עודד ירון

גוגל הקדישה היום את הדודל שלה לאלן טיורינג, אבי המחשוב המודרני, שנולד היום, ה-23 ביוני, לפני 100 שנה. גוגל אינה היחידה כמובן שהתייחסה לטיורינג, ששמו הפך לאחד מהנושאים החמים של טוויטר היום. גם מגזין Nature הקדיש לטיורינג מוסף מיוחד והוא זכה למחוות שונות ברחבי הרשת.

הדודל (שרבוט) של גוגל הוא בעצם מעין מכונת טיורינג - אחד מהרעיונות הרבים שקנו לטיורינג את פרסומו. טיורינג פיתח לראשונה את הרעיון במהלך לימודיו בקיימברידג'. המכונה היא בעצם מודל תיאורטי של מחשב.

המכונה מורכבת מסרט מחולק לתאים, ראש שמסוגל לקרוא ולכתוב את התאים ויש לה מספר סופי של מצבים, כאשר היא יכולה להיות רק במצב אחד בכל זמן. בנוסף יש לה טבלת פעולה שמגדירה לה לאן לעבור בהתאם למצב הנוכחי. הדודל של גוגל, אולי אחד המורכבים שבהם, הוא בעצם מעין כתב חידה מבוסס על מכונת טיורינג כזו. המטרה היא להצליח לכתוב את המילה Google באמצעות המכונה.

כך תפתרו את הדודל של גוגל:

גוגל אינה היחידה שיצרה מכונת טיורינג לרגל יום הולדתו. צמד חוקרים הולנדים יצרו גירסה שלהם של המכונה מלגו לתערוכה העוסקת בטיורינג באמסטרדם במרכז Wiskunde & Informatica באמסטרדם.

טיורינג זכור גם בזכות התפקיד המרכזי שלו בקבוצת המדענים במחלקת פיצוח הצפנים של משרד החוץ הבריטי שהתרכזה בבלצ'לי פארק והצליחה לפצח את מכונת האניגמה הגרמנית.

בנוסף זכור טיורינג בזכות המבחן הקרוי על שמו, שגיבש כדי לקבוע אם מכונה כלשהי ניחנה בבינה מלאכותית. אתם עוברים גירסה של המבחן הזה כמעט באופן יום יומי כאשר אתרים מבקשים מכם להוכיח שאתם לא תוכנות, על ידי הקלדת CAPTCHA - האותיות המעוותות שאתם מתבקשים להקליד כדי שאתרים או שירותים יאפשרו לכם להיכנס.

חייו של טיורינג הסתיימו באופן טרגי. המדינה, שלה סייע לנצח במלחמה, רדפה את טיורינג בשל ההומוסקסואליות שלו, והוא הועמד לדין בגין "מוסר קלוקל" ב-1952, לאחר שהודה בקיום יחסי מין עם גבר. במסגרת עונשו נאלץ טיורינג לעבור סירוס כימי נסיוני, הסיווג הבטחוני שלו בוטל ונאסר עליו להמשיך בעבודתו במטה התקשורת הממשלתי. כשמלאו לו 41, הוא נמצא מת כשלידו תפוח נגוס.

על פי האמונה הרווחת, התפוח היה משוח בציאניד ושימש אותו להתאבדות, כמו בסרט האהוב עליו שלגיה ושבעת הגמדים. ואולם פרופסור ג'ק קופלנד, מומחה לטיורינג, אמר לבי-בי-סי כי הראיות להתאבדותו אינן חד משמעיות. לדבריו, הראיות שהובילו למסקנה לא היו מתקבלות היום.

ראש ממשלת בריטניה לשעבר גורדון בראון התנצל בפני טיורינג ב-2009, בעקבות עצומה שעליה חתמו אלפים. "ללא תרומתו, ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה היתה עלולה להיות שונה". במכתב ההתנצלות של בראון נאמר גם כי "אלן ואלפי הומוסקסואלים אחרים הורשעו בשל חוקי שנאה. במשך השנים, מיליונים חיו בפחד מפני העמדה לדין. ההכרה באלן כקורבן הידוע ביותר של החוקים ההומופוביים מהווה צעד נוסף לקראת השוויון שהיה אמור להיות כאן מזמן". השנה התארגנה עצומה מקוונת חדשה שניסתה להביא לביטול ההרשעה.

קרדיט: ComputerHistory

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ