איך הפכה מיקרוסופט מחברת תוכנה ליצרנית טאבלטים

מודל רישוי שחנק את החדשנות של היצרניות הוביל לחיכוכים בינן לבין מיקרוסופט, וכשלון הפיתוח של טאבלטי חלונות רק דחף את החברה ללכת בעקבות אפל

ניק וינגפילד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניק וינגפילד, ניו יורק טיימס

קצת לפני יציאת האייפד לשוק, לפני יותר משנתיים, בכירים במיקרוסופט זכו לצלצול השכמה מטלטל כשגילו כמה רחוק מוכנה אפל ללכת כדי להשיג יתרון בעבור מוצריה.

מיקרוסופט גילתה ממקורות בתעשייה כי אפל קנתה כמויות גדולות של אלומיניום היישר ממכרה באוסטרליה כדי ליצור את האייפד, לדברי עובד מיקרוסופט לשעבר.

הבכיר נדהם לגלות עד כמה אפל היתה מוכנה להיכנס לעומק שרשרת האספקה העולמית כדי להשיג חומרים חדשניים בשביל האייפד, ומשעשתה זאת, לתפוס עמדה שולטת בשוק. בכירים במיקרוסופט חששו שיצרניות ה-PC לא מוכנות לכאלה הימורים, אמר אותו עובד לשעבר.

התקרית היתה אחת מרבות בשנים האחרונות, שדחפו בהדרגה את מיקרוסופט לייצור טאבלט משלה, שאותו חשפה בשבוע שעבר. הצעד הוא ההוכחה הברורה ביותר לחיכוך בין מיקרוסופט לשותפותיה מתחום החומרה בעסקי המחשבים. זו הפעם הראשונה בכמעט ארבעים שנותיה של מיקרוסופט, שבה היא תמכור מחשב מתוצרתה, שיתחרה ישירות עם יצרניות המחשבים שהן הלקוחות הגדולות ביותר של מערכת ההפעלה חלונות (Windows).

מנגד, יצרניות המחשבים נמצאות כבר זמן רב במאבק השרדות מפני שמיקרוסופט ואינטל, יצרנית המעבדים הפופולריים ביותר, שאבו את רוב הרווחים מהתעשייה, והותירו שולי רווח צרים בשביל החברות שמייצרות את המחשבים. יצרניות משלמות כסף רב על רשיונות לחלונות ממיקרוסופט, מה שמחייב אותן להוריד ככל האפשר את עלות החומרה.

זה מוביל ליכולת המוגבלת שלהן לקחת את אותם סיכונים בפיתוח חומרה שסייעו להפוך את האייפד של אפל לכזה סיפור הצלחה. בנוסף, עם האייפד, אפל הוכיחה שיש יתרונות לתכנון מאוחד של החומרה והתוכנה. כשחברות שונות, כל אחת עם סדרי העדיפויות שלה, מטפלות בכך, השילוב של חומרה ותוכנה יכול להיות יותר קשה.

"יש מין מבנה שותפות מיושן שבו לשותפים אין שום חמצן כדי להיות חדשניים", אמר לו מזוצ'לי, יזם הבית בקרן הון סיכון הנתמכת בידי מדינת רוד איילנד ואנליסט טכנולוגיה לשעבר. "אני מאמין שמיקרוסופט נדחקה לפינה. אם הם לא יזוזו בקרוב, לאפל יהיה כזה יתרון שזה יהיה כמעט בלתי אפשרי לתפוס אותה".

הפרסומת ל-Surface:

סטיב גוגנהיימר, סגן נשיא במיקרוסופט, אמר בהודעה כי שותפות החומרה של החברה לא היו גורם בהחלטה ליצור טאבלט משלה. "למיקרוסופט יש כבוד רב לשותפות החומרה שלנו ולחדשנות שהן מביאות למערכת האקולוגית של חלונות", אמר. "אנו מצפים למגוון המדהים של המכשירים החדשים שהם מוציאים בשביל חלונות 8".

אחת הדוגמאות הטובות ביותר לדרך שהובילה את מיקרוסופט ליצור את Surface, הטאבלט החדש שלה, היא היחסים הבעייתיים לפרקים עם היולט-פקארד (HP), יצרנית המחשבים הגדולה בעולם. אפילו לפני שאפל חשפה את האייפד בתחילת 2010, מנהלים במיקרוסופט הבינו כי המחשבים עומדים על סף שינוי, שיכלול מעבר לממשק מבוסס מגע במקום מקלדת ועכבר.

עשור קודם לכן ביל גייטס, יו"ר החברה, הציג מחשב לוח, אבל המחשב שיוצר בידי יצרניות חומרה היה כשלון.

ב-2007, האייפון פתח את עיניה של תעשיית הטכנולוגיה לאפשרויות הגלומות במכשירים ניידים מבוססי מגע. מיקרוסופט שילבה תמיכה מוגבלת בממשק מגע בחלונות 7, שיצאה לשוק ב-2009, למרות שמשתמשים מעטים יכלו לנצל זאת על מחשביהם.

מיקרוסופט ו-HP מיהרו ליצור טאבלט משלהן, אב טיפוס שמנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר הציג בנאום הפתיחה בתערוכת CES בלאס וגאס בינואר 2010.

כשזה הגיע למוצר המוגמר, הטאבלט שנקרא ה-HP Slate 500, החל להשתנות לרעה, לדברי בכירים לשעבר במיקרוסופט וב-HP, שעבדו בעבר על הפרויקט. בעוד שהמראה שלו היה מרשים, רבים בתוך שתי החברות אמרו כי המוצר "נהרס לחלוטין" כאשר HP החלה לרכוש חלקים למכשיר.

בסופו של דבר הטאבלט היה עבה, המעבד של אינטל ששולב בתוכו גרם לו להתחמם, והתוכנה והמסך לא עבדו טוב ביותר, וגרמו לעיכובים, בכל פעם שמשתמש ניסה לבצע פעולה באמצעות מגע במסך. "זה היה כמו לנהוג במכונית, שלא מסתובבת כשאתה מסובב את ההגה", אמר בכיר לשעבר ב-HP.

סטיב באלמר מציג את ה-HP Slate ב-CES 2010

הבעיות הללו היו בלתי מתקבלות על הדעת, במיוחד לאחר שסטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל המנוח, חשף את האייפד הראשון, שזכה לביקורות מהללות, שלושה שבועות בלבד לאחר שהוצג ה-Slate.

מיקרוסופט עבדה עם שותפות נוספות כדי להוציא מוצרים מתחרים לאייפד, אבל היא לא הגיעה להסכמות על העיצוב והמחיר. מבחינת מיקרוסופט, האמון ביצרניות אבד. התחושה הזו לא פסחה על סטיבן סינופסקי, נשיא חטיבת וינדוס, אמר בכיר מיקרוסופט לשעבר.

HP זעמה על מיקרוסופט מפני שלא התאימה את חלונות בצורה טובה יותר למכשירים עם מסכי מגע. בכיר בחברה התלונן כי המקלדת של חלונות 7 היתה פגומה, והאייקונים היו קטנים מדי.

מיקרוסופט סירבה להקצות משאבים מספקים כדי לסייע ל-HP, בין היתר מפני שהחברה הקדישה את משאביה לפיתוח חלונות 8, שתוכננה מראש במחשבה על מחשבי טאבלט.

אדם נוסף שעבד ב-HP אמר כי החברה ויצרניות מחשבים נוספות נזקקו ליותר חדשנות ממיקרוסופט. הוא אמר כי יצרניות המחשבים ראו בתשלום על מערכת ההפעלה סובסידיה למחקר של מיקרוסופט, ולפיתוח, השקעה שתאפשר להם לקבל מוצרים תחרותיים.

הנרי גומז, דובר HP, סירב להגיב.

ב-2010 HP יצאה במהלך נועז כדי לזכות בשליטה טובה יותר בתוכנה המותקנת במוצריה כשרכשה את פאלם, מפתחת מערכת ההפעלה WebOS, למכשירים ניידים. גורם מרכזי בהחלטה היו העיכובים החוזרים ונשנים של מיקרוסופט בשחרור מערכת הפעלה חדשה לסמארטפונים. אלה הביאו לשיתוק של שותפות כמו HP, אמר אחד מהעובדים שלעבר של החברה.

אבל מכירות נמוכות של הטאבלט והסמארטפונים שהתבססו על WebOS דנו את המאמץ הנועז לכליה. (גם פיטורי המנכ"ל באותה תקופה מסיבות אחרות לא סייעו). החברה שחררה את WebOS כתוכנת קוד פתוח, אבל היא כבר לא מייצרת מכשירים המבוססים על המערכת. בשנה שעברה HP שקלה למכור את חטיבת המחשבים שלה, אולם היא נמלכה בדעתה.

על הרקע הזה, מיקרוסופט החלה להשקיע יותר בפיתוח החומרה לטאבלט משלה, למרות שהיא עדיין לא החליטה אם למכור כזה מכשיר בעצמה או להעניק את הרשיון לאחרים עד סוף 2010, אמר הבכיר לשעבר במיקרוסופט.

כמה שמכירים את תעשיית הטכנולוגיה, עדיין מאמינים שמיקרוסופט תצא מתחום החומרה ברגע שהיא תצליח לשכנע חברות אחרות לייצר מכשירים מושכים משלהן. "אני חושב שברגע שהם יניעו את התהליך, הם מתכננים להרוויח כפי שהרוויחו תמיד - ממכירות רשיונות תוכנה", אמר מייקל קוזמנו, מרצה לניהול ב-MIT.

כחלק מהשיעור שהיא למדה מעבודתה של אפל עם האלומיניום, מיקרוסופט החלה לבחון מקרוב חומרים שיכולים לשמש כדי ליצור גוף ייחודי לטאבלט. חברים בצוות חלונות נטו לכיוון מגנזיום, מתכת קלה, שהמגע שלה היה נעים לנסיינים.

בשבוע שעבר, בכירים במיקרוסופט הקדישו חלק ניכר מהאירוע למארז המגנזים של Surface, אותו הם תיארו כחזק ועמיד בפני שריטות. "הוא יחיד במינו", אמר סינופסקי בעת שהחזיק את המכשיר האפור בידיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ