חתול, נגן לי שיר: המוח של גוגל מזהה סרטונים ביוטיוב

חוקרים במעבדת X של גוגל מנסים ליצור הדמייה של המוח האנושי מרשת ענק של מחשבים. בינתיים, המוח למד בעצמו מה זה חתול

ג'ון מרקוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון מרקוף

במעבדת X הסודית של גוגל, שהתפרסמה בזכות המצאת מכונית שנוהגת בכוחות עצמה והמצאת משקפיים למציאות רבודה (augmented reality), פועלת זה שנים אחדות קבוצת חוקרים קטנה על פרויקט שאפתני: ליצור הדמייה של המוח האנושי. לשם כך, יצרו מדעני גוגל רשת נוירונים גדולה ללמידה חישובית. הרשת, או אם תרצו "המוח", מחבר בין 16 אלף מעבדים המחוברים לאינטרנט ולומדים באופן עצמאי.

למוח הוצגו, בין היתר, עשרה מיליון סרטונים מתוך יוטיוב כדי שיוכל להבדיל ולמיין ביניהם. כך, למשל, יכלה רשת הנוירונים ללמד את עצמה לזהות חתולים. נכון שאתר יוטיוב עמוס בסרטוני חתולים, אך בעבור רשת מלאכותית פעילות זיהוי שכזו אינה דבר של מה בכך. כדי למצוא ולזהות אותם הפעילו החוקרים, בראשותם של ד"ר אנדרו נג מאוניברסיטת סטנפורד וד"ר ג'ף דין מגוגל, מערך נוירונים שבו יותר ממיליארד קשרים. לאחר מכן הם הזינו לתוכו תמונות אקראיות שנלקחו מהסרטונים באופן אקראי.

הניסוי שביצעה גוגל מייצג ענף מחקר חדש במדעי המחשב המנצל את הירידה בעלויות המחשוב ואת הזמינות של צבירי מחשבים במרכזי נתונים ענקיים. השינוי בפרמטרים אלה מוביל להתקדמות משמעותית בתחומים שונים כמו ראיה ותפישה של מכונות, וכן זיהוי דיבור ותרגום שפות. המוח של גוגל הצליח להכפיל את הדיוק בזיהוי חפצים מתוך רשימה מאתגרת של 20 אלף פריטים שונים.

לרשת הוצגו, בין היתר, עשרה מיליון סרטונים ביוטיוב והיא לימדה את עצמה לזהות בהם חתוליםצילום: אי-פי

אחת העובדות שהופכות את המחקר הנוכחי למרשים ביותר, היא שרשת הנוירונים משקפת כמעט במדויק תיאוריות ביולוגיות שטענו כי נוירונים בודדים בתוך המוח לומדים לחשוף פריטים בעלי חשיבות. "במקום להעסיק צוותים שלמים כדי לנסות לגלות משהו, אתה זורק ‘טון של נתונים' על אלגוריתם ונותן לנתונים לדבר ביניהם, ואז התוכנה לומדת אוטומטית", מסביר ד"ר נג, "בזמן הלימודים, לא אמרנו לה (לרשת) אף פעם ‘זה חתול'", הוא מוסיף, "עקרונית, היא המציאה את מושג החתול".

על אף שאחדים מהרעיונות שבהם השתמשו החוקרים אינם חדשים, קנה המידה של הדמיית התוכנה מסייע ללימוד מערכות במידה שלא היתה אפשרית עד כה. הטכניקות הללו נקראות בפי המומחים "דגמים של למידה עמוקה". במסגרתן, ערכה בשנה שעברה חברת מיקרוסופט מחקר שהוכיח כי ניתן ליישם דגמים של למידה עמוקה לבניית מערכות מחשבים שיבינו דיבורים של בני אדם. "זה הדבר הלוהט ביותר בתחום זיהוי הדיבור", אומר יאן לקון, המתמחה בלמידה חישובית במכון "קארנט" ללימודי המתמטיקה באוניברסיטת ניו יורק.

החוקרים מדגישים כי לרשת המעבדים שאתה עבדו יש יכולות מזעריות לעומת אלה של קליפת הראייה של האדם - האזור במוח שבו מעובד מידע חזותי.

גם את הסרטון הזה המוח המלאכותי של גוגל ייטיב, כנראה, לזהות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ