משתמש יקר, קשה לך. תן למחשב להקל עליך

חוקרים פיתחו מערכת שנועדה לאפשר למחשב להבחין מתי המשתמש מנסה לבצע יותר מדי פעולות במקביל ואז גם מקלה עליו את העומס

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

חוקרים  פיתחו מערכת ניסויית שנועדה לסייע לאנשים להתמודד עם העומס בעבודה. המערכת שנקראת Brainput מזהה באמצעות חיישנים מתי הלחץ מתחיל להשפיע ואז מקלה על העומס.

המערכת מבוססת על מערכת לניטור מוח שנקראת functional near-infrared spectroscopy (או fNIRS בקיצור), שמגלה מתי האדם עסוק מעמיס על עצמו יותר מדי משימות.

החוקרים, בראשות ד"ר ארין טרייסי סולוביי מ-MIT כללו גם חוקרים מאוניברסיטת טאפטס ומאוניברסיטת אינדיאנה. הם הסבירו במאמרם כי בשיחה עם אנשים אחרים, אנשים מעבירים מידע בתקשורת לא מילולית. "גם כשאנחנו מתקשרים עם מחשבים, אנחנו מעבירים את הסימנים הללו, אבל המחשב לא יכול להבחין בהם, ולכן מתעלם מהם לחלוטין. אם המחשב יבחין בהם וישלב אותם לתוך ממשק המשתמש הדבר יוכל לשפר את ערוץ התקשורת בין המחשב לאדם עם מאמץ מועט מצידו של המשתמש".

בניסוי שערכו נתנו לאנשים לשלוט בו זמנית בשני רובוטים שצריכים לחצות מבוך עד לנקודה שבה יש כיסוי של wifi שמאפשר לשלוח הודעה. המצב, מסבירים החוקרים, מדמה תרחישים רבים בהם עשויים להיתקל מפעילי מל"טים או מפעילי רובוטים במבצעי חילוץ והצלה.

מערכת fNIRSצילום: ארין טרייסי סולוביי

Brainput זיהה מתי המשתמש נטה יותר מדי למולטי טאסקינג, ואז המערכת הורתה לרובוטים לעבור לפעילות אוטונומית למחצה. אם כי החוקרים ציינו במאמרם כי עדיין לא ברור אם המערכת מבצעת את המעברים בהתאם למצבים המשתנים של המשתמש.

החוקרים גילו כי הדבר שיפר את הביצועים של הרובוטים והמשתמש, שלא שם לב אפילו שהרובוטים נכנסו לפעולה. כאשר החוקרים ניסו להגביר את מידת האוטונומיה של הרובוטים במקרים שבהם המשתמש לא נתקל בבעיות, הדבר דווקא הוביל לירידה בתפקוד.

סולוביי מאמינה שעם מחקר נוסף, מערכות מהסוג הזה יכולות לסייע לטייסים, נהגים ואחרים שמתמודדים עם שטף מידע ומשימות רבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ