דו"ח: חברה המייצרת את מוצרי סמסונג מעסיקה ילדים בניגוד לחוק

על פי בדיקה של ארגון זכויות עובדים סיני חברת HEG Electronics מעסיקה ילדים בני פחות מ-16 באותם תנאים כמו המבוגרים ומשלמת להם רק 70% מהשכר

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

דו"ח חדש של ארגון להגנה על זכויות עובדים מאשים את סמסונג באחריות להעסקת ילדים, בהפרת חוקי עבודה ובתנאי עבודה ומחייה קשים. על פי הדו"ח של China Labor Watch, עליו דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג, חברת HEG Electronics שמרכיבה במפעליה מוצרים של סמסונג מעסיקה ילדים בני פחות מ-16 ומכריחה עובדים לעבוד שעות רבות בניגוד לחוקי העבודה.

כותבי הדו"ח ציינו כי חלק ניכר מהציוד במפעל שייך למעשה לסמסונג וכי המוצרים שמורכבים במפעל נשלחים לשורה ארוכה של מדינות ובהן ישראל, ארה"ב, בריטניה וטורקיה.  על פי הדו"ח, המפעל נבדק בידי חברת פיקוח חיצונית בשם Intertek, אולם לדבריהם הפיקוח אינו אמין.

"החוקרים שלנו עבדו במפעל בחודשים יוני ויולי, וזיהו שבע ילדות עובדות - כולם מתחת לגיל 16 - באותה מחלקה שבה עבדו החוקרים שלנו", נכתב בדו"ח של China Labor Watch. זאת למרות שבהנחיות החברה נכתב כי עובדות צריכות להיות בנות 16 עד 30. החוקרים הוסיפו כי חלק ניכר מכוח העבודה במפעל מורכב מ"סטודנטים", בעיקר בחופשות מבית וממחקר נוסף שערכו התברר כי כ-50 עד 100 ילדים עובדים במפעל.

ילדות ותלמידות העובדות במפעל של HEG Electronicsצילום: China Labor Watch

"ילדים אלה עובדים באותם תנאים קשים כמו עובדים מבוגרים, אך הם קיבלו רק 70% מהשכר של העובדים הרשמיים. כמו כן, אותם ילדים עובדים נדרשו פעמים רבות לבצע משימות".

הדו"ח מציין בין היתר את סיפורה של וו שיאו פנג (שם בדוי), ילדה בת 14, שסיפרה לחוקרים כי נפלה בדרכה מאזור הייצור למעונות, ולא יכלה לעבוד בשל כך. החברה סירבה לשלוח אותה לבית חולים ודחתה את בקשתה לחופשת מחלה. בנוסף הורד לה שכר של שישה ימים ממשכורתה על היעדרותה. במקרה נוסף כאשר חלתה, המנהל סירב לאשר לה חופשת מחלה, והיא איבדה שלושה ימי שכר בשל בשל היעדרות. היא פוטרה ביוני 2012 וגורשה מהמעונות ביולי. לחוקרים היא אמרה כי גורשה מפני שעמדה להתקיים במקום בדיקה, וההנהלה חששה כי עובדים צעירים מדי, "שזייפו את גילם", עלולים להוביל לקנס על החברה ועל עיר הולדתם.

הדו"ח מציין כי בעוד שהמפעל דוגל במדיניות של חמישה ימי עבודה בשבוע באורך שמונה שעות, המצב בשטח שונה בתכלית. לדבריהם, עובדים נדרשים לעבוד 11 שעות, שישה ימים בשבוע, ו-26-28 ימי עבודה בחודש. "יתרה מכך, עובדים בקו הייצור של סמסונג נאלצים לעבודה בעמידה במשך יותר מ-11 שעות ביום", הם כותבים. מלבד זאת העובדים נדרשים לעבוד 3 עד 5 שעות נוספות ביום בתקופות לחץ.

בנוסף, מצויין בדו"ח כי החוק הבלתי כתוב הוא שעובדים עם קעקועים, שיער ארוך או נכויות לא מועסקים בחברה. "מכך עולה שיש אפליה המבוססת על מין, גיל ונטייה לאינדיווידואליות", כתבו עורכי הדו"ח.

סמסונג מסרה לסוכנות הידיעות בלומברג בתגובה כי "סמסונג ביצעה שתי ביקורות בשטח על תנאי העבודה השנה, אולם היא לא מצאה כל אי סדרים במקרים אלה. בעקבות הדו"ח החדש, נערוך בדיקה נוספת בשטח בזמן הקרוב ביותר כדי לוודא שהביקורות הקודמות שלנו מבוססות על מידע מלא וננקוט בצעדים הדרושים כדי לתקן כל בעיות שעשויות לצוץ".

ארגון China Labor Watch היה מעורב גם בחשיפות של תנאי העבודה במפעלי חברת פוקסקון, שגרמו מבוכה רבה לחברת אפל המרכיבה שם את מוצריה. התנאים במפעלים של פוקסקון עלו לכותרות לאחר שנחשפה שרשרת של התאבדויות עובדי ייצור בחברה. השנה העלתה החברה את שכר עובדיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ