אפל אמרה לא לתקן הירוק, וסן פרנסיסקו אמרה לא לאפל - גאדג'טים - הארץ

אפל אמרה לא לתקן הירוק, וסן פרנסיסקו אמרה לא לאפל

פקידים בעיריית סן פרניסקו אמרו לוול סטריט ג'ורנל כי העירייה תפסיק לממן רכישה של מחשבי אפל בעקבות החלטתה להפסיק לתמוך בתקן EPEAT

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

פקידים בעיריית סן פרנסיקו הודיעו כי הם מתכוונים להפסיק לרכוש ציוד של אפל בשל החלטתה להפסיק לתמוך בתקנים הירוקים של EPEAT. בכירים בעירייה אמרו לוול סטריט ג'ורנל כי בשבועיים הקרובים יישלחו לכל 50 הסוכנויות שלה מכתבים המסבירים שלא ניתן יותר יהיה לרכוש מחשבי אפל במימון העירייה.

"אנחנו מאוכזבים שאפל בחרה לסגת מ-EPEAT", אמרה לוול סטריט ג'ורנל מלאני נאטר, מנהלת מחלקת הסביבה של סן פרנסיסקו. "ואנחנו מקווים שבכך שהעיר אומרת שלא תקנה מוצרי אפל היא תביא את החברה לשקול מחדש את השתתפותה".

בוול סטריט ג'ורנל הסבירו כי סן פרנסיסקו עתידה להיות רק הראשונה מארגונים רבים ובהם מכללות ואוניברסיטאות, שעשויים לנקוט בצעדים דומים. זאת בשל ההנחיות לשים דגש על הנושא הסביבתי. במקביל הסבירה אפל לאתר The Loop מדוע החליטה להפסיק לשלוח את מכשיריה לבדיקה בארגון שהוקם על ידי יצרנים ושל הסוכנות הפדרלית להגנה על הסביבה בארה"ב.

"אפל נוקטת בגישה כוללת למדידת ההשפעה הסביבתית שלנו וכל המוצרים שלנו עומדים בתקני יעילות האנרגיה המחמירים ביותר הנתמכים על ידי ממשלת ארה"ב, Energy Star 5.2", מסרה דוברת החברה, קריסטין הוגו ל-The Loop. "אנחנו גם מובילים את התעשייה בדיווח פליטות גזי החממה של כל אחד מהמוצרים שלנו באתר שלנו, ומוצרי אפל הם עדיפים בתחומי סביבתיים נוספים שאינם נמדדים על ידי EPEAT, כמו טיפול בחומרים רעילים".

מקבוק פרו עם מסך Retinaצילום: אפל

ב-The Loop ציינו כי גם בארגון EPEAT מסכימים שחלק מהסטנדרטים שלהם מיושנים. אולם, הבעיה שגרמה לאפל להספיק לשלוח את מוצריה לארגון נובעת מהחלטה עיצובית, ולא כי החברה אינה מרוצה מהתקנים.

רוברט פריזבי, מנכ"ל EPEAT, אמר לוול סטריט ג'ורנל בסוף השבוע כי אפל אמרו לארגון "כי הכיוון העיצובי שלהם כבר לא מתאים לדרישות EPEAT. הם היו תומכים חשובים, ואנחנו מאוכזבים שהם לא רוצים שמוצרים שלנו ייבחנו לפי התקן הזה".

הבעיה שמקשה על אפל להמשיך ולעמוד בסטנדרטים שקובעת EPEAT הודגמה כאשר חברת חברת iFixit ערכה בדיקה משלה למקבוק פרו החדש עם מסך ה-Retina. החברה שנוהגת לפרק גאדג'טים חדשים כדי לנתח את מרכיביהם נתנה ציון גבוה לרכיבים עצמם, אולם להרכבה של המחשב העניקה ציון של 1 מתוך 10 בשל הקושי הרב לתקן את המחשבים. לדבריה, כמעט בלתי אפשרי לפרק אותו, מפני שהסוללה מודבקת למארז האלומיניום. דבר זה מונע את המחזור של הסוללה והמארז כאחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ