וידיאו: הרובוט שלמד אקרובטיקה משממיות וממקקים - גאדג'טים - הארץ

וידיאו: הרובוט שלמד אקרובטיקה משממיות וממקקים

חוקרים הצליחו לגרום לרובוט זעיר לבצע היפוך במהירות גבוהה בדיוק כמו בעלי החיים הזעירים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ

מדענים המפתחים רובוטים לומדים הרבה מעולם הטבע, בין אם אלה רובוטים דמויי דגים, או דמויי נחשים כמו שפותח בארץ. גם חרקים הופכים מוקד עניין מחקרי בניסיון לפתח את הרובוטים של העתיד, כמו שגילה מחקר על ההתמודדות של יתושים עם טיפות גשם. עכשיו מגיע עוד מחקר חדש מאוניברסיטת ברקלי שלומד שיעור מג'וקים ומשממיות.

המדענים פיתחו רובוט שמחקה את פעלול ההיעלמות שמבצעים החרק והלטאה כאשר הם מנסים להימלט מטורפים. הם למדו כיצד הם מצליחים לרוץ לעבר קצה של משטח ולהתהפך רק כדי להמשיך את הריצה בכיוון השני כשהם הפוכים. החוקרים מקווים כי היכולות הללו יאפשרו ביום מן הימים לסייע לרובוטים לשמש במבצעי חיפוש והצלה.

"שני המינים רצים במהירות של כ-12-15 אורכי גוף שלהם לשנייה לעבר הקצה מבלי לעצור, זינקו ממנו, נעצו את רגליהם כמו ווי אחיזה, והשתמשו בתנועה דמוית מטוטלת במהירות שיכולה להגיע ליותר ממטר לשנייה כדי להתנדנד למצב מהופך מתחת למשטח" כתבו החוקרים במאמרם שפורסם ב-PLoS One.

הם השתמשו ברובוט עם שש רגליים בשם DASH (קיצור ל-Dynamic Autonomous Sprawled Hexapod). דאש שכבר נבנה בהתבסס על לקחים ממקקים מסוגל לרוץ גם הוא במהירות של 15 פעמים אורכו בשנייה. בנוסף, הוא מסוגל להמשיך לרוץ במהירות גם אחרי שנפל מגבהים אדירים ביחס לגודלו. הרובוט, שאורכו כ-10 ס"מ, מסוגל ליפול מגובה של כמעט 30 מטרים ולהמשיך לתפקד.

קרדיט: spectrummag

כדי לאפשר לרובוט להגיע ליכולות האחיזה של השממית, שמנצלת את השערות המיקרוסקופיות בקצות אצבעותיה, ושל המקק שמנצל את הזיזים הזעירים ברגלו ואת הוו בסופה, החוקרים השתמשו פשוט בסקוצי'ם על קצות הרגליים של הרובוט ועל תחתית המשטח.


קרדיט: spectrummag

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ