המהפכה התעשייתית ה-3 |

כך ישנו מדפסות תלת המימד את עולמנו

כמו המהפכה התעשייתית ומהפכת הייצור ההמוני, גם המעבר לייצור דיגיטלי עתיד לשנות את ייצור הסחורות וסדרי עולם העבודה. היכונו למהפכת ה-3D

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המהפכה התעשייתית הראשונה החלה בבריטניה בסוף המאה ה-18, עם חדירת המיכון לתעשיית הטקסטיל. עבודות אריגה וטוויה שנעשו קודם לכן במאות בתי מלאכה באופן ידני, רוכזו תחת קורת גג אחת במפעל הכותנה, וכך נולד בית החרושת. המהפכה התעשייתית השנייה התרחשה בתחילת המאה ה-20, כשהנרי פורד הוביל את מהפכת הייצור ההמוני.

שתי המהפכות הראשונות הפכו את האוכלוסייה לעשירה יותר ועירונית יותר. עתה אנו ניצבים בפתחה של מהפכה תעשייתית שלישית. הייצור התעשייתי הולך ונעשה דיגיטלי, והתהליך צפוי לשנות לא רק את עולם העסקים, אלא פחות או יותר את העולם כולו.

מספר רב של טכנולוגיות חדשות משתלבות זו בזו: תוכנות מתוחכמות, חומרים חדשניים, רובוטים משוכללים, תהליכי ייצור חדישים (בייחוד הדפסה תלת-מימדית) וקשת רחבה של שירותים מבוססי רשת. המפעל של העבר התבסס על ייצור סדרתי של אינספור פריטים זהים, בהשראת אמירתו המפורסמת של פורד כי הקונים יוכלו לרכוש מכוניות בכל צבע שהוא - ובלבד שיהיה שחור. אבל כיום הולכת ופוחתת עלות הייצור של מגוון עשיר של מוצרים ייעודיים, המותאמים בדיוק לגחמות הלקוח. מפעל העתיד יתמקד איפוא בהתאמה אישית, ובכך ייתכן שיזכיר יותר את בית המלאכה של האורגים והטווים מהימים שקדמו למהפכה התעשייתית, מאשר את פס הייצור הפורדיסטי.

לקראת מימד שלישי

דרך הייצור הישנה התבססה על איסוף מרכיבים רבים וחיבורם יחדיו בהלחמה או הברגה. כיום, לעומת זאת, ניתן לעצב מוצר במחשב ו"להדפיס" אותו במדפסת תלת מימד, היוצרת אובייקטים מוצקים על-ידי ריבוד שכבות רבות של חומר. העיצוב התעשייתי יכול להשתנות ולהשתפר בלחיצות עכבר בודדות. מדפסת תלת-מימד יכולה לפעול גם ללא השגחת עובדים, וביכולתה לייצר מוצרים שהיו מורכבים מדי למפעל הקלאסי. בבוא העת, המכונות המדהימות האלו יוכלו ליצור כמעט כל דבר ובכל מקום – מהמוסך בחצר שלכם, ועד לכפר שכוח אל באפריקה.

מדהים לא פחות הוא מגוון אפשרויות השימוש שמציעה ההדפסה בתלת-מימד. החל במכשירי שמיעה וכלה ברכיבי היי-טק למטוסי סילון צבאיים, אלה גם אלה מודפסים כבר היום בצורות מותאמות ולפי הזמנה. הגיאוגרפיה של שרשרת האספקה תשתנה גם היא. לדוגמה, מהנדס העובד בלב המדבר וזקוק לכלי עבודה כזה או אחר, לא יאלץ עוד להמתין למשלוח מהעיר הקרובה. הוא פשוט יוכל לדגום מהאינטרנט את התכנית הרלוונטית ולהדפיס את הכלי החסר. אפשר להניח שיחלפו להם הימים בהם פרוייקטים הוקפאו באופן פתאומי בהיעדר רכיב כזה או אחר, ויבוא גם הקץ לתלונות מצד לקוחות על כך שכבר לא ניתן למצוא חלקי חילוף למוצרים שרכשו.

מדפסת תלת מימד של חברת MakerBot

קרדיט: makerbot

על כך נוספים עוד מספר שינויים רבי חשיבות. החומרים החדשים קלים יותר, קשיחים ובעלי סף עמידות גבוה יותר מהחומרים הישנים. סיבי פחם תופסים את מקום הפלדה והאלומיניום במגוון רחב של מוצרים, ממטוסים ועד אופני הרים. שיטות חדשניות מאפשרות למהנדסים ייצור תקדימי של כלים בקנה מידה מזערי. תחום הננוטכנולוגיה מאפשר פיתוח מוצרים משודרגים, כמו תחבושת המסייעת בריפוי חתכים, מנועים משופרים ואפילו כלי אוכל שמתנקים בקלות. וירוסים פרי הנדסה גנטית מפותחים עבור מוצרים שונים, למשל סוללות. האינטרנט מאפשר כיום יותר שיתופי פעולה בין אנשי עיצוב תעשייתי, וגבולות השיווק הקלאסי נשברים. בעוד שהנרי פורד היה זקוק בשעתו להון התחלתי נכבד על מנת שיוכל להקים את קומפלקס המפעלים ריבר רוז', המקבילה העכשווית תוכל להתחיל עם לא יותר ממחשב נייד ותשוקה להמצאות.

כיאה למהפכות, גם זו הנוכחית צפוייה לערער סדרי עולם. הטכנולוגיה הדיגיטלית כבר הפכה את עולם התקשורת על פניו, וגררה התארגנות מחדש של ענפי תעשייה ועיתונות במתכונת של הפצה גלובלית ממוקדת - ממש כפי שמפעלי הטקסטיל הביאו בזמנו לחיסולה של מלאכת הטוויה הידנית, וכפי ש "מודל טי", המכונית שיצרה חברת פורד (החל מ-1908), העלימה מהנוף את מקצוע פרזול הסוסים.

רבים יזדעזעו ודאי למראה מפעל העתיד. במקום מכונות מטונפות שיופעלו בידי פועלים בסרבלים שהתמלאו כתמי שמן, מפעלים רבים יהיו סטריליים - וכמעט ריקים מאדם. כמה יצרניות רכב כבר מייצרות היום מספר כפול של רכבים פר עובד, בהשוואה למספר הרכבים שייצרו לפני עשור אחד בלבד. מוקד התעסוקה של מרבית העובדים יעבור משטח המפעל למשרדים קרובים, שיאכלסו צוותים מקצועיים של מהנדסים, מעצבים תעשייתיים, אנשי IT, מומחי לוגיסטיקה, אנשי שיווק וכדומה. בעתיד, מקצועות הייצור ידרשו כישורים רבים יותר, ועבודות עם אופי חזרתי יהפכו למיושנות: למשל, לא יהיה צורך במפעילי מכונת סמרור במוצר נטול מסמרים.

מה אתם הייתם מדפיסים אם היתה לכם מדפסת 3D? ספרו לנו בפייסבוק

המהפכה לא תשפיע רק על דרכי הייצור של מוצרים, אלא גם על הגיאוגרפיה של הייצור. מפעלים נוהגים באופן מסורתי להגר למדינות מתפתחות כדי להפחית את עלות הייצור. אבל עלות כוח האדם הופכת לזניחה יחסית: עלות כוח העבודה לייצור אייפד מהדור הראשון (שמחירו 499 דולר) עמדה על 33 דולר, בעוד שעלות ההרכבה הסופית של המוצר בסין - הסתכמה בשמונה דולרים בלבד. מפעלים שפעם העדיפו לעבור למיקור חוץ, חוזרים בהדרגה למערב ולמדינות עשירות יותר, ולא משום שכוח האדם בסין הופך ליקר יותר, אלא משום שהחברות מעדיפות להתקרב ללקוחות, כדי שיוכלו לספק מענה מהיר לשינויים בביקוש. רמת המורכבות של חלק מהמוצרים כה גבוהה, עד שהחברות מעדיפות להעסיק תחת קורת גג אחת את מתכנני המוצר ואת מי שמייצר אותו בפועל. חברת הייעוץ הבינלאומית The Boston Consulting Group טוענת כי בתחומים כמו תחבורה, מחשבים, ייצור אביזרים תעשייתיים ממתכת ומכונות, בין 10% ל-30% מהסחורות שארצות-הברית מייבאת כיום מסין, יעברו לייצור פנים עד 2020. נתון זה מצביע על פוטנציאל זינוק בצמיחת התוצרת האמריקאית, בסכום שנע בין 20 ל-50 מיליארד דולר בשנה.

הלם העתיד

הלקוחות מצידם, לא צפויים לגלות קושי מיוחד בהסתגלות לדור חדש של מוצרים משופרים, שיסופקו להם במהירות רבה. לממשלות לעומת זאת ייקח ככל הנראה יותר זמן להתרגל. הנטייה הטבעית שלהן היא לתמוך בתעשיות קיימות, במקום במגמות חדשות בייצור, שנתפסות בעיניהן כאיום על הסדר הקיים. ממשלות מרעיפות כספים על תעשיות ישנות, ומנהלים שרוצים להצעיד את הייצור קדימה בדרך כלל נתקלים בקשיים. ממשלות משקיעות מיליארדים בגיבוי טכנולוגיות, שלהבנתן ישרדו את מבחן הזמן. הן דבקות במין תפיסה רומנטית, לפיה הייצור חזק יותר מהשירות, לא כל שכן מהכלכלה.

רובוט שייצרה מדפסת תלת מימדצילום: אי-פי

אין בגישה הזו כל הגיון, שכן כבר היום הגבולות בין ייצור לשירות החלו מיטשטשים. חברת רולס-רוייס כבר לא מוכרת מנועי סילון, אלא את מספר השעות שמנוע בייצורה יכול להחזיק מטוס באוויר. ממשלות תמיד היו גרועות בהימור על הסוס הנכון, ונראה שהן צפויות להמשיך להשתרך מאחור, שעה שיותר ויותר יזמים ואנשי עיצוב תעשייתי מחליפים ביניהם תוכניות באינטרנט, מביאים את המוצר לרמת גימור סופית ומשווקים אותו עצמאית בעולם. כשהמהפכה תתדפק על דלתותיהן, מוטב שהממשלות ייצמדו לכללי היסוד: הקמת בתי ספר טובים יותר להכשרה מקצועית, כללי משחק ברורים ושיוויון הזדמנויות לחברות מכל הסוגים. את כל היתר שישאירו למהפכנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ