כך היה נדמה - תשובה המניחה את הדעת. "אני יכול רק לשער שהסיבה קשורה לנפח המכשיר", אמר באופן שנשמע מבטיח. "אבל," המשיך מאן, "מחשבים ניידים רבים לעיתים - קטנים יותר ממחשבי הלוח המותרים לנשיאה חופשית בעליה למטוס. אבל מכיוון שהם נכנסים כביכול תחת הכותרת של "מחשב נייד", הגבלי הביטחון תקפים לגביהם". לאחר שהות קלה, הוסיף "מדובר בהבחנה שאין בה מנגנון מכונן הבדל, לפחות מנקודת מבט ביטחונית".

  חזרתי לנקודת ההתחלה. עד שהזדמן לי לפגוש במומחה ביטחון שביקש להישאר בעילום שם היות ועבד במקביל עבור המשרד לביטחון פנים בתחום הקשור לעניין. לטענתו, התכלית של כלל הביטחון למחשבים ניידים, הוא למעשה לא יותר מאשר מראית עין, שנועדה לתת לאנשים את הרושם שמשהו נעשה כדי להגן עליהם. "תיאטרון ביטחון" הוא כינה את זה.

  הקץ לתעלומה? על כל פנים המסע הפרטי שלי הסתיים, או לכל הפחות נזנח. אחרי הכל, אולי הרעיון לא נעשה מטעמי ביטחון, כי אם נועד לגרום לנו לחשוב שהוא קשור לביטחון.

  בדיוק כשהחלטתי שמעתה שאלות-נמל-התעופה שלי יסתכמו בהשגת מודיעין לגבי מיקומו של שקע החשמל הקרוב, הוסיף אותו מקור עלום שם משפט מחץ כתפנית לא צפויה בעלילה: "אם הממשלות היו באמת מעוניינות להבטיח את ביטחון הנוסעים מפני הסכנות הצפונות במכשירים אלקטרוניים" אמר, "אז צריך היה לערוך בדיקה יסודית לקשת רחבה של מכשירים אלקטרונים, הנעה מטלפונים ניידים, למחשבי לוח או מחשבי נוטבוק, בחיפוש אחר כלי נשק זעירים ומחוכמים".

  "בכל מקרה" הוסיף המקור, "איסור על נשיאת כל סוג מחשב שהוא בטיסות תהיה אבסורד".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
  בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ