האפליקציות שבעזרתן הבלשים עוקבים אחריכם

שיתפתם מידע בטוויטר? העלתם תמונה ל-Flickr? נתתם תחמושת לחוקרים שרוצים לרגל אחריכם. וזה עוד לפני שדיברנו על פורסקוור או צ'ק אין בפייסבוק

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטרס

הפופולריות חסרת התקדים של רשתות חברתיות כמו טוויטר ופייסבוק מנוצלת בידי יוצרי אפליקציות וחוקרים פרטיים שאומרים כי הם יכולים להשתמש בעדכונים של אנשים ובתמונות שהם מעלים לרשת כדי לעקוב אחריהם ולגלות היכן הם מתגוררים.

במארס אסרה אפל להוריד יישום שאפשר לגברים לגלות היכן מבלות נשים באזור שלהם, באמצעות המידע הגלוי ברשתות החברתיות. אבל אפליקציות אחרות יכולות לעשות דברים דומים והרבה יותר, אומרים חוקרים שמשתמשים בהן. כשאדם משתמש בסמארטפון כדי לכתוב הודעה בטוויטר או להעלות תמונה לאתר Flickr, לפעמים אפשר לגלות מהיכן הועלתה התמונה באמצעות המידע הגיאוגרפי המסתתר מאחורי הטוויט או התמונה (Geolocation data). זה יכול לסייע לגלות היכן נוהג המשתמש לבלות, וזה כולל את ביתו ואת מוסד הלימודים שלו. "זה יכול להיות פשוט מאוד לגלות מאיזה בית מגיע טוויט", אמר ניל סמית, שוטר לשעבר שהפך לחוקר פרטי בבריטניה.

מחקר המידע הגיאוגרפי הוא תחום מתפתח במהירות, מפני שרוב האפליקציות נבנות על תוכנות קוד פתוח הזמינות לכל.

אחת האפליקציות החביבות ביותר על סמית פותחה בידי איוניס קוואקאס, מהנדס מחשבים יווני בן 27, שהעניק לה את השם ההולם Creepy. האפליקציה החינמית אוספת מידע גיאוגרפי הקשור לטוויטים של אנשים ולתמונותיהם וממנו היא מסיקה היכן הם עובדים, סיפר סמית. הוא עצמו משתמש ביישום כדי למצוא אנשים החשודים בהונאת ביטוח. קוואקאס עצמו מספר כי רשתות חברתיות רבות ושירותי העלאת תמונות כמו פורסקוור, Twitpic, Gowalla ו-Lockerz. שוטרים בוונקובר, קנדה, ובאריזונה וקולורדו בארה"ב, סיפרו כי גם הם השתמשו ב-Creepy במסגרת חקירותיהם.

כמה מהשירותים מאפשרים למשתמשים לכבות את המידע הגיאוגרפי, אולם חלקם, כמו פורסקוור ו-Gowalla מבוססים על השימוש הגיאוגרפי. משתמשי טוויטר יכולים להחליט אם לאפשר זאת, כשהם מצטרפים לשירות ובפייסבוק אומרים כי הם מסירים את המידע הגיאוגרפי מהתמונות.

סמית סיפר כי נשכר לאחרונה בידי עיתונאים שרוצים להשתמש במידע גיאוגרפי לצורך תחקיריהם. לדבריו, כל מחקריו נעשים למטרות חוקיות וראויות.

בעבור הורים רבים, אפליקציות שמשתמשות במידע הגיאוגרפי יכולות להוות מקור לשקט נפשי. לדוגמא FamilyTracker (לאנדרואיד ול-iOS) ו-Life360, שמאפשרים להם לדעת היכן נמצאים ילדיהם.

סמית וחוקרים פרטיים אחרים אומרים כי אנשים רבים לא מודעים לכך שהמידע שהם מעלים לרשת יכול לחשוף את הרגליהם. "נערות מצלמות את עצמן בעירום ושלחות את התמונות לחבר שלהן, אמר כריס הדנגי, מומחה אבטחה. "התמונות עשויות להכיל את המיקום שבו הן צולמו".

הרגולטורים בארה"ב ובאיחוד האירופי פעלו רבות כדי להגן על הפרטיות של משתמשים ברשת, אך מידע על מיקום גיאוגרפי עשוי להיות חשוף גם מבלי שיהיה צורך לעבור על החוק כדי להשיגו.

"אנחנו משתמשים במידע geolocation שמשתמשים משתפים ביודעין ובכוונה", אמר קוואקאס, שהסביר כי פיתח את Creepy כדי להסביר לאנשים כמה קל לעקוב אחריהם. סמית מצידו אמר כי "אם אתם לא דואגים לאבטחת המידע שלכם אל תופתעו כשכלים כמו Creepy אוספים את המידע שלכם".

הרגולטורים בארה"ב ובאירופה מסכימים כי אתרים חייבים להציע לגולשים את האפשרות להפסיק לאסוף את המידע שלהם, בשביל להציע להם פרסום ממוקד. כדי לעמוד בדרישות, קיימת יוזמה בארגון World Wide Web Consortium (או בקיצור W3C) העוסק בתקינה של האינטרנט, לעדכן את הכלי שנועד למנוע מאתרים לעקוב אחרי הגולשים (Do Not Track).

אבל ההתמודדות עם מידע על מיקום גיאוגרפי מציב אתגר קשה יותר. "מפני שהמקום שבו אדם נמצא עשוי לשנות את החוקים הרלוונטיים, איננו יכולים למנוע את כל השימוש במידע מיקום גיאוגרפי", אמרה אליסיה מקדונלד ממוזילה, יוצרת דפדפן הקוד הפתוח פיירפוקס. "עם זאת אנחנו מסכימים כי השימוש במידע מאוד מדוייק, שמגיע לרמה של כעשרה בתים, לא עומד ברוח של Do Not Track".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ