שלחת SMS בזמן חציית כביש? קבל 85 דולר קנס

בניו ג'רזי החליטו להיאבק בתופעה באמצעות פגיעה בכיס. "התושבים לא שמים לב לאן הם הולכים", אומר במשטרה, "אין להם מודעות למתרחש סביבם"

הארץ
הארץ

מדינות רבות בעולם הוציאו אל מחוץ לחוק את השימוש בטלפון סלולרי בזמן נהיגה, אבל תופעת שליחת הודעות SMS בזמן הליכה עדיין לא זכתה לטיפול ברוב המקומות. יוצאת מן הכלל היא משטרת פורט לי שבמדינת ניו ג'רזי, שמאז מארס מטילה קנסות בגובה 85 דולר על הולכי רגל ששולחים הודעות בעת חציית כביש.

תומאס ריפולי, מפקד המשטרה בעיר, סבור כי מדובר בהסחת דעת רצינית. "הולכי רגל לא שמים לב לאן הם הולכים ואין להם מודעות למתרחש סביבם", הוא אומר.

החלטה ברוכה, או עוד ניסיון לסחוט כסף מתושבים?

ריפולי אמנם מקווה שהצעד שבו נקטו הרשויות יסייע לשמור על הולכי הרגל, אך החלטה גררה ביקורת נוקבת. תושבת העיר, סו צ'ו, טוענת שהיא עדיין מסתכלת לצדדים בזמן הליכה. "זה לא שאני שקועה כל הזמן בטלפון", אמרה לרשת אי-בי-סי האמריקאית. אישה אחרת התלוננה כי הקנסות גבוהים מדי.

נפילתה של קאתי קרוז מאררו למזרקה בקניון

כתיבת הודעות בזמן הליכה כבר הובילה לתאונות בעבר, גם מחוץ לכביש. באחד המקרים המוכרים שאירע בחודש ינואר, נפלה קאתי קרוז מאררו, עובדת בקניון בפנסילווניה , למזרקה כיוון שהיתה שקועה בטלפון הנייד שלה. סרטון האבטחה שבו היא מצולמת הועלה ליוטיוב ונצפה מיליוני פעמים. במקרה אחר אשה בשם בוני מילר נפלה לנהר בעת ששלחה SMS. בעלה ועובר אורח חילצו אותה ללא פגע.

החלטת הרשויות בניו ג'רזי נתמכת גם במחקר שנערך באוניברסיטת Stony Brook בניו יורק. לדברי החוקרים, הסיכוי שאנשים שמסמסים בזמן הליכה יסטו מדרכם גבוה ב-60% מזה של אנשים שדעתם אינה מוסחת. אריק למברג, אחד החוקרים, אמר כי "כתיבת הודעות מסיחה את הדעת הרבה יותר מדיבור בטלפון הנייד".

בישראל קיים חוק האוסר על שליחת מסרונית בזמן נהיגה, ועדיין התופעה נפוצה מאוד. מסקר שביצעו עמותת "אור ירוק" ומכון "גיאוקרטוגרפיה" בפברואר עולה כי כחמישית מנהגים (21%) נוהגים לשלוח ולקרוא הודעות טקסט בזמן נהיגה. זאת למרות ש-96% מהנהגים מאמינים כי מדובר בפעולה מסוכנת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ